ÜNAL KAYA’YA “NEŞET ERTAŞ ONUR PLAKETİ”

ÜNAL KAYA’YA “NEŞET ERTAŞ ONUR PLAKETİ”

27.09.2017

Başkan Kaya: “Neşet Ertaş bir ilim adamıdır”

Abdallık geleneğinin en büyük temsilcilerinden “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş, vefatının beşinci yıldönümünde Maltepe’de anıldı.
Usta Sanatçı Neşet Ertaş vefatının beşinci yılında Maltepe’de düzenlenen programda anıldı. Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı, Anadolu Ozanlar Derneği’nce (AN-DER) düzenlenen anma programı, Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Sunuculuğunu Öznur Tektaş’ın üstlendiği programda, ünlü ozanın hayatından kesitlere yer verildi.
BAŞKAN KAYA; “NEŞET ERTAŞ BİR İLİM ADAMIDIR”
Açılış konuşmasını yapan Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı gazeteci-yazar Ünal Kaya, Neşet Ertaş’ın bir ilim adamı olduğunu belirtti.
Kaya konuşmasında; “1938 cihana Kırşehir’in Kırtıllar köyünde doğdun dediler, babama Muharrem anama Döne, dediysen atayı bildin dediler. Neşet Ertaş garipti, garip geldi garip gitti. İşte garipliği doğumundan itibaren başlamıştı. Haritada ismi olmayan kimliğine yazılmayan köyünün adıyla anıldı. Aslında Kırtıllar Köyü diye bir köy yoktu. Kelismailuşağı köyünün bir mahallesiydi. ‘Ben öldükten sonra benim malım, param varsa defnetmeden bir ihtiyaç sahibine verin’ derdi. ‘Ben öldükten sonra cebimde bir kuruş param varsa, malım mülküm varsa beni defnetmeden bir ihtiyaç sahibine verin’ diyen insanlık abidesi Neşet Ertaş, Konser dönüşü tarlalarda ırgatlık yapanları görür araban iner ve cebindeki son kuruş parasını oradaki çakışanlara verir. Arabayla giderken trafikte simit satan kişiyi görür çağırır bir simit alır cebindeki paranın hepsini simitçiye verir. Bunlar ekmek parası kazanıyor akşama evine ekmek götürecek diyerek simiti bölüp arabada oturan hocamıza uzatır ye gardaş fakirin ekmeği tatlı olur diyen bir kişidir Neşet Ertaş.
ÜNAL KAYA; “DÜNYADA İNSANLIK NAMINA VAHŞET YAŞANIYOR”
“Bir Türküsünde derki; İsterimki benim yurdum dünyadan geri kalmasın okusun ilmin kitabını cahilden dersin almasın der.
İsterim ki bu dünyada
Hiç kimse cahil kalmasın
Okusun ilmin kitabın
Cahilden akıl almasın

İnsan hakları hak olsun
Bu hakkı bilen çok olsun
Bütün silahlar yok olsun
Cehalet can dağlamasın

Dünya cennettir insana
Eşit olsun sana bana
Kıyılmasın hiçbir cana
Analar ağlamasın

Bütün dünya Allah diyor
Onun nimetini yiyor
İnsan kısbetini giyor
Ayrılık güden olmasın

“Görüyoruz ki! Dünyada insanlık namına vahşet yaşanıyor. İnsan canına kıyıyorlar. Yıllar önce yazmış Üstad bu türküyü, can yoldaşı değil miydi Aşık Mahsuni Şerif, demedimi yıllar önce Katil Amerika diye. İşte bizim dilimiz tercümanımız Neşet Ertaş’dı, Aşık Mahsuni Şerif idi.
“Abdallar erendir, evliyadır çünkü “Abdala Ayan” olur deriz. Dünyada Türklerin Anadoluya gelmesiyle kurulan 4 büyük teşkilat vardır. Birincisi “Ahiyanı Rum” Anadolu Ahileri, “Bacıyanı Rum” Anadolu Bacıları, “Gaziyanı Rum” Anadolu Gazileri diğeri ise “Abdalani Rum” Anadolu Abdalları teşkilatıdır. Ecdadımızın değerlerinden olan Abdallık geleneği içinde doğup, büyüyüp yetişen Neşet Ertaş bir ilim adamıdır. Ayrılık dedi yârinden, vatanından uzak kaldı, yoksulluk dedi, ben varlığı görmedim ki! Yoluktan şikayet ediyim dedi gün buldu gün yedi. Ölüm dedi aramızdan çekti gitti, giderken de ben bir gün ölürsem öldü demeyin bu dünyadan bir garip yoruldu gitti deyin dedi. Devlet sanatçılığı ödülü verildi ama almadı. Ben diğer sanatçılardan ayrımcılık olacak bir ödülü alamam dedi. Ben halkımın sanatçısıyın bu ödülü alırsam ayrımcılık olur dedi. Ustayı hocayı tekrar rahmetle minnetle şükranla anıyoruz. Maltepe Belediye Başkanımız Ali Kılıç’a, Ander derneğimize, Öznur Tektaş hanımfendiye ve buraya kadar gelip bu güzel ortama ortak olan siz Türkü dostlarımıza yürekten gönülden teşekkür ediyorum.” dedi
BAŞKAN KILIÇ, ÜNAL KAYA’YA “NEŞET ERTAŞ ONUR PLAKETİ” VERDİ
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, günün anısına Dünya Kırşehirliler Derneği Başkanı gazeteci-yazar Ünal Kaya’ya Neşet Ertaş Onur Plaketi verdiler.
Daha sonra sahne alan Orta Anadolu bölgesinin halk müziği ustaları Haşimi Aslıhak, Mustafa Tatlıtürk, Gülsüm Kahraman, Gazi Özdemir, Mustafa Sayılır, Selahattin Dündar, Yakup Temelli, Neşet Ertaş’ın unutulmaz türkülerini seslendirdi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .