Vadi Park Projesi başlıyor

Vadi Park Projesi başlıyor

09.08.2017

Çuğun Barajı çevresinde besicilik yapan işletmelerin göletin 1 kilometre yakınında faaliyet yapmamasına yönelik karar alındı…

Kırşehir’de İl Özel İdaresi tarafından Çuğun Barajı kıyısına yapımı planlanan İç Anadolu’nun en büyük “Vadi Göl Park” projesi için çalışmalara başlandı.
Yaklaşık 3 bin dönüm alanı kapsayacak Vadi Göl Park Projesi için Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de, besici işletmelerini uyardı.
Kırşehir Merkez Çuğun ve Karahıdır köy sınırlar içinde yer alan Çuğun Barajı çevresinde Kırşehir İl Özel İdaresi’nce yapılması planlanan Vadi Park Projesi ile ilgili olarak İl Mahalli Çevre Kurulu Vali Yardımcısı Hicabi Aytemür başkanlığında toplanarak kararlar aldı.
Çuğun Barajı çevresinde besicilik yapan işletmelerin göletin 1 kilometre yakınında faaliyet yapmamasına yönelik karar alındı.
Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Kırşehir İl Özel İdaresi’nin 26.07.2017 tarih ve E.5028 sayılı yazılan ile Çuğun Göleti çevresinde Kırşehir İl Özel İdaresi’nce Vadi Park Projesi planlandığından hayvancılık tesislerinde oluşacak koku ve görüntü kirliliği gibi olumsuzlukların oluşmaması için göletin maksimum su kotundan itibaren bir (1) km genişliğinde büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvancılığı gibi faaliyetlere izin verilmemesi. 27 Temmuz 2017 tarih itibarı ile ruhsatı olan hayvancılık tesislerinin kapasite artışına yetkili kurumlarca izin verilmemesi kararı alınmıştır. Yasaklara aykırı davranan kamu kurum ve kuruluşlarına, gerçek ve tüzel kişilere ilgili mevzuat çerçevesinde cezai ve yasal işlem uygulanacaktır” denildi.
30 MİLYON BÜTÇELİ PROJE
BU ARADA Milletvekili Mikail Arslan’ın talimatı ile bölgenin Kırşehir ve İç Anadolu turizmine kazandırılması anlamında çalışmalara başlayan İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve İl Genel Meclis Başkanı Barboros Dulkadiroğlu, Adıyaman’da bulunan Beşpınar Vadi Projesi ile ilgili Adıyaman İl Özel İdaresi’nden proje detaylarını alarak çalışmalara başlamışlardı.
Çuğun Vadi Göl Parkı Projesinin yaklaşık 30 milyon lira bütçe ile yapılması öngörülürken, Çuğun Vadi Göl Park Projesi’nde yeşil alanlar, parklar, sosyal alanlar, spor alanları, konser alanları, kafeler, göletler, su kanalları, şelale, hayvanat bahçesi, at çiftlikleri, ada restoran, bisiklet ve trekking alanları, paten sürme alanları ve çeşitli müştemilatlar yer alacak.
Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan, “Kırşehir halkının ve Ankara-Kayseri-Kırşehir yolunda seyir eden binlerce vatandaşın uğrak yeri ve dinleneceği alan olması için Çuğun Vadi Göl Park Projesi’ni çok önemsiyoruz. Bu konuda İl Özel İdaremiz gerekli araştırmaları yaptı, yapmaya devam ediyor. Bu projenin en güzel örneği Adıyaman’a yapılıyor. Adıyaman İl Özel İdaresi ile projenin detayları hakkında gerekli bilgiler alındı. Adıyaman Beşpınar Vadi Projesine Maliye Bakanlığı, DSİ Genel Müdürlüğü, İpek Yolu Kalkınma Ajansı, Spor Toto Genel Müdürlüğü, SODES Projeleri ve İl Özel İdare kaynaklarından destek verildi. Bu konuda biz de bir çalışma yapacak ve gerekli bütçe için çalışmalara başlayacağız. Proje hayata geçtiğinde Çuğun Gölü ve bu civar, binlerce insanı ağırlayacak. Bu aynı zamanda Kırşehir turizmini canlandıracak. Bir tarafta Japon Arkeoloji Müzesi ve Bahçesi, diğer yanda Dulkadirli Yeraltı Şehri; Karahıdır Yassı Höyük, Cemele Kalesi, Üçayak Kilisesi, Boztepe-Mucur bağlantılı Seyfe Gölü Kuş Cenneti güzergahında bir turizm destinasyonu oluşacak. Çuğun Vadi Park Projesi ile bu bölgede bir turizm hareketliliği yaşanacak” açıklamasında bulunmuştu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

mehmet yılmaz

bu yıl kazma vurulacak mı.bilginiz var mı

02.01.2018, 11:09

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .