Vali Akın’ın Eşi, ‘Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar’ programında

Vali Akın’ın Eşi, ‘Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar’ programında

09.10.2018

Vali İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın, kansere farkındalık oluşturmak için düzenlenen ‘Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar’ temalı programa katıldı. Program, ilk olarak Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önündeki otobüs durağının ‘Sağlık Durağı’ olarak adlandırılması ile başladı. Ardından, Vali İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın, Milletvekili eşi Esin İlhan, Belediye Başkanı eşi Zerrin Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı […]


Vali İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın, kansere farkındalık oluşturmak için düzenlenen ‘Erken Tanı İle Yeşeren Umutlar’ temalı programa katıldı.
Program, ilk olarak Kırşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi önündeki otobüs durağının ‘Sağlık Durağı’ olarak adlandırılması ile başladı. Ardından, Vali İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın, Milletvekili eşi Esin İlhan, Belediye Başkanı eşi Zerrin Bahçeci, Cumhuriyet Başsavcısı eşi Duygu Gümüş, Rektör eşi Kadriye Karakaya, İl Emniyet Müdürü eşi Kezban Akyüz ve diğer bayanlar programın devam edeceği yere geçtiler.
Açılışın ardından Kırşehir Ağalar Konağında düzenlenen programda İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Suat Türkoğlu yapmış olduğu konuşmada “Erken Tanı ile Yeşeren Umutlar” konulu programa katılanlara teşekkür ederek şunları söyledi:
“Kanser önemli bir halk sağlığı sorunudur. Kanser önlenebilir bir hastalıktır ve kanserde önemli olan tedavi için geç kalmamaktır. Günümüzde kanser kontrol programları ağırlıklı olarak erken tanı çalışmalarına yönelik yürütülmektedir. Meme kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Hayat boyu her 8 kadından birinin kansere yakalanma riski vardır. Meme kanseri, erken tespit edilirse tedavi edilebilir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri yurt genelinde düzenlenmektedir. Ulusal toplum tabanlı meme kanseri taramaları Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) tarafından yürütülmektedir. Ülkemizde ve ilimizde kişilerin şikâyetine bakılmaksızın KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinde ücretsiz kanser taraması yapılmaktadır. Bunlar; Meme Kanseri Taraması:40-69 yaş arasındaki kadınlara meme muayenesi yapılmakta ve 2 yılda bir mamografi filmi çekilmektedir. Rahim Ağzı Kanseri Taraması:30-65 yaş arasındaki kadınlara 5 yılda bir pap smear testi yapılmaktadır.
Kalın Bağırsak Kanseri Taraması:50-69 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir dışkıda gizli kan testi yapılmaktadır. İlimizde tam donanımlı Gezici Kanser Tarama Aracı sağlık personeli ile birlikte tüm periferi dolaşmaktadır. Bu vesile ile de vatandaşlarımızın ayağına kadar kanser tarama hizmetleri sunmuş olmaktayız. Kanserden korunma kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Korunmada, başta sigara ve alkol olmak üzere, kanser yapıcı çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir. Bunun dışında düzenli spor yapmak, aşırı güneşten sakınmak, doğal gıdalarla beslenmek kanseri engeller ve kişinin yaşam kalitesini yükseltir. Kansersiz bir yaşam dileyerek sözlerime burada son veriyor, teşekkür ediyorum.”
İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu’nun yaptığı bilgilendirme konuşmasının ardından Dr. Nazlı Baran, KETEM taramaları ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi.
Vali İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın, programda yaptığı konuşmasında, kanserde erken teşhisin hayati önem taşıdığına değindi.
Günün anlam ve önemine dair çeşitli sunumların yapıldığı program, Vali İbrahim Akın’ın eşi Saliha Akın ve diğer protokol eşleri tarafından kanserle mücadelede etkin rol oynayan bayanlara çeşitli hediyeler verilmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .