“Ülkemiz milyonlarca şehidimizin kanı ve duasıyla kurulmuştur”

“Ülkemiz milyonlarca şehidimizin kanı ve duasıyla kurulmuştur”

17.03.2015

KIRŞEHİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümü mesajı yayınladı. Toprağın yalnızca üstünü değil, altını da bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizin bu vatanı bize bağlayan köklerimiz, ecdatlarımız, atalarımız olduğunu ifade ederek, bu vatanın bize onların aziz emaneti olduğunu belirten Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, […]

KIRŞEHİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. yıldönümü mesajı yayınladı.

Toprağın yalnızca üstünü değil, altını da bizlere vatan yapan aziz şehitlerimizin bu vatanı bize bağlayan köklerimiz, ecdatlarımız, atalarımız olduğunu ifade ederek, bu vatanın bize onların aziz emaneti olduğunu belirten Birlik Başkanı Bahamettin Öztürk, “Ülkemiz milyonlarca şehidimizin kanı ve duasıyla kurulmuştur” dediği mesajında, şunları kaydetti:
“Ulusumuzun tarihteki en önemli zaferlerinden birisi, bundan tam 1 asır önce 18 Mart’ ta Çanakkale’ de ‘Çanakkale Destanı’ ile yazılmış, tüm dünya ülkeleri de buna şahit olmuştur. Çanakkale Savaşı Türk tarihinin olduğu kadar, tüm dünya ülkelerinin tarihi açısından da çok önemli bir savaştır.
“Evet, Çanakkale öyle sanıldığı gibi bir savaş olmamıştır, tam bir ölüm yeri olmuştur. Türk askerinin; düşmana sıkacak mermisinin olmadığı, günlerce yemeden içmeden, dünyanın en modern silah, araç ve mermileriyle donatılmış ordulara karşı, yüreğindeki iman gücü ve ruhlarıyla verilen, tüm zorlukların üstesinden gelerek, bitti denilen gücünün tükenmediğini dünyaya ispat ettiği yer olmuştur.
“Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve Mehmetçiğimizin yüksek ruh karakteriyle gerçekleştirilen bu destandan batılı kaynaklar şöyle bahseder: ‘Cephaneliğin infilak etmesiyle gözlerinden olan Memiş’in komutanın, ‘Vah evladım vah! Gözlerinden mi oldun?’ demesine karşılık, ‘Üzülme paşam, üzülme! Bu gözler göreceğini gördükten sonra bu hale geldi!’ şeklindeki cevabı. Fransız zırhlısı Büve’nin 610 mürettebatının denize saçıldığı anda İngiliz zırhlısının sudaki karıncalar gibi çabalayan düşman askerlerini toplaması için ateşi kesen Türk topçusunun civanmertliği. İntepe bayırında, bölüğünün tamamen bitmesine rağmen bir Mehmetçiğin sabaha kadar dişini sıkması ve sabahleyin takviye gelen bölük komutanına, ‘Akşam, batarya imamları şehitliği anlatmasalardı, vallahi dayanamazdık!’ demesi. Yolunu şaşırıp merkebiyle düşman içine düşen, dipçik darbeleri altında mendilini çıkarıp, ‘Beni komutanınıza götürün’ diyerek, Anzak Komutanı karşısında, ‘Bizim komutanın size selamı var! Bunlar düşman amma deniz suyu da içemezler!’ dedi. ‘Size tatlı yolladı!’ hilesini yaparak mukabilinde askerimize çeşitli erzaklar alarak dönen, kıvrak Türk zekasının sembolü olan Saka Hüseyinler. Birkaç kalas, birkaç metre halat ve 30 yardımcısıyla 35,5 cm çapındaki 100 tonluk topu Çimenlik Kalesi burçlarından indirip Hamidiye tabyalarına nakleden 65′ ini geçmiş Ramazan Ağalar. Rumeli Mecidiyesi tabyasında 20 dakikalık baygınlıktan sonra 276 kiloluk üç mermiyi peyderpey atıp İngilizlerin zırhlısına boğazı dar eden; Koca Seyitler ve cephanesi bitmiş geri çekilen askerlere, ‘Düşmandan kaçılmaz! Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum! Anafartalar, Conkbayırı muhaberelerinin kahramanı Mustafa Kemal’ler vardır.
“İşte toprağın yalnızca üstünü değil, altını da bizlere vatan yapan aziz şehitlerimiz bu vatanı bize bağlayan köklerimiz, ecdatlarımız, atalarımızdır. Bu vatan bize onlarının aziz emanetidir.
“Yüzyıllardır ülkemizin her karış toprağında gözü olan düşmanlar, Çanakkale’den unutamayacakları ağır bir yenilgi ile 300.000 kişinin üzerinde çok büyük kayıplar vermişlerdir. Günümüzde de ülkemizi dil, din, mezhep, ırk gibi unsurları bahane ederek, insanlar arasına fitne ve fesat karıştırarak bölmeye çalışan kutsal ittifak şimdi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde Türk-Kürt ayrımcılığını bahane ederek, bu ülkelerden aldıkları yardımlarla geçinen, her türlü ihtiyaçlarını temin eden, paralı askerleri olan, bu zamana kadar çocuk-yaşlı demeden on binlerce masum insanımızın katilleri PKK ile ülkemizi karıştırmaya çalışmaktadırlar.
“Halbuki dedelerimiz Çanakkale’de, Sakarya’da, Balkanlarda, Trablusgarp’ta, İnönü’de omuz omuza aynı amaç uğruna şehit düşmediler mi? Bu ülkenin her karış toprağında şehit dedelerimizin ve evliyalarımızın kanı yok mu? Ülkemiz milyonlarca şehidimizin kanı ve duasıyla kurulmuştur. Gerektiği zaman da yine kan vermeye hazır milyonlarca ana kuzusu vardır.
“Bu duydu ve düşüncelerle haksızlığa, zulme, zorbalığa boyun eğmeyen, al kanlara boyanarak, bu toprakları bizlere vatan yapan ecdatlarımızı 18 Mart Şehitleri Anma Günü vesilesi ile Kırşehirli Ahi esnafı olarak Büyük Önder Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi de şükranla bir kez daha anıyorum.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .