Türkiye’de üç gün süreyle yas ilan edildi

Türkiye’de üç gün süreyle yas ilan edildi

15.05.2018

Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak maksadıyla Türkiye’de üç gün süreyle yas ilan edildi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla üç gün süreyle yarından itibaren Milli yas ilan edildiğini açıkladı. Yas kararının ardından Kırşehir’deki resmi kurum ve kuruluşlarda bayraklar yarıya indirildi. Kırşehir il genelindeki bütün camilerde Filistin’de şehit olanlar için selalar […]

Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak maksadıyla

Türkiye’de üç gün süreyle yas ilan edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla üç gün süreyle yarından itibaren Milli yas ilan edildiğini açıkladı. Yas kararının ardından Kırşehir’deki resmi kurum ve kuruluşlarda bayraklar yarıya indirildi. Kırşehir il genelindeki bütün camilerde Filistin’de şehit olanlar için selalar okundu.
İsrail’in Gazze’yi yönelik saldırısının ardından Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edilmesi nedeniyle ülke genelinde bayraklar yarıya indirildi. Gazze’deki gösterilerde 59 Filistinli şehit oldu.
Pazartesi gürü Gazze’nin İsrail sınırında çadırlar kuran Filistinliler, ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınmasını ve İsrail’in kuruluş yıl dönümü olan Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70’inci yılını protesto etmek için “milyonluk yürüyüş” adını verdikleri gösteriler düzenlemiş, gösterilerde 1’i bebek 59 Filistinli şehit olmuştu.
İsrail askerlerine karşı Kudüs direnişi gerçekleştiren Filistinliler, katil İsrail askerleri ile çatıştı. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Bozdağ, Kudüs’te yaşananlarla ilgili olarak “Katliamda ABD’nin eli vardır. Bugün tarihe kanlı pazartesi olarak geçecektir. İsrail’i ve ABD’yi katliam nedeniyle şiddetle kınıyoruz.” dedi. Washington ve Tel Aviv elçileri istişare için geri çağrıldığını söyleyen Bozdağ, “3 gün süreyle ulusal yas ilan edildi” dedi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, “Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla üç gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir” dedi.
MİLLİ YAS NEDİR?
Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği gün. Bu günler o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir. Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. Bayrakların yarıya indirilmesi yaygındır. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .