UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…

UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…

08.11.2019

Ata’mızı sonsuza dek saygıyla anacağız… Vatan O’na ve eserlerine minnettardır. UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ… Her geçen gün büyük bir özlemle aradığımız, O Büyük İnsanı, Dünya Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ebediyete uğurladığımız 81’İnci yıl dönümünde özlemle anıyor; aziz hatırası önünde büyük bir saygı, sevgi, minnet duygularıyla eğiliyoruz. Yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yöneten komutan ve askeri […]

Ata’mızı sonsuza dek saygıyla anacağız… Vatan O’na ve eserlerine minnettardır.
UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ…

Her geçen gün büyük bir özlemle aradığımız, O Büyük İnsanı, Dünya Liderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ümüzü ebediyete uğurladığımız 81’İnci yıl dönümünde özlemle anıyor; aziz hatırası önünde büyük bir saygı, sevgi, minnet duygularıyla eğiliyoruz.
Yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarıyla yöneten komutan ve askeri deha olarak değil, devrimleriyle de tarihe geçen büyük devlet adamı ve lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 81. yılında anılacak.
Büyük Önder Atatürk’ün “En büyük eserim” diyerek Türk ulusuna armağan ettiği Cumhuriyet’in sonsuza kadar yaşatılacağını bir kez daha görkemli kutlamalarla tüm dünyaya gösterdiğimiz Cumhuriyet Bayramı’nın ardından Türk ulusu yarın da Ata’sının vefatının 81. Yılında O eşsiz lideri ebediyete intikalinin 81. Yıldönümünde anacak.
Kırşehir’de Ata’yı anma etkinlikleri 10 Kasım Pazar günü Kırşehir’de saat 09.00’da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı’na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başlayacak. Atatürk’ün yaşama gözlerini yumduğu an olan 09.05’te yapılacak iki dakikalık saygı duruşu sırasında sirenler çalacak.
Anma programı çerçevesinde bayraklar göndere çekilip yarıya indirilecek ve saat 17.00’ye kadar I. Eğitim Bölgesi okulları öğrencileri, 17.00-18.30 saatleri arasında İl Jandarma Komutanlığı askerleri, 18.30-20.00 saatleri arasında ise polis memurları tarafından nöbet tutulacak.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 81’inci ölüm yıldönümünde Kırşehir Valiliği tarafından düzenlenen bir program gerçekleştirilecek. Atatürk’ü anma programı Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi, Muharrem Ertaş Konferans salonunda saat 09.30’ta başlayacak.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak anma programında, Aşıkpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Recai Yağmur tarafından “Meşrutiyetten Cumhuriyete, Cumhuriyet’ten 10 Kasım’a Gazi Mustafa Kemal Atatürk” konulu konferans gerçekleştirilecek.
Bu arada Vali İbrahim Akın Cumhuriyetimizin Kurucu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Vali Akın, “10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü” dolayısıyla yaptığı açıklamada şunları ifade etti:
“İstiklal mücadelemizin önderi ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikalinin 81. yılında milletçe şükran ve saygıyla yâd ediyoruz.
“Tüm hayatını milletinin var olmasına adayan ve kurduğu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bizlere aydınlık bir gelecek bırakan Büyük Atatürk, tarihin yetiştirdiği en büyük liderlerden birisidir. O, sadece askeri yetenekleri ve devlet adamlığı vasıfları ile değil vatanına ve milletine duyduğu sonsuz sevgi, her zaman barıştan ve demokrasiden yana olan tutumu, milli ve evrensel değerlere verdiği önem ile dünyada büyük bir hayranlık uyandırmıştır.
“Milletimizden aldığı destekle Kurtuluş Savaşı’nı kazanarak zaferin ardından “En büyük eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.
“O, millet egemenliğini esas alan Cumhuriyeti kurmakla kalmamış, getirdiği ilke ve inkılaplarla bu yeni devletin kalkınıp yükselmesi için hayatının sonuna kadar mücadelesini sürdürmüştür. Onun aydınlık fikirleri savaşmaktan yorgun düşmüş milletimiz için birer ışık kaynağı olmuş, çağdaş bir toplum olarak yol almamızda bizlere öncülük etmiştir.
“Her yönüyle Türk Milleti’nin asil karakterini yansıtan ve milletimizi karanlıktan aydınlığa çıkartan büyük önderimizi kaybettiğimiz gün olan 10 Kasım, milletimiz için bir yas günü olmasının ötesinde, O’na duyduğumuz sevgi ve saygıyı gösterme, fikirlerini yaşatma, ülkemize olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlama günü olmalıdır.
“Nitekim Atatürk’ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimize sahip çıkmak, her türlü tehlikeye karşı korumak, gelecek nesilleri O’nun fikirleriyle yetiştirmek, birlik ve beraberlik içerisinde durmadan çalışarak ülkemizi daha ileri seviyelere taşımak bizim en ulvi görevimizdir. Milletçe bu bilinç içerisinde ülkemizi geleceğe taşırken, bizlere özgür ve bağımsız olarak yaşama fırsatı veren atamızı her zaman sevgi, saygı ve özlemle anacağız. Bu duygularla, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, onun silah arkadaşlarını ve bu toprakları vatan kılan tüm kahramanları saygı ve şükranla yâd ediyorum.”
OKULLARDA ETKİNLİKLER
Atatürk’ü Anma Haftası süresince de Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm okul ve kurumlarda haftanın anlam ve önemine uygun çeşitli etkinlikler ile Milli Eğitim Müdürlüğü sorumluluğunda 8 Kasım’da Anıtkabir’e gezi düzenlenecek.
İl Halk Kütüphanesi’nde hafta süresince Atatürk’ün konu edileceği kitap ve fotoğraf sergilerinin açılacağı Atatürk’ü Anma Haftası’nda, il merkezindeki tüm okullarda “Atatürk” konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .