UNESCO, Başkan Ekicioğlu’nu kutladı

UNESCO, Başkan Ekicioğlu’nu kutladı

06.11.2019

Yaratıcılığı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın stratejik bir faktörü olarak belirlemiş şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen ve böylelikle UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Kırşehir ve Afyon illerini Yaratıcı Şehirler Ağına dahil etti. Kırşehir’in, müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den dahil olan ilk şehir olduğunu ifade eden Belediye Başkanı […]

Yaratıcılığı ekonomik, sosyal, kültürel ve çevresel sürdürülebilir kalkınmanın stratejik bir faktörü olarak belirlemiş şehirler içinde ve arasında uluslararası işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen ve böylelikle UNESCO’nun kültürel çeşitlilik ideallerini destekleyen UNESCO Kırşehir ve Afyon illerini Yaratıcı Şehirler Ağına dahil etti.
Kırşehir’in, müzik alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na Türkiye’den dahil olan ilk şehir olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, bu konuda emeği herkese teşekkür etti.
Yaratıcı Şehirler Ağında yer alan Gaziantep (2015-Gastronomi), Hatay (2017-Gastronomi), İstanbul (2017-Tasarım) ve Kütahya (2017-Zanaat ve Halk Sanatları) şehirlerimizden sonra; aynı ülkeden en fazla iki şehrin, iki farklı alanda Yaratıcı Şehir olabileceği 2019 Yaratıcı Şehirler Ağı başvuru ve değerlendirme sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Afyonkarahisar “Gastronomi” ve Kırşehir “Müzik” alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil oldular. Böylelikle Türkiye’deki UNESCO Yaratıcı Şehir sayısı 6’ya yükselmiş oldu.
2019 yılında 66 şehrin UNESCO Yaratıcı Şehri ilan edildiğini duyuran UNESCO Genel Direktörü Audrey AZOULAY “Bu şehirler kültürü yerel stratejilerinde bir yardımcı etken olarak değil, doğrudan bir faktör olarak belirlemişlerdir” açıklamasını yaptı. 2019 yılında Ağa dâhil olan şehirlerle birlikte UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına üye olan şehir sayısı 246 oldu.
Bu arada Kırşehir büyük bir başarıya imza atarak UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına (creative cities network) dahil olurken, UNESCO bu başarısından dolayı Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’na tebrik mektubu gönderdi.
Ernoste Ottone R. imzalı mektupta Kırşehir’in Yaratıcı Şehirler Ağına müzik alanında resmi olarak kabul edildiği bildirilirken teşekkür mektubunda şöyle denildi:
“Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına başvuru formunun detayla incelemesinin ardından UNESCO Genel Direktörünün Kırşehir’in UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Müzik alanında kabul edilmesine, seçilmesine karar verdiğini memnuniyetle bildiririm. Bu başarıdan dolayı sizi tebrik etmemize izin veriniz.
“Kırşehir’in bu ağdaki üyeliği her dört yılda bir sunulacak üye takip raporunun periyodik incelemesine bağlıdır. Bu rapor UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağının yerel ve uluslararası seviyede misyonunun gerçekleştirilmesinde şehrin kararlı tutumu ve taahhütlerini göstermelidir. Dört yıllık üyelik takip formunun zamanında teslimi şehrin ağdaki üyeliği için önemli bir unsurdur. Bilginiz, deneyiminiz ve yenilikle girişimleriniz yanında finansal destekler ile UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına katkıların çok değerli olacaktır. Daha fazla detay için sekreterlik sizinle eletişim halinde olacaktır.
“UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağının yeni bir üyesi olarak Kırşehir’in diğer üye şehirler ve UNESCO ile iletişim içerisinde mümkün olduğunca hızlı ve sorunsuzca proaktif etkileşimle ağ içerisinde işbirliği ve değişimler için sürekli bir tutum, davranış ve fırsatlar yaratarak bütünlemesi beklenmektedir.
“Bu arada tüm üyeler gibi Kırşehir’in gelecek gelişme stratejisi ve planlarının merkezinin yanında sürdürübilir gelişmelerin sağlanması için hızla büyüyen momentumca uluslararası toplumlara katılımlar için Sürdürülebilir Gelişme için 2030 gündemini oluşturması gerekmektedir. Dahası Kırşehir Sürdürülebilir Gelişme Hedefleri özellikle de şehirleri ilgilendirin hedef 11’in tamamen uygulanması gerekmektedir.
“Kırşehir’in başvuruda yapmış olduğu tüm taahhütlerini yerine getireceğinden, ağın ortak girişimler ve aktivitelerinde örneğin ağın en önemli yıllık toplantı organizasyonu olan UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Yıllık Konferansında aktif rol oynayacağınıza inanıyorum. Umut ediyorum ki bu konferansa şahsınız ve şehrin odak kişileriyle beraber katılım sağlanacaktır.
“Şehrinizin yenilikçi ruhuna ve bunun yanında diğer şehirlerle özellikle gelişmekte olan ülkelerden dayanışma hissine onların da katılacağının teşvik edileceğine eminim.
“UNESCO tarafından belirlenmiş şartlara bağlı olarak şehrin ağa üyeliğinin atıflarında UNSCE Yaratıcı Şehirler Ağı isim ve logolarının kullanımı ile yetkilendirildiğiniz bilgisine sunulan ağa dahiliniz ile ilgili daha fazla sorularınız olması durumunda belirlenmiş odak kişinin sekreterliğimiz ile creativecites@unesco.org adresinden iletişime geçmenizi bildiririm.
“Şehirlerimizde yaşayan sakinlerimiz için ortak amacımız olan Yaratıcı Şehirlerimizin sürdürülebilir, kapsayıcı, güvenli ve esnek hale getirilmesinde UNESCO ve şehriniz ile verimli işbirlikleri yapmayı sabırsızlıkla bekliyorum. Tekrardan tebriklerimi sunuyorum. Saygılarımla.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .