Ufukta görülen seçimin analizleri yapılıyor

Ufukta görülen seçimin analizleri yapılıyor

19.02.2015

Seçimlere kısa bir zaman kaldı. Ancak sanki sonuçlar şimdiden belli gibi bir algı yaratılmakta. Hatta seçimlerden sonra oluşacak parlamentonun bir an evvel başkanlık sistemine geçmek için gerekli düzenlemelerin yapılması talimatı bile veriliyor. Cumhuriyet tarihinde böylesi bir olay ilk kez yaşanıyor. Seçim heyecanı yok, herkes her yer suskun ve sönük, hatta bazı partiler açısından iddiasız bir […]

Seçimlere kısa bir zaman kaldı. Ancak sanki sonuçlar şimdiden belli gibi bir algı yaratılmakta. Hatta seçimlerden sonra oluşacak parlamentonun bir an evvel başkanlık sistemine geçmek için gerekli düzenlemelerin yapılması talimatı bile veriliyor. Cumhuriyet tarihinde böylesi bir olay ilk kez yaşanıyor.

Seçim heyecanı yok, herkes her yer suskun ve sönük, hatta bazı partiler açısından iddiasız bir seçim yaşayacağız gibi, zira şimdiden alan çalışmaları, seçmenle buluşma, geleceğe yönelik umut verici vaatler yok. Seçimi nasıl kazanırımın çalışmaları yapılmak yerine ben nasıl ilk sırayı alırımın hesabı bile yapılıyor.

Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil edilen partiler kendi programlı çalışmalarına odaklanacağına, HDP’nin seçimlere parti olarak mı, bağımsız adaylarla mı gireceğini konuşuyor.

Hem görsel hem de yazılı medya, İmralı’dan gelecek bilgileri haber yapmak için merakla bekliyor. Elbette bununda izah edilebilir bir nedeni vardır, yüzde 10 gibi yüksek seçim barajı maalesef ülke siyasetini tıkamış durumda. Bu da HDP’ nin alacağı oy oranına dikkatleri çevirmektedir.

Oniki yıldır iktidarda bulunan AKP ciddi oranda oy kaybı yaşıyor. HDP seçime parti olarak girer de barajı aşarsa iktidar partisi gücünü yitirecek. HDP’ nin barajı aşamaması halinde AKP hanesine yazılacak haksız oylarla vekil sayısını artıracak ve gücünü korumaya çalışacaktır.

CHP ana muhalefet olarak, AKP’yi devirebilmek için yanına alabileceği başka parti yok, tek başına mücadelesini verecek.

MHP’ nin içinde bulunduğu durum daha da zor. Zira yapılacak olan en ufak bir hata da tabanının AKP’ye yönelmesinden endişe duyuyor.

Öyleyse şöyle bir etrafımıza bakıp olup biteni seyrettiğimiz vakit, Haziran 2015 seçimlerine giderken genel hava bu doğrultuda diyebiliriz.

Kamuoyu kaynakları AKP iktidarını yıkmanın tek yolunun CHP ve MHP’nin yüksek oy alıp iktidar olabilecek sayıya ulaşması veya üçüncü bir partinin daha barajı aşıp Meclise girmesinden başka seçeneğin olmadığını gösteriyor.

Şu durumda İktidar partisi ile birlikte CHP ve MHP’nin dışında barajı aşacak başka parti de görünmüyor.

Anadolu Partisi, İşçi partisinin isim değişikliğiyle kurulan Vatan Partisi, Saadet partisi, HDP ve diğerlerinin çalışmalarını yakından izleyip oluşan durumu an be an yazıp çizeceğiz.

Siyasette 24 saat çok uzun bir süre olduğuna göre, bizde meydana gelen gelişmeleri izleyip yaptığımız yorumları okurla paylaşmaya devam edeceğiz.

Bu arada Kırşehir siyasetini de es geçiyor değiliz. Gelişmeleri an be an izliyor ve ajandamıza kaydediyoruz. Yeri ve zamanı geldiğinde kimin ne yaptığını ve ne yapması gerektiğini elbette yazıp çizeceğiz.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .