Vali Akın Matematik Sempozyumu’na katıldı

Vali Akın Matematik Sempozyumu’na katıldı

12.09.2018

Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Analiz ve Uygulamaları Sempozyumu açılış programına katıldı. Fen-Edebiyat Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılış programına Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, çeşitli ülkelerden ilimize gelen bilim insanları, akademik personel ve öğrenciler katıldı. Açılış programında bir konuşma yapan Vali […]

Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından düzenlenen Uluslararası Analiz ve Uygulamaları Sempozyumu açılış programına katıldı.
Fen-Edebiyat Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyumun açılış programına Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, çeşitli ülkelerden ilimize gelen bilim insanları, akademik personel ve öğrenciler katıldı.
Açılış programında bir konuşma yapan Vali İbrahim Akın, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin ülkemizdeki önemli ilim ve irfan yuvalarından birisi olduğunu söyledi.
Üniversitelerin ait oldukları ülkenin sanat, bilim, teknik, spor gibi pek çok alanda kalkınıp gelişmesini sağlayan, araştıran, sorgulayan, bizlerin göremediği incelikleri görerek geleceğe ışık tutan ilim yuvaları olduğunu belirten Vali İbrahim Akın, “Bir tarih ve kültür şehri olan Kırşehir, 5 bin yıllık tarihi geçmişiyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Türk Milleti’ne ait sosyo-ekonomik bir sistem olan Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli; Türk Dili’nin öncüsü Aşıkpaşa; sevgi ve gönül insanları Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre; astronomi merkezinin kurucusu Cacabey; Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali gibi birçok münevver şahsiyet bu topraklarda yetişmiş ve fikirleriyle günümüze ışık tutmuşlardır. Üniversitemiz de kurulduğu günden itibaren bu tarihi misyonu devralarak ülkemizin ilmi çalışmalarına öncülük etmeyi temel hedef olarak belirlemiştir. Günümüzde bilim ve teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerlemekte, özellikle en eski bilim dallarından birisi olan ve hayatımızın her alanında etkisini gördüğümüz matematik ilmiyle ilgili çalışmalar yoğunluk kazanmaktadır. Genç üniversitlerimiz arasında yer alan üniversitemizin böylesine önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmasından büyük bir memnuniyet duyuyor, proje ve araştırmalarıyla sempozyumun hazırlanmasına katkıda bulunan üniversitemiz yönetimine teşekkür ediyorum.” dedi.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya da yaptığı konuşmada, “Değerli bilim insanlarımız sempozyumda matematik analizi ve uygulamaları hakkında konferanslar verecekler. Analiz ve uygulamaları üzerine yoğunlaşmış sempozyum olmasına rağmen geometri ve cebir alanlarında da sunumlar yapılacak. İnsanın düşünmesinin asıl karşılığı olan matematiği bu sempozyumda her yönüyle ele alırken matematiğin bugünü ve yarınını da tartışacağız. Matematiğin insan üzerindeki faydalarını da tartışacağımız sempozyumun faydalı olacağına inanıyorum. Bu sene 130 katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz sempozyumu ilerleyen dönemlerde hem Hindistan’da hem de Romanya’da devam ettireceğiz.” sözlerine yer verdi.
Uluslararası Analiz ve Uygulamaları Sempozyumu, 14 Eylül 2018 tarihine kadar Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Konferans Salonunda devam edecek. (HABER MERKEZİ)



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .