“Türkiye’nin % 10 et üretimine talibiz”

“Türkiye’nin % 10 et üretimine talibiz”

07.08.2017

Tarım İl Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’in hedefini ortaya koydu…

“Türkiye’nin % 10 et üretimine talibiz”

KIRŞEHİR’İN tarım ve hayvancılıkta kaydettiği ilerlemeyle birlikte et üretiminde hedef belirlenirken, hedefin gerçekleşmesinde bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilecek Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı da büyük önem taşıyor.
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanlığı’nın öncülüğünde Valilik, Belediye ve ilgili dernek, STK ve kurumların desteğiyle gerçekleştirilen Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’nın önemine dikkat çekerek, bu noktada yapılan fikir alışverişine değinen Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Türkiye’nin yüzde 10 et üretimine talip olduklarını belirterek, hedefi ortaya koydu.
Kırşehir’in marka özelliğini daha da büyüterek geliştirmesi ve bilinmesi açısından fuarın önemli olduğunu belirten Kenan Şahin, gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Tarım fuarı, yöreye gelebilecek en son teknolojiler demek ve o yörenin ürünlerini de tanıtmaktır. Biz, Ticaret Odası Başkanımızla fuar organizasyonuyla ilgili bir toplantı yaptık. Teknolojik manada ilimize hangi yenilikler gelir, gelebilir diye çalışıyoruz.
“İlimiz, Türkiye’de bir marka il diyorum. İki konuda markayız, ceviz ve besi. Ceviz noktasında bazı sıkıntılarımız oluyor, verim açısından. Gerek yağış, gerek iklim şartlarıyla ilgili sıkıntılar çekiyoruz. Beside sıkıntımız yok, dünya markası olmak hedefimiz. İlimizde tüm işletmelerde şu anda dünyada bulunan tüm et ırkları mevcuttur. Biz besi hayvanından en kaliteli kesif yemle, en kaliteli eti nasıl alabiliriz çabası içerisindeyiz. Bütün canlıların süt ve etleri iki şeye bağlıdır, biri ırk özelliğine, diğeri beslenmesine. Besilerimizde ırk özelliğimiz var, beslenmemizde de biz ciddi manada profesyonel bir beslenme uyguluyoruz, uzmanlaşmış insanlarımız var. Ben 81 ilin Tarım Müdürüyle görüşüyorum. Kırşehir’de markayız diyorum. Çünkü bilimsel bir beslemeyle bir hayvanı erkenden kilo aldırıp yağlandırmadan vücuda yayan ve vücutta % 12 kemiği yakalayabilen üreticilerim var. Bizim marka olmamız en iyi hayvanı, en kaliteli, en teknik manada beslememizden kaynaklanıyor.
“Kırşehir’de ekolojik bir dengemiz var. Biz bu hayvanları Akdeniz’de beslediğimiz zaman ciddi manada sıcaktan dolayı hayvanda bir gerileme oluyor. Doğuda beslediğimizde de soğuktan bir gerileme oluyor. İlimiz büyükbaş besi için ideal bir ekolojiye sahip, çok aşırı soğuk değil, çok aşırı sıcak da değil. Çok kaliteli besi ırkımız var ve bu neticede de çok kaliteli bir marka etimiz meydana geliyor. Bu marka et benim ifadelerimle değil, Kırşehir’e gelen üreticilerimiz ve pazar sahipleri diyor. 100, 200, 300, 500, 1000, 1500, 5000 tane besisi olan besicim var. Besicilerimiz, ben ciddi manada bu sektöre yatırım yaptım bu sektörden de bilimsel manada nasıl istifade edebilirim, bir hayvandan kaliteli, güvenilir, sağlam eti nasıl üretebilirim diye düşünüyor. Biz bununla ilgili çalışıyoruz ve başarılıyız. Şunu iddia ederek söylüyorum ki Türkiye’nin % 10 et üretimine talibiz. İnşallah bu oluşacak, havza bazında besicilik olan ilimiz olacak. Ben iklimimize, çiftçimize, bilincimize, teşkilatımıza güveniyorum.”
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .