“Türkiye su fakiri haline geliyor”

“Türkiye su fakiri haline geliyor”

20.03.2015

KIRŞEHİR TEMA VAKFI Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, ilimiz ve Türkiye’nin su fakiri haline geldiğini belirtti. 1993 yılından bu tarafa tüm dünyada değişik etkinliklerle kutlanan “Dünya Su Günü” ile her yıl 21-28 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Dünya Ormancılık Haftası’ dolayısıyla yazılı açıklama yapan Kırşehir TEMA Vakfı İl Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, özellikle ülkemizin ve ilimizin su […]

KIRŞEHİR TEMA VAKFI Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, ilimiz ve Türkiye’nin su fakiri haline geldiğini belirtti.

1993 yılından bu tarafa tüm dünyada değişik etkinliklerle kutlanan “Dünya Su Günü” ile her yıl 21-28 Mart tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Dünya Ormancılık Haftası’ dolayısıyla yazılı açıklama yapan Kırşehir TEMA Vakfı İl Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, özellikle ülkemizin ve ilimizin su fakiri haline geldiğini vurguladı.
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün ‘Dünya Su Günü’ olarak kutlanmasına karar verilirken, 1993 yılından bu yana her yıl farklı konularda kutlanmakta olan Dünya Su Günü’nün 2015 yılında ‘Su ve Sürdürülebilir Kalkınma’ sloganıyla kutlandığını belirten Kırşehir TEMA Vakfı İl Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, “Kırşehir’de Kılıçözü Çayı ve benzeri ufak tefek derelerimizin gürül gürül aktığını bilirdim. Şimdi ise o gürül gürül sesten bihaber akmaktalar. Berrak bir durumu olan, adeta Kırşehir ilimize hayat veren, ilimizin hayat damarı olan Kılıçözü çayımız maddi ve manevi anlamda bizleri besleyememektedir. Bu durum bize şunu gösteriyor ki hayat damarlarımız gibi her şey birbirine eklidir. Hava, su, toprak, kısacası bu döngüyü iyi bir biçimde sağlamalıyız. Bir Kızıldereli atasözü der ki ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.’ Bu sözü zihinlerimize ve hayatımıza nakşetmeyi ümit ederek ‘Su Gıdadır’, ‘Su Doğadır’, ‘Su Sağlıktır’ sloganımızla tüm ilimizin, ülkemizin ve dünyamızın Su Günü’nü kutluyorum” dedi.
KIRŞEHİR TEMA VAKFI’NDAN ÇAĞRI
ÖTE YANDAN Kırşehir TEMA Vakfı il Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, 21Mart Ormancılık Günü ve Haftası dolayısıyla da Kırşehirli hemşehrilerine çağrıda bulundu.
Bütün dünyada 21 Mart 1971 tarihinden itibaren 21 Mart Dünya Ormancılık Günü olarak değerlendirilirken, 21 Mart günü ile başlayan hafta da Orman Haftası olarak kutlanıyor.
TEMA Vakfı olarak eğitimin yanı sıra bilinçli olma çağırısında bulunduklarını ifade eden İl Temsilcisi Hülya Coşkuntuna, Evliya Çelebi’nin ülkemizin bir ucundan bir ucuna sincabın ayağını toprağa değmeden geçebileceğini anlattığını hatırlattı.
Evliya Celebi’nin bu sözünün orman istatistikleri noktasında yapılan en güzel tespit olduğunu, ancak günümüzde bu sözün geçerliliğini yitirdiğini dile getiren Hülya Coşkuntuna, “Bizler Tema Vakfı olarak diyoruz ki her şey söylenir, yazılır, istatistikler verilir, konuşulur. Dediklerimizin ve söylediklerimizin yapılması vakfımızın özellikle üzerinde durduğu ve önemsediği konu eğitim ve bilinçli olmaktır. Bu noktada dikkatlerimizin artmasını istiyoruz. İlimizde eğitimlere ağırlık verildi. Ufacık yüreklere küçük yaştan itibaren doğayı sevmeyi, ağacı sevmeyi sevdirmeyi hedefliyoruz. Yetişkin bireyler olarak üzerimize düşen en büyük görev budur. Dünyamızın ve ülkemizin ağaç oranları istatistiklerle bellidir. Evliya Çelebi bir tespitinde ülkemizin bir ucundan bir ucuna sincabın ayağını toprağa değmeden geçebileceğini anlatmıştır, yazmıştır. İşte bu bize istatistiktir, uzun söze gerek duymadan anlatılacak ormanlarımızla, ağaçlarımızla en güzel söz. Bütün bilincimizle bu şuurla hareket etmek dileğiyle. ‘Sözden berisi gerçek.’ Her şeyimiz, ama her şeyimizle uygulamaya geçmesi dileğiyle” ifadesini kullandı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .