Üniversite adaylarının sayısı belli oldu

Üniversite adaylarının sayısı belli oldu

29.01.2015

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS ) ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu. Kırşehir’de geçen yıl yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları’na 8 bin 117 öğrencinin katılırken, bu yıl kaç öğrencinin katılacağı henüz açıklanmadı. Ancak Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) 946 bin 252 aday başvururken, sınavlara 925 […]

 

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) kapsamında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS ) ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvurdu.
Kırşehir’de geçen yıl yapılan Lisans Yerleştirme Sınavları’na 8 bin 117 öğrencinin katılırken, bu yıl kaç öğrencinin katılacağı henüz açıklanmadı. Ancak Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) 946 bin 252 aday başvururken, sınavlara 925 bin 81 aday katıldı. Sınavı geçersiz sayılan aday sayısı 161 olarak belirlendi.
Kırşehir LYS sınavları için hazırlıklarını yoğun şekilde sürdüren öğrencilerin bir kısmı dershanelerde, bir kısmı özel ders aldıkları hocalarla birlikte yürütüyor. Sınav heyecanına giren Kırşehirli öğrenciler, geleceklerini şekillendirecekleri dallardaki fakültelere girmek için önümüzdeki günlerde tempo arttırmak zorunda kalacaklarını söylediler.
Bu arada Kırşehir Özel Büyük Dersane Kurucusu Fatih Yıldırım, öğrencileri LYS konusunda uyarılarda bulundu.
Kırşehir’deki öğrencileri stresten uzak durmaya, planlı ve programlı çalışmaya davet eden Fatih Yıldırım, gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e yaptığı açıklamada öğrencilere seslenerek şunları söyledi:
“Değerle öğrencilerimiz, sizler ki gerek aileniz için gerekse kendi hayalleriniz için uzun bir maratona hazırlanıyorsunuz. Bu maraton dışarıdan ve içeriden her ne kadar sadece ders çalışmak, zaman geçirmek gibi görünse bile ne kadar ağır bir stres altında kaldığınızı biliyoruz. Bu ağır stres size sadece stres vermez. Bunun yanında çok kötü yanları da mevcut. Sadece moraliniz bozulmakla kalmayıp ağır hastalıklara da yakalanabilirsiniz. Bu yüzden size kritik birkaç öneri vermek istiyorum. Bu sınavı hayatınızın kurtuluşu gibi görmeyin, üniversiteyi bu sene illa ki kazanmak zorunda değilsiniz. Her zaman bir B planınız olmalı, sınavı kazanadığımda şöyle yaparım diyebileceğiniz sağlam planlarınız olsun ki rahatlayıp motivasyonunuzu kaybetmeyin. Körü körüne hırsa kapılmanız size enerji vermekten ziyade kötü hüsranlandığında inanılmaz bir hayal kırıklığı yaratır, lütfen kendinizi yıpratmayıp sadece derslerinize gerektiği kadar odaklanın yeter. Ülkemizde ve Kırşehirimizde bir çok öğrenci arkadaşımızın başına bu stres yüzünden ciddi sorunlar gelmişti. Bunlar sağlık sorunları ve ailesi ile yaşadığı sorunlarla uzayıp gitti. Şimdi arkasına baktığında keşke sınavı bu kadar büyük görmeseydim diyorlar. Sınavı kazanamazsanız sınava bir şey olmaz ama böyle yapmaya devam ederseniz yani YGS-LYS ‘yi bu kadar gözünüzde büyütürseniz sonuçlarınıza katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Tabii ki büyük ihtimalle olumlu sonuçlara da ulaşabilirsiniz ancak bunun için kör bir hırsa kapılıp insanlıktan çıkmaya değer mi sizce? Bu nedenle stresten uzak durun, planlı ve programlı çalışın, boş zamanlarınızı iyi değerlendirin, yeri gelince gezin, tozun, eğlenin.”
Öte yandan ÖSYM yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2015-ÖSYS kapsamında başvurular, 5-19 Ocak’ta gerçekleştirildi. YGS ve sınavsız geçiş için 2 milyon 126 bin 681 aday başvuru yaparken, bunların 908 bin 65’ini lise son sınıf öğrencileri, 407 bin 825’ini geçen yıl liseden mezun olanlar, 810 bin 791’ini ise daha önceki yıllarda liseyi bitirenler oluşturdu.
Başvuran adayların, 756 bin 473’ü geçen yıl da ÖSYS’ye girdi.
Adayların 79 bin 949’ü mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara verilen sınavsız geçiş hakkını kullanmak için başvuru yaptı.
Üniversite adaylarının 5 bin 232’sini engelliler oluşturdu.
ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nden 774 bin 293, başvuru merkezleri üzerinden 1 milyon 352 bin 307 kişi başvurdu.
Geçen yıl ÖSYS’ye 2 milyon 86 bin 87 aday başvuru yapmış, adayların 78 bin 428’si sınavsız geçişe başvurmuştu.
Başvuruların tamamlanmasının ardından, ÖSYM, 15 Mart’ta yapılacak YGS için sınav evrakı hazırlama sürecini başlattı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .