Uğur Mumcu anılıyor

Uğur Mumcu anılıyor

23.01.2019

24 Ocak 1993’te evinin önündeki otomobiline yerleştirilen bomba ile gerçekleştirilen suikast sonucu haince katledilen Kırşehirli gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 26. yılında, çeşitli etkinliklerle anılacak. Faili meçhul cinayetler içerisinde Türkiye’yi derinden sarsan Uğur Mumcu suikastı, 24 Ocak 1993 yılında gerçekleşti. Kırşehir’de dünyaya gelen ve bundan 23 yıl önce katledilen ve yarın ölümünün 26. yıldönümünde anılacak araştırmacı-gazeteci […]


24 Ocak 1993’te evinin önündeki otomobiline yerleştirilen bomba ile gerçekleştirilen suikast sonucu haince katledilen Kırşehirli gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 26. yılında, çeşitli etkinliklerle anılacak.
Faili meçhul cinayetler içerisinde Türkiye’yi derinden sarsan Uğur Mumcu suikastı, 24 Ocak 1993 yılında gerçekleşti. Kırşehir’de dünyaya gelen ve bundan 23 yıl önce katledilen ve yarın ölümünün 26. yıldönümünde anılacak araştırmacı-gazeteci Uğur Mumcu için düzenlenen anma etkinlikleri gerçekleştirilecek.
26. Adalet ve Demokrasi Haftası’ kapsamında katledilen aydınlar tüm yurtta anılacak. 24 Ocak 1993 günü, arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen Cumhuriyet gazetesi Uğur Mumcu, ölümünün 26. yılında anılacak.
Mumcu ve katledilen aydınların anısına Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UM:AG), Cumhuriyet gazetesi, Çankaya ve Yenimahalle Belediyesi’nce, 26. Adalet Demokrasi Haftası etkinlikleri gerçekleştirilecek. Mumcu’nun katledildiği 24 Ocak günü başlayacak etkinlikler, Cumhuriyet gazetesi yazarı, Türk Hukuk Kurumu ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Prof. Dr. Muammer Aksoy’un katledildiği 31 Ocak’ta son bulacak.
Mumcu ve yitirdiğimiz aydınların anısına düzenlenen 26. Adalet ve Demokrasi Haftası da aynı gün düzenlenecek etkinliklerle başlayacak. Hafta boyunca sürecek etkinliklerin son gününde de 29 yıl önce katledilen yazarımız Prof. Dr. Muammer Aksoy, Ankara Barosu, ADD ve Türk Hukuk Kurumu’nun düzenleyeceği program ile anılacak.
24 Ocak’ta anma programı kapsamında ilk olarak Yenimahalle Belediyesi ve Batıkent Birlikteliği’nin düzenlediği etkinlik, saat 10.00’da, Batıkent Metro durağından Uğur Mumcu Parkı’na yürüyüş ile başlayacak. Mumcu için geniş katılımlı anma programı ise 26 yıl önce katledildiği evinin önünde gerçekleştirilecek. Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UM:AG) tarafından düzenlenen “Uğur Mumcu Sesleniyor” etkinlik programında, saat 12.00’de, karanfiller ve mumlarla sevenleri Mumcu’nun sokağında olacak. Anmada solist Ufuk Karakoç’un dinletisi de yer alacak. Ardından da saat 14.30’da, Cebeci Asri Mezarlığı’nda Mumcu’nun anıtmezarı ziyaret edilecek. Günün son etkinliği, saat 16.00’da UM:AG tarafından düzenlenen “Uğur Mumcu’yu Anmak” fotoğraf sergisi olacak.
Bombalı suikast sonucu katledilen Cumhuriyet yazarı Uğur Mumcu, ölümünün 26. yılında yurt genelinde düzenlenecek etkinliklerle anılacak. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .