Uyuşturucu illeti

Uyuşturucu illeti

13.04.2015

Yirmi birinci yüz yılında Türkiye’nin başına bela olacak tek nusubet uyuşturucu illetidir. Kırşehir’de de gördüğüm ve duyduğum kadarıyla uyuşturucu kullananların sayısı artıyor, bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı. Kırşehir gibi küçük bir çevrede uyuşturucu kullananlar varsa, düşünün büyük illerdeki durumu… 2012´de hükümete sunulan raporda, uyuşturucu kullananın yas sınırı 13-65 olarak belirlenmiş. Bugün başlama yaşı 12’nin […]

Yirmi birinci yüz yılında Türkiye’nin başına bela olacak tek nusubet uyuşturucu illetidir.

Kırşehir’de de gördüğüm ve duyduğum kadarıyla uyuşturucu kullananların sayısı artıyor, bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalı.
Kırşehir gibi küçük bir çevrede uyuşturucu kullananlar varsa, düşünün büyük illerdeki durumu…
2012´de hükümete sunulan raporda, uyuşturucu kullananın yas sınırı 13-65 olarak belirlenmiş. Bugün başlama yaşı 12’nin daha altına düşmüş durumda. İleriki yıllarda daha da aşağıya düşmeyeceğinin garantisini veren yok.
Doğada yetişen ve tohumlarının çok lezzetli olduğu bilinen çetene bitkisinden değişik usullerle elde edilen keyif verici bir madde üretilen (buna esrar diyorlar) hoş görünümlü güzel bir bitki olan çetene (ben böyle biliyorum belki bilmediğim başka ismi de olabilir bu ismi Anadolu insani yüz yıllardır tanır) aynı zamanda endüstri bitkisi de sayılır. Sapları lif haline getirilerek çok amaçlı malzemeler üretiminde de kullanılır. Daha tehlikeli ve tedavisi hayli zor olan sentetik uyuşturucuların kullanımına genellikle esrardan sonra geçilir.
Bugün Türkiye’de en ucuz ve en kolay ulaşılabilecek keyif verici madde esrardır. Türkiye’de 12 bin ton esrar üretildiği ve bunun yarısının iç piyasada tüketildiği polis raporlarında anlaşılmaktadır.
Miktar bu kadar büyük olunca rant da büyük oluyor. Bu maddeyi kullanıcıya ulaştırmak düzenli ve hatasız çalışan bir ağ gerektirir. Bunların değişik isimleri vardır.
Torbacı, taşıyıcı falan gibi kendi aralarında anlaşabilecekleri çok değişik ve askeri parola gizliliğinde iletişimlerini sağlarlar. Kullanıldığında sinir sistemini iflas ettiren ve alkolle kullanıldığı zaman daha da tehlikeli olan bu madde, akciğer ve kan dolaşımını ayni zamanda bütün organları etkileyerek ölümün esiğine kadar itekleyecek safhaya ulaşır.
Hayatında ümitsizliğe kapılan ve teselliyi değişik alternatiflerden arayan kimselerin daha çabuk bu bataklığa düştüğü görülür. Zengin ve refah düzeyi yüksek olan kimseler, doyumsuzluğun zirveye ulaştığı anlarda daha fazla ve macera dolu bir hayat arayışına girmelerinin neticesi,bir sefer bile olsa denemeleri sonun başlangıcını hazırlar.
Bilhassa kendisini müzisyen zanneden ve sinema ve dizi sanatkarı zanneden ve bunlara özenen kimselerin daha fazla uyuşturucuya alıştıkları polis raporlarında belirtilmektedir.
Uyuşturucu ve alkol gibi bağımlılık yapma özelliğine sahip maddelerin, hayatlarına daha iyi ve daha fazlasını verme ümidiyle girer insanların yaşamına. Fakat daha iyi bir yasam ararken farkında olmadan yaşamını baltalamaya başladıklarını fark ettikleri an zaman çoktan geçmiş olur. Dünya ve çevresi ile ilişkileri kopar kendilerine özel ve yalnız bir yaşama sürüklenirler.
Ebeveynlerin gelişmeleri fark etmesi kolay olmamakla beraber eğitim eksikliği ve çevre genişliği, olan kontrol imkanlarını da yok etmektedir. Anneliğin sembolü olan Anadolu kadını, çocuklarda olan değişikliğin nedenini pek araştırmaz. Yüzde 80´ni böyledir. Uyuşturucuya ilk başlayanlar da belirtiler fazla fark edilemez, fakat kullanılan uyuşturucunun dozu arttıkça gözle görülecek şekilde davranış bozuklukları başlar. Gidişatın pek iyi olmadığını fark eden yeni bağımlı adayı kendi çabalarıyla kurtulmaya çalışsa da genellikle başarılı olamaz. Aileden uzaklaşıp yalnızlığı seçmesi, aşırı harcamalardan dolayı ulaşabileceği en basit yollarda para temin etmekle başlayan küçük para hırsızlıkları, tüketim arttıkça temincinin fiyatı artırması, yeni bağımlıyı iyice bataklığın içine çeker ve hayattan koparır. Anne ve babaların çocukları iyi takip etmesi ve fark edildiğinde gayet sevecen, panik yapmadan bazı girişimlerde bulunması yardımcı olabilir. Şiddet kullanarak tehdit ve şantajla kesinlikle önlenmez. Çocukların okul saatlerinden sonra mutlaka denetlenmesi gerekir. Arkadaş çevresi ailenin tanıyıp bildiği kişiler olması çok önemli harcamaları, bilinenin dışında ve normal ihtiyaç fazlası bir talep olduğunda mutlaka takip edilmeli. Evde başlangıçta ufak tefek kayıpların devamı geliyorsa ve bunun sebebi babadan saklanarak savuşturulmaya kalkışılması, annelerin çocuklara yaptığı büyük kötülüklerden biridir. Okul çevrelerinde kendi yasları büyüklüğünde tanımadığı çocukların varlığı okul idaresi tarafında mutlaka takip edilmeli. Derslerde zaman zaman çocuklara sevecenlikle anlatılmalı. Uyuşuk ve toplumun sırtına kambur olmayacak bir nesil yetiştirmek, ayni zamanda hükümetlerinde asli bir görevidir ve önleyici tedbirleri almayla başarı yakalanır mı, tereddütlüyüm toplum olarak ortak bir problemimiz olduğunu unutmayalım.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .