Üretim yok, et fiyatları artıyor

Üretim yok, et fiyatları artıyor

14.04.2015

TÜRKİYE’DE besiciliğin geliştirilmemesi ve bu nedenle de üretimin olmamasının yanı sıra ülkemizde üretime ağırlık verilmeyişi ve ithale yönelinmesi et fiyatlarının her geçen gün artmasına neden oluyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1,5 milyon ton et ithal edileceğini ve fiyatların düşeceğini açıklarken, Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, et ithalinin fiyatları etkilemeyeceğini söyledi. İthal etin yine […]

TÜRKİYE’DE besiciliğin geliştirilmemesi ve bu nedenle de üretimin olmamasının yanı sıra ülkemizde üretime ağırlık verilmeyişi ve ithale yönelinmesi et fiyatlarının her geçen gün artmasına neden oluyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 1,5 milyon ton et ithal edileceğini ve fiyatların düşeceğini açıklarken, Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, et ithalinin fiyatları etkilemeyeceğini söyledi.

KASAP.avi_snapshot_02.02_[2015.04.14_13.15.57] copy
İthal etin yine büyük toptancıların, yani rantçıların eline geçeceğini ve fiyatların düşmesine etki etmeyeceğini savunan Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, üretimin çoğaltılması gerektiğini belirterek, “Et fiyatları neden artışa geçti? Girdilerin pahalı olmasından dolayı besiciler sıkıntılı. Arpanın kilosu 800 lira civarında ve stokçuların elinde şu an arpa yok. Yem girdileri pahalı, bir fabrikadan yemin çıkış fiyatı 50 lira. Ham pahalı üretim olmadığı için Türkiye’de. 2,-3 bin liraya buzağı alıyoruz, buna 2,5-3 sene bakıyoruz. Bunun bize 5-6 bin liralık bir maliyeti var. Maliyetinin altında da satamayacağımıza göre et fiyatları pahalı, yani devlet politikası bu. İthal et gelince fiyatların aşağı çekileceğini düşünmüyorum. 1-2 lira belki düşebilir, ama kimler getirecek ithal eti önemli olan bu. Hangi kasaplara gelecek et? Büyük toptancılara gelecek ve yine rantçıların elinde ve bu nedenle çok değişeceğini sanmıyorum. 1,5 ton değil, 2 ton da gelse Türkiye’deki bu sıkıntı giderilmez. Öncelikle Türkiye’deki üretimi çoğaltmamız lazım. Bu da besicilik ve sütçülüktür. Bu olmadığı sürece mümkünü yok. Ne eti geleceğini de bilmiyoruz. Dana eti deniyor, ama dana fiyatları da Avrupa’da pahalı. Gelmesi çok bir şey ifade etmez bence. Geçtiğimiz dönemlerde de dana eti adı altında geldi, ama nasıl kesildiğini bilemiyoruz. Etin kilosu şu anda 32 ile 36 lira arasında değişiyor. Vatandaşın alım gücü yok. 2 kilo alan 1 kiloya, yarım kilo alan 250 grama düştü. Kasaplar şu an yatıyor” şeklinde konuştu.
Kırmızı etteki fiyat artışının beyaz ette de yaşandığını, firmaların beyaz ette de fiyatlarla istedikleri gibi oynadığını ifade eden Hasan Ünlü, “Beyaz ette de durum aynı. Beyaz zaten şu an rantçıların elinde, büyük firmaları elinde olduğu için bugün kanat olmuş kilosu 11 lira. Bir ay önce kilosu 6 liraydı ve kimse almıyordu. Şu an piknikçiler başladığı için 11 lira. Büyük firmalar istediği gibi fiyatlarla oynuyorlar. Et pahalanınca onu da pahalandırıyorlar paralel olarak. Şu anda biz fiyatları arttırmıyoruz. Para kazanmıyoruz, ama arttıramıyoruz da. Çünkü zaten iş yok” derken, Ramazanda da et fiyatlarında 1-2 lira artışın olabileceğini sözlerine ekledi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .