Uğur Mumcu anılıyor

Uğur Mumcu anılıyor

23.01.2015

24 Ocak 1993’te evinin önündeki otomobiline yerleştirilen bomba ile gerçekleştirilen suikast sonucu haince katledilen Kırşehirli gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22. yılında, 22. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında “Suçlular ve Güçlüler” temasıyla çeşitli etkinliklerle anılacak. Faili meçhul cinayetler içerisinde Türkiye’yi derinden sarsan Uğur Mumcu suikastı, 24 Ocak 1993 yılında gerçekleşti. Kırşehir’de dünyaya gelen ve bundan 22 […]

24 Ocak 1993’te evinin önündeki otomobiline yerleştirilen bomba ile gerçekleştirilen suikast sonucu haince katledilen Kırşehirli gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 22. yılında, 22. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında “Suçlular ve Güçlüler” temasıyla çeşitli etkinliklerle anılacak.

Faili meçhul cinayetler içerisinde Türkiye’yi derinden sarsan Uğur Mumcu suikastı, 24 Ocak 1993 yılında gerçekleşti. Kırşehir’de dünyaya gelen ve bundan 22 yıl önce katledilen ve bugün ölümünün 22. yıldönümünde anılacak araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu için düzenlenen anma etkinlikleri, ’22. Adalet ve Demokrasi Haftası’ başlığı altında 31 Ocak Cumartesi gününe kadar çeşitli etkinliklerle sürecek.
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından 24 Ocak ile Prof. Dr. Muammer Aksoy’un uğradığı suikast sonucu öldürüldüğü gün olan 31 Ocak tarihleri arasında “22. Adalet ve Demokrasi Haftası” kapsamında düzenlenecek Uğur Mumcu’yu anma etkinlikleri, akademisyenlerin, sanatçıların, gazetecilerin, düşünürlerin katılımlarıyla paneller, sergiler, söyleşiler ve konferanslarla geçecek.
Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı önderliğinde ve 50’den fazla sivil toplum örgütünün katkılarıyla hazırlanan “Adalet ve Demokrasi Haftası” başlıyor.

uğur mumcu copy
Uğur Mumcu’nun öldürüldüğü 24 Ocak ile Muammer Aksoy’un öldürüldüğü 31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirdiği etkinliklerde Atatürkçülüğün tam bağımsızlık ilke ve inancıyla, her türlü gerici, baskıcı ve sömürücü güce karşı koyacağımızı; ülkemizde yaşanan faili meçhul cinayetler, haksızlıklar, yolsuzluklar karşısında suskun kalınmayacağı ve aydınların unutulmayacağı bir kez daha dile getirilecek.
22. Adalet ve Demokrasi Haftası’nın ana başlığı “Suçlular ve Güçlüler” olarak belirlenirken, akademisyenlerin, sanatçıların, gazetecilerin, düşünürlerin katılımlarıyla paneller, sergiler, söyleşiler, konferanslar, belgesel film gösterimleri ve müzik dinletileri ile geçecek hafta 24 Ocak 2015 Cumartesi günü Uğur Mumcu’nun evinin önünde saat 12.00’de toplanılmasıyla başlayacak.
Hafta kapsamında ilk olarak bugün saat 12.00’de Batıkent Uğur Mumcu Parkı’nda Uğur Mumcu Anıtı’na çelenk bırakılacak. Daha sonra Uğur Mumcu’nun evinin önünde toplantı yapılacak.
Cebeci Asri Mezarlığı’nda saat 14.30’da Uğur Mumcu’nun mezarının ziyaret edileceği etkinlikler kapsamında saat 18.00’de Kuğulu Park’tan Uğur Mumcu Sokağı’na yapılacak yürüyüşün ardından Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde saat 20.30’da Ümit Tamkan’ın piyanosu eşliğinde solist Senem Demircioğlu müzik dinletisini sunacak.
“Adalet ve Demokrasi Haftası”, 31 Ocak 1990’da Ankara’da evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Prof. Dr. Muammer Aksoy’u anma etkinlikleri ve Geleneksel Kapanış Gecesi ile tamamlanacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .