Vali Akın, Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi’nde inceleme yaptı

Vali Akın, Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi’nde inceleme yaptı

15.11.2018

Vali İbrahim Akın, Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu. Lise Caddesinde yapımı tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi’nde incelemelerde bulunan Vali İbrahim Akın, ziyaretinde Kütüphane Müdürü Şehnaz Taş’tan bilgiler aldı. Vali İbrahim Akın, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, yenilenen binasıyla, içerisinde barındırdığı sosyal alanlarla bir kültür merkezi gibi hizmet vermeye başlayan kütüphanenin yeni […]

Vali İbrahim Akın, Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu.
Lise Caddesinde yapımı tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi’nde incelemelerde bulunan Vali İbrahim Akın, ziyaretinde Kütüphane Müdürü Şehnaz Taş’tan bilgiler aldı.
Vali İbrahim Akın, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, yenilenen binasıyla, içerisinde barındırdığı sosyal alanlarla bir kültür merkezi gibi hizmet vermeye başlayan kütüphanenin yeni konseptiyle her gün birçok kişiyi ağırladığını söyledi.
2018 yılının Ekim ayında hizmete sunulan kütüphanenin ilimizin kültür hayatına önemli katkılar sunacağına inandığını belirten Vali İbrahim Akın, “Bilindiği gibi Kırşehir, eğitim kalitesiyle marka kentlerden bir tanesi. Gerek öğretmen başına düşen öğrenci sayısında, gerek derslik sayısında, gerekse sınavlardaki başarı konusunda son derece iyi bir durumdayız. 64.500 kitap mevcut olan ve günlük 316 süreli yayın bulunan Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanemizde toplam okuyucu sayımız 136 bin. Kütüphanemizin açıldığı günden bugüne, kütüphaneden günlük yararlanan vatandaş sayımız ise 3 bin. Nüfusu 140 bin olan bir ilde okuyucu sayısının bu denli yüksek olması ilimizde kitap okumaya ilginin ne kadar üst düzeyde olduğunun göstergesidir.” dedi.
Kütüphanede vatandaşlarımızın günün her saatinde yararlanabileceği ortamlar hazırlandığını ifade eden Vali İbrahim Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yaptığımız görevlendirmelerle de 24 saat kullanıcılarına hizmet veren, son derece ferah ve beş katlı modern kütüphanemizde çocuklar, yetişkinler ve engelliler için ayrı bölümler ve kafeteryalar mevcut. Kütüphaneye gelen çocuklar bir salonda ders çalışıp kitap okuyabilirken, bir başka salonda satranç ve benzeri oyunlar oynayabiliyor. Bilgisayarların bulunduğu salonda kullanıcılar araştırmalar yapabiliyor. Kitap okuyarak dinlenmek isteyenler için bile ayrı bölümler var. Tüm çocuklarımızı, vatandaşlarımızı buraya dinlenmek niyetiyle bekliyor, burayı bir sosyal etkinlik alanı gibi değerlendirmelerini istiyoruz. Ayrıca, Kırşehir yetiştirdiği şairler, yazarlar ve edebiyatçılarıyla da bilinen bir şehrimiz. Âşık Paşa, Arapça ve Farsçanın yaygın kullanıldığı dönemde öz Türkçe eserler vererek, Türkçemize verdiği katkılarla bilinen bir şair ve yazarımızın en büyük eseri Garipname’dir. Türkçeye yaptığı katkılarla bilinen Âşık Paşa’nın adının bu kütüphaneye verilmesi son derece anlamlı. Bu da kütüphanemizin özgünlüğünü ortaya koyan bir konudur.”
Vali İbrahim Akın’ın kütüphane ziyareti, birimleri gezerek incelemelerde bulunması ve ders çalışan veya kitap okuyan gençlerle sohbet etmesi ile sona erdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .