Üretici hem kazanıyor, hem kaybediyor

Üretici hem kazanıyor, hem kaybediyor

07.03.2015

Etin ithal edilmesiyle üreticiler, hem fiyat yönünden hem de üretim yönünden zarara uğruyor…

MALİYET artışı nedeniyle ete zam yapılması, üreticiyi her şekilde olumsuz etkiliyor.

Etin ithal edilmesi Türkiye’de üreticileri fiyat ve üretim yönünden etkilerken, vatandaşın da yapılan zamla yerli üretim etleri tüketememesi sağlık açısından sıkıntılara neden oluyor.
Yerli üretimin maliyet artışı nedeniyle fiyatının yüksek olması ile birlikte etin ithal edilmesi besicilerin bir yandan kazanırken, bir yandan kaybetmesine neden oluyor.
Etin ithal edilmesinin besiciler için iyi olmadığını, ancak vatandaşın fiyatlar açısından bu durumdan biraz faydalandığını dile getiren Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, fiyatlardaki artışın maliyetler açısından normal olduğunu, ancak asgari ücretin 900 TL olduğu bir ülkede vatandaş açısından pahalı olarak nitelendirilmesine de destek verdi.

KASAP et Hasan Ünlü copy
Kırşehir Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, “Et fiyatlarının artmasını yem girdilerinin, maliyetlerin pahalı olmasına bağlıyoruz. İthal etin gelmesi besicilerimiz için iyi değil. Halkımız için tabi fiyatları biraz düşürür mü, düşürür, ama Avrupa’dan gelen ithal etin kalitesini bilemiyoruz. Nasıl kesildiğini, ne şartlarda kesildiğini bilemiyoruz. Etimizin kalitesini tutar mı, yerli ırkın tutmaz kesinlikle. Ama fiyat açısından biraz daha düşük maliyetler olduğu için. Hayvan sayımız yeterli. Kırşehir olarak ette bir markayız. Ülkemizde hayvanda biraz azalmalar var. Bu da tarım politikalarından kaynaklanıyor. Şu anda bir sıkıntı görmüyoruz. Et fiyatları yüzde 30 kadar zamlandı. Ama o da girdilere bağlı. Arpanın, yemin maliyetlerinin artmasından dolayı, çoban bulamadığımız için maaşların yüksek olması, akaryakıtın pahalı olmasından dolayı et fiyatları arttı. Kasaplar Odası Başkanı olarak ithal etin gelmesini istemiyorum. Çünkü halkımız kaliteli, kendi ırkımız, yerli malı et tüketsin. Yurdumuzun malını yemek daha iyi olur. Geçen sene 24 ile 26 lira arasındaydı şu anda 30-32 lira arasında. Yüzde 30 gibi bir artış var. Ülkemizde malum enflasyon yüksek, buna göre değerlendirdiğinizde de et fiyatları da standart gidiyor. Biz kasaplar olarak maliyetlere bakarak normal diyoruz, ama vatandaşa biraz pahalı geliyor. Asgari ücretin 900 lira olduğu bir ülkede pahalı tabi ki” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .