ÜÇ FİDAN KIRŞEHİR’DE ANILDI

ÜÇ FİDAN KIRŞEHİR’DE ANILDI

08.05.2015

KIRŞEHİR Gençlik Muhalefeti, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 43. Ölüm yıldönümü dolayısıyla bir miting düzenledi. Cacabey Meydanı’nda düzenlenen ve “Ölenler dövüşerek öldüler, güneşe gömüldüler”, “Akın vardır güneşe akın, güneşi zapt edeceğiz, güneşin zaptı yakın”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın” sloganlarının atıldığı anma mitinginde, Kırşehir Gençlik […]

ÖDP.avi_snapshot_00.04_[2015.05.08_12.27.19] copy
KIRŞEHİR Gençlik Muhalefeti, 6 Mayıs 1972’de idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 43. Ölüm yıldönümü dolayısıyla bir miting düzenledi.
Cacabey Meydanı’nda düzenlenen ve “Ölenler dövüşerek öldüler, güneşe gömüldüler”, “Akın vardır güneşe akın, güneşi zapt edeceğiz, güneşin zaptı yakın”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filoyu unutmayın” sloganlarının atıldığı anma mitinginde, Kırşehir Gençlik Hareketi adına yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“6 Mayıs 1972, geçirdiğimiz en acılı tarihlerden biriydi. Deniş Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan tam 43 yıl önce bugün idam sehpalarında can verdiler. Üzerinden ne kadar yıl geçerse geçsin onların mücadeleleri ve fikirleri biz devrimcilere ışık tutuyor. O dönemin devrimci gençleri Deniz’ler, Mahir’ler, İbo’lar, halkların sömürülmediği, eşit ve özgür bir ülke kurmak için mücadele ettiler. Demokratik bir üniversite için boykotlar, işgaller örgütlediler. İşçi grevlerinde, köy mitinglerinde yoksulların yanında yer alarak en önde mücadele ettiler. Emperyalizme karşı mücadele ederken, İstanbul’a gelen 6. Filoyu protesto ettiler. Ve Dolmabahçe’de Amerikan askerlerini denize döktüler.
“Deniz’ler 12 Mart muhtırasından sonra emperyalizmin işbirlikçileri tarafından yakalanmışlardı. Onları idama götüren zihniyet devrimcilerden ve halktan korkan zihniyetti. Ülkeyi o gün sömüren emperyalizm ve işbirlikçileri, bugün hâlâ görev başındalar. Onları anmayı bir suç sayıyorlar. Her fırsatta Deniz’lerin mücadelesini karalamaya çalışıyorlar. İşte bu zihniyet devrimci gençlerden korkuyor olacak ki yıldırma politikaları hâlâ devam ediyor. Bugünün üniversite gençleri itaatkar ve düşünmeyen bir kuşak olmayacak. “Üniversitelerimizi gericilikleriyle teslim almaya çalışanların karşısına dikileceğiz. Deniz’lere verdiğimiz sözü unutmadık. Mücadelemiz eşitliğin, kardeşliğin ve özgürlüğün ülkesi kurulana kadar sürecek.
Bizlere mücadelelerini ve fikirlerini miras bırakan o üç güzel insan idam edildiklerinde ömürlerinin en güzel yıllarını yaşıyorlardı. Devrimciydiler, cesurdular. İdam sehpalarına tekmeyi kendileri vuracak kadar cesurdular. Ve son sözleri ise şöyleydi; ‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın Türk-Kürt halklarının kardeşliği, yaşasın işçiler, köylüler; kahrolsun emperyalizm.”
“Deniz’lerden Gezi’ye sürüyor, sürecek mücadelemiz” sloganlarının atıldığı miting olaysız bir şekilde tamamlandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .