Uzaklardan gelen bu sese kulak verilmelidir

Uzaklardan gelen bu sese kulak verilmelidir

27.04.2015

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi’nde eski Belediye Başkanımız Dr. Cahit Gürses’in Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşma benim gibi memleketini seven bütün Kırşehirlileri memnun etti. Ne diyor Dr. Cahit Gürses: “Benim de bir açılım projem var. Demokrat Parti iktidarının akıl almaz baskı ve zulümlerine direnen, dik duran, oyunu satmayan, demokrasi tarihine ders veren il olarak geçen, bu nedenle […]

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi’nde eski Belediye Başkanımız Dr. Cahit Gürses’in Mersin Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşma benim gibi memleketini seven bütün Kırşehirlileri memnun etti.
Ne diyor Dr. Cahit Gürses:
“Benim de bir açılım projem var. Demokrat Parti iktidarının akıl almaz baskı ve zulümlerine direnen, dik duran, oyunu satmayan, demokrasi tarihine ders veren il olarak geçen, bu nedenle demokrasi gazisi unvanı olan ve bu uğurda 1954 yılında il iken ilçeliğe düşürülen, doğum yerim, toprağım, ana yurdum, baba ocağım, Neşet Ertaş’ın ozanlar şehri, Ahi Evran-ı Veli ile Hacı Bektaş’ı Veli’nin koyun koyuna yattığı, tarih ve kültür şehri, Kırşehir’den koparılarak Nevşehir’e bağlanan eski ilçelerimiz Hacıbektaş, Avanos, Kozaklı, Gülşehri’nin yeniden Kırşehir’e bağlanmasını istiyorum. Ahi Evran’la, Hacı Bektaş’ın yeniden kucaklaşmasını istiyorum. Dinsin artık bu acı ve hasret. Eski ilçelerimizin yeniden Kırşehir’e bağlanması için güçlü siyasilere ve bu konuyu sürekli gündemde tutup takip edecek, güçlü sivil toplum örgütlerine ihtiyaç var. Bu tarihi görev de bunlara düşüyor. Artık Kırşehir’in kaybedecek hiçbir şeyi kalmadı. Kırşehir’in her gün sürekli nüfusu düşüyor, ilçe konumuna düştü. Bu durum benim canımı acıtıyor.”
Dediği konuşma metnini okudum.
İşte uzaklardan gelen bu sese, bu haykırışa kulak verilmelidir.
Hemşerimiz Dr. Cahit Gürses’in zoruna giden, canını acıtan Kırşehir’in ilçeliğe dürülmesi maalesef o günden sonra siyaset sahnesinde yer alan siyasetçilerimizin, milletvekillerimizin zoruna gitmedi, canını acıtmadı, gündeme getirilmedi ve bu konuda en ufak bir çalışma yapmadılar.
Meclise gönderdiğimiz milletvekilleri liderlerinin sözünü emri farz kabul etmiş, el kaldırmış, el indirmiştir, Büyük bir cesaret örneği göstererek Kırşehir’in meselelerini gündeme getirememişlerdir. Bazı milletvekilleri de rutin hizmet veren eski hizmet binalarının yıkılarak yenisinin yapılmasını hizmetten sayıp uyutma yöntemi uygulamıştır. Ankara’ya gönderdiğimiz milletvekillerimiz TBMM adım atar atmaz Kırşehir’in sorunlarını unutmuştur.
Bir an önce derlenip toparlanarak Dr. Cahir Gürses’in uzaklardan Mersinden seslenişine kulak vererek Kırşehir’in elinden alınan ilçelerinin tekrar alınması için yoğun bir gündem oluşturup, çalışma içerisine girerek göçü durduracak yatırımlar için harekete geçilmelidir. Eski Belediye Başkanımız Dr. Cahit Gürses’in zoruna giden hepimizin zoruna gitmeli, canını acıtan hepimizin canını acıtmalıdır.
Şimdiye kadar göreve gelen hükümetler bir şeylerden hesap sordular, itibarlarını iade ettiler nedense Kırşehir bir türlü akıllarına gelmedi.
27 Mayıs 1960 ihtilalinden hesap soruldu, mağdur olanların itibarları iade edildi ama en büyük mağduriyeti yaşayan Kırşehir kimsenin aklına gelmedi, mağduriyeti giderilmedi, itibarı iade edilmedi.
12 Mart 1971 muhtırasından hesap soruldu, haksızlığa uğrayanların hakları fazlasıyla verildi nedense Kırşehir kimsenin aklına gelmedi.
12 Eylül 1980 ihtilalinden hesap soruldu. İhtilali yapanlar 95 yaşına geldiği halde mahkemeye verildi. idam edilenlerin ailesine yargı yolu açıldı, tazminat ödendi, devlet özür diledi ama Kırşehir’in itibarını iade etmek, yargı yolunu açmak, özür dilemek kimsenin aklına gelmedi.
Oysa Kırşehir ilçe yapıldıktan sonra hiçbir devlet yatırımından faydalanamamış, kendi kaderine bırakılmış, T.C. Devletinin üvey evladı gibi muamele görmüştür. İnsanlar ekmek için başka illere göç etmiş, özel sektör yatırımları, demiryolu, hızlı tren, hava alanı gibi yatırımlar, sanayi yatırımları gelmemiş ve Kırşehir sürekli göç eden bir il haline gelmiştir. Ne yazık ki bu durum siyasilerimizin, Ankara’ya gönderdiğimiz milletvekillerimizin zoruna gitmemiş, canlarını acıtmamıştır, sadece günlerini gün etmişlerdir.
07 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerinden sonra hiç zaman kaybetmeden gaflet uykusundan uyanmalı, eski belediye başkanımız Dr. Cahit Gürses’in uzaklardan, Mersin’den gelen sesine kulak vererek Osman Bölükbaşı’nın köyü olan Hasanlar köyünün, Hacıbektaş, Avanos, Kozaklı, Gülşehri ilçelerimizin yeniden Kırşehir’e bağlanması, hasretin bitmesi, Ahi Evran ile Hacı Bektaş’i Veli’nin birbirlerine kavuşarak kucaklaşması için sürekli gündem oluşturulmalı, hangi partiden, siyasi görüşten olursa olsun siyasiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar bir araya gelmeli bu konuyu çözüme kavuşturulmalıdır.
Aksi hüsran olur, Kırşehir ilçe konumuna gelerek ayıp olur, bu ayıbın sorumlusu da bizler oluruz ve bu ayıbın lekesi anlımızda kara leke olarak kalır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .