Türkiye’de ithal edilen besi hayvanlarının yarısı Kırşehir’e geldi

Türkiye’de ithal edilen besi hayvanlarının yarısı Kırşehir’e geldi

09.04.2015

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin gazetemize açıkladı…
Türkiye’de ithal edilen besi hayvanlarının yarısı Kırşehir’e geldi

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 12 bin baş besilik hayvan ithal edildiği ve bunların yarısının Kırşehir’e gönderildiği bildirildi.

Kırşehir’in tarım ve hayvancılık şehri olduğunu ve son yıllarda özellikle hayvancılık konusunda ciddi gelişmeler kat ettiğini belirten Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin “Kırşehir’de hayvancılık çok gelişmiştir ve Türkiye’nin yüzde 50’sine sahiptir. Hayvancılık ilimizde çok gelişmiş. İnsanımız hayvancılıktan anlıyor. 24 bin kesime yaklaştık. Bir hayvanın bedeli 7 bin liradır. Et zirvede şuanda. Türkiye’ye gelen besi danası 12 bin 500 besi danasının 6 bine yakını ilimize giriyor. Yüzde 50 Kırşehir, Yüzde 50 Türkiye gibi bir öneme sahiptir. 42 ilde IPART Programı var. Tarım Bakanlığı, 42 il kapsamında olmasını istedi. Kırsal yatırımı destekleme programı dâhilinde yüzde 50 hibe desteği alıyoruz. IPART’a eşdeğer projelerimiz yer alıyor. Yeni bir hayvancılık destekleme programı çıkartmaya çalışıyoruz. Kırşehir’de hayvancılık yapacaklara yüzde 50 hibe desteği veriliyor. 53 müracaatımız var şuanda destekleme için. Şuanda inşaat ve makine giderlerinin yüzde 50’si hibe olarak desteklenmektedir. 42 adet besi, 3 adet de süt üretimi ile ilgili müracaat aldık. Bu yıl bakanlığımızda ülkemize 12 bin baş besi hayvan ithal edilerek getirildi. Bunun 6 bini Kırşehir’deki besicileri verildi. Bu Kırşehir’in hayvancılıktaki öneminin en güzel göstergesidir” dedi.
Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin’in gazetemize verdiği bilgiye göre, bakanlıkça 12 bin baş 12 aylıktan küçük besilik hayvan ithal edildi ve bunların 6 bini Kırşehir il genelinde besicilere dağıtıldı.

KENAN ŞAHİN copy
İthal edilen hayvanlara iyi bakılması halinde 10 ay içinde 400 kg kargas et elde edildiğini belirten Kenan Şahin, yerli ırklarda aynı şartlarda bakılan hayvanlardan 225 kg et alınabildiğine dikkati çekti.
BESİLİK hayvan ithalatına izin verilmesinin ardından Türkiye’de 25 besicinin yaklaşık 10 bin hayvan için başvuruda bulunduğunu da belirten Kenan Şahin, Ülkeye giren hayvanların 12 aylıktan küçük ve ağırlıklarının 300 kilogramı geçmemesi, ayrıca kendi ırk özelliklerini taşıyacak hayvanlarda herhangi bir fiziki kusur bulunmaması gerektiğine dikkati çekti.
Hayvancılık Genel Müdürlüğünce ithalatına izin verilen besilik materyallere yönelik şartnamelerin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı il müdürlüklerine gönderilmesinin üzerinden geçen yaklaşık 1 ayda 25 üretici başvuru yaptı.
İthalat başvurusunda bulunan besiciler, yaklaşık 10 bin besilik hayvan ithal etmek istedi. İl müdürlüklerine besilik materyal ithalatı başvuruları devam etse de henüz yurda fiilen hayvan girişi gerçekleşmedi. Bakanlığın ithalat izni konusunda bir süre kısıtlaması bulunmazken, Türkiye’ye ithal besilik materyal girişinin bu ay içerisinde gerçekleşmesi öngörülüyor.
Hayvancılık Genel Müdürlüğünce belirlenen teknik şartnameye göre, etçi ve kombine ırkların saf veya melez erkekleri ithal edilebiliyor, sütçü ırklarla bunların melezleri alınmıyor. Ülkeye giren hayvanların 12 aylıktan küçük ve ağırlıklarının 300 kilogramı geçmemesi, ayrıca kendi ırk özelliklerini taşıyacak hayvanlarda herhangi bir fiziki kusur bulunmaması gerekiyor.
Seçilecek hayvan üzerinde bireysel tanımlamayı sağlayan küpe ve elektronik kulak küpesi gibi işaret bulunması, ayrıca hayvanın bireysel tanımlama numarası, yaş, cinsiyet ve ırk bilgileri ile uyumlu kimlik belgesi bulunması gerekiyor. Sağlık ve teknik muayenesi yapılmayan, kontrolden geçirilmeyen, seçim heyetince seçilmeyen ve hazırlanan seçim listesinde kulak küpe numarası yer almayan hiçbir hayvanın ithalatına izin verilmiyor. İthal edilecek hayvanların bakanlık tarafından belirlenen sağlık ve teknik şartlara uygun olması koşulu aranıyor.
İthalat için en az 100 baş fiili kapasiteli ve karantinaya uygun işletmesi olan kişi ve firmaların mevcut yerli orjinli besi hayvanı sayısının yüzde 40’ına kadar ithalat başvuruları dikkate alınıyor. İthal edilecek besilik sığırların, ihracatçı ülke topraklarında doğup büyümüş olmaları, seçimi yapılan hayvanların en geç 45 gün içerisinde Türkiye’ye gönderilmek üzere yüklemesinin yapılması gerekiyor.
Avustralya, ABD, Brezilya, Macaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Fransa, Avusturya, Slovakya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan (Lesvos/Midilli, Samos, Rodos, Chios, Kos, Ikaria, Dodekanisa, Kalymnos ve Halki Adaları ve Peloponniso s/Peloponnese/Peloponneso s /Peloponnesus ve Doğu Makedonya ve Trakya Bölgeleri hariç) ve İtalya’dan (Lazio, Toscana, Piemonte, Sicilya, Liguria, Calabria, Campania, Umbria Abruzzo, Molise ve Basilicata Bölgeleri ve Sardunya adası hariç) ithalat yapılabiliyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .