Unutmayın son gün 31 Temmuz

Unutmayın son gün 31 Temmuz

27.07.2017

Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, yapılandırmadan yararlanan mükellefleri uyardı

Kırşehir Defterdarı Yusuf Balcı, 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında yapılandırılan borçların, 2017 yılının Mart ayından Temmuz ayına ertelenen 3. taksitinin ödeme döneminin 31 Temmuz’da sona ereceğini belirterek mükellefleri bu süre içinde taksitlerini ödemeleri çağrısında bulundu.
Kırşehir İl Defterdarı Yusuf Balcı, yeni yapılandırma kanununun ödenmeyen dönemler için yeni bir imkan sunmadığına dikkat çekerek, son şans olduğunu vurguladı.
19 Ağustos 2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6736 sayılı kanun ile vatandaşların kamuya olan borç yükünün azaltılması, borçların taksitler halinde ödenebilmesi, vergi ihtilaflarının sonlandırılması, devam eden vergi incelemeleri için kanundan yararlanılabilmesi, geçmiş yıl beyanlarının artırılması yoluyla vergi incelemesine muhatap olunmaması, daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilmesi, işletme kayıtlarının gerçek duruma uygun hale getirilmesi imkanları getirilmişti.
Kanuna başvuru süresinin 25 Kasım 2016 tarihinde sona erdiğini, kanun hükümlerinden yararlanan vatandaşlara, yapılandırılan tutarları peşin veya taksitler halinde ödeme imkanı verildiğini, yapılandırılan tutarların peşin veya taksitler halinde ödenebileceğini hatırlatan Defterdar Balcı, üçüncü taksit ödemelerinin 31 Temmuz’da sona ereceğini ifade etti.
6736 sayılı kanun kapsamında 2017 yılının Ocak ayından itibaren ödenmesi gereken taksitlerin tamamının ödeme süreleri dörder ay uzatılmıştı.
6736 sayılı kanunun getirdiği önemli şartlardan birinin taksit ödeme süresince tahakkuk eden vergilerin gününde ödenmesi olduğunu hatırlatan Defterdar Yusuf Balcı, “ 6736 sayılı kanundan yararlanabilmek için getirilmiş olan önemli şartlardan biri de taksitlerin süresinde ödenmesidir. Kanun hükümlerine göre borçlarını yapılandıran mükelleflerimizin, peşin veya ilk iki taksit ödemelerini her hal ve takdirde 31 Temmuz 2017 tarihi bitimine kadar yapmaları gerekmektedir. Özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 6736 sayılı kanundan yararlanmak için tanınmış olan bu son şansın kaçırılmaması gerekir” diyerek, yapılandırma borçlularını uyardı.
Kırşehirliler yapılandırmaya ilişkin borç ödemeleri ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.gib.gov.tr adresinden, Kırşehir Vergi Dairesi’nden ya da AVM ve vatandaşların yoğun olduğu bazı alanlarda açılan bilgilendirme stantlarından veya 444 0 189 Vergi İletişim Merkezi’nden (VİMER) bilgi alınabilecek.
Defterdar Yusuf Balcı, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 1. taksit ödeme döneminin de devam ettiğini bildirdi.
Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanmaya devam edilmesi için ilk iki taksitin ödenmesinin şart olduğunu, bu nedenle, özellikle birikmiş borçların ödenmesine büyük kolaylık sağlayan 7020 sayılı Kanundan yararlanmaya devam edebilmek için 31 Temmuz akşamına kadar ödemeyi unutmamalarını isteyen Balcı, Kırşehir’deki mükelleflerin ödemelerini www.gib.gov.tr internet sayfasından, anlaşmalı bankalardan, vergi dairelerinden yapabileceklerini sözlerine ekledi.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .