Türkiye nereye gidiyor? Borç batağına saplandık!

Türkiye nereye gidiyor? Borç batağına saplandık!

09.03.2015

HANİ hepimiz biliriz, “Borçlu ölmez, benzi sararır!” derler. AKP iktidarı Türkiye’yi nereye götürüyor? Ülkemiz ne yazık ki bu durumda. Borç batağına sürükleniyoruz! Bir konuşma ile ekonomimiz ne durumlara düşebiliyor görüyorsunuz! Şuan ülkemizde cinayetler, intiharlar, öfke, üzüntü, gözyaşı, dinlemeler, dandik suikast iddiaları, fos çıkan iddialar, ne olduğu anlaşılmayan, ülkeyi geren ve insanlarımızı bölen açılımlar öylesine bildiğiniz […]

HANİ hepimiz biliriz, “Borçlu ölmez, benzi sararır!” derler.
AKP iktidarı Türkiye’yi nereye götürüyor?
Ülkemiz ne yazık ki bu durumda.
Borç batağına sürükleniyoruz!
Bir konuşma ile ekonomimiz ne durumlara düşebiliyor görüyorsunuz!
Şuan ülkemizde cinayetler, intiharlar, öfke, üzüntü, gözyaşı, dinlemeler, dandik suikast iddiaları, fos çıkan iddialar, ne olduğu anlaşılmayan, ülkeyi geren ve insanlarımızı bölen açılımlar öylesine bildiğiniz gibi devam ediyor.
İçinde bulunduğumuz 2015 yılında umutlarımız, beklentilerimiz vardı.
Geçenlerde bir televizyon kanalında izlemiştim. Başbakanlık eski müsteşarı İlhan Kesici iktidarı uyarıyordu. Bekleyen tehlikeleri anlatıyor, “Aman borç batağına gömülmeyelim!” diyor, ülkeyi yönetenleri uyarıyordu.
“Merkez Bankası’yla kimsenin böyle ulu orta tartışması doğru değildir” sözleri de haklılığını ortaya koyuyordu.
İşte son haftalarda Merkez Bankası Başkanı’yla polimiğe girenlerin, faizlerin düşürülmesi için açıktan eleştirenlerin açtığı yara doların her gün artışını hızlandırdı. Enflasyonun nasıl körüklendiğini ibretle izliyoruz.
Böyle bir durumda nasıl ayakta kalacak küçük esnaf, sanayici, tüccar? Kim yatırım yapar böyle bir ortamda?
Her gün katlanıp giden bu borçla nasıl yaşayacağız?
Her geçen gün ülkemizin çöküntüye doğru gittiğini görüyoruz.
Zamlar her gün artarak sürüyor. Akaryakıta, içkiye, sigaraya, ete, süte, sebzeye, meyveye, ekmeğe, aklınıza ne gelirse giderek zamlanıyor. Her şeye zam!
Peki hangi acılar var falımızda?
Bunları bilmiyoruz!
Türkiye’nin iç ve dış toplam borcu 1 trilyon dolara yaklaştığını anlatıyor ekonomi uzmanları. Bugünkü şartlarda bu borcu ödememiz nasıl olacak bilemiyoruz.
Batı ülkeleri, Osmanlı İmparatorluğu’nu borç batağına sürükleyip, nasıl batırdığını hepimiz okumuşuzdur.
Tarihten ders almıyor, olaylara “at gözlüğü” ile bakıyoruz.
Nedir at gözlüğü?
Huzursuz, endişeli, ürkek atlara “at gözlüğü” denilen iki yanı kapalı meşinden yapılmış bir gözlük takılır. Çevrelerini göremeyen, sadece önlerindeki belirli bir alana odaklanan atlar, etrafında tehlike olsa bile algılayamaz ve huylanmazlar, rahat koşar ve yürürler. Bunu hepimiz biliriz.
Bugün ülkemizde yaşayan insanların büyük çoğunluğu at gözlüğü takmış gibi rahat gözüküyorlar.
Ama sanayisi, turizmi olmayan Kırşehir sürekli göç veren, küçülen Kırşehir gibi iller daha kötü bir durumla karşı karşıyalar.
Kırşehir’in esnafı, tüccarı, sanayicisi her geçen gün kötüye gidiyor. Her yıl Kırşehir’de ne kadar kepenk indirildi? Bütün bunların kayıtları Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nda, Esnaf Odaları Birliği’nde ve diğer kuruluşlarda herkesin öğrenmesi mümkündür.
Ülkemizde gelişen olayları, beliren tehlikeleri, çevremizi saran tehditleri göremeyenler sadece iktidar yanlılarıdır. Onların şuan çıkar ve menfaatleri her şeyin önündedir.
Ancak at gözlüğü fazla bir işe yaramaz. Çünkü sadece görmeyi engeller, ama tehlikeleri yok etmez.
Göremediğimiz için korkmaz, kendinizi güvende hissedip rahatlarsınız. Bugün ulus olarak biz de bu durumdayız, ne acı ki!
İktidar yanlılarının “yok” demelerine bakmayın. Siz bu yıl 7 Haziran’da bir seçim yapılacak. Çok önemli bir seçim. Çok iyi düşün.
Bir seçim olursa ülkemiz insanlarının kaderini değişecek mi?
Haziran seçimleri çok önemli. Herkes sandığa gitmeli, oyunu kullanmalı ve siyasi partiler de sandıklara sahip çıkmalıdırlar.
Yoksa yine aynı kısır döngüleri, politikaları mı yaşayacağız?
İlkokullara kadar düşen cahil eğitimcilerin eğitimsizliklerini mi göreceğiz yine?
Yine benzer sıkıntılar, benzer sorunlar mı yaşayacağız?
Mesela 14 yıldır ülkeyi yöneten bu iktidarın politikalarının karşısına Yunanistan’daki gibi genç bir lider çıkabilir mi?
Son günlerde CHP ve MHP’nin kapatılacağını ortaya atanlar, ülkeyi karanlığa götüreceklerini, sokakların ne hale geleceğini düşünmek bile istemiyoruz. Çok vahim, çok kötü!
Ülke giderek gırtlağına kadar borçlanıyor, iç ve dış borçlar rekor düzeyde. Nasıl ödeyecek bu ülkenin fakir insanları?
Nasrettin Hoca’nın borç içinde olan komşusu hep “Allahım borçlarımı ödemedikçe benim canımı alma!” diye dua edermiş.
Nasrettin Hoca gece-gündüz Allah’a yalvaran komşusuna bakmış “Seni kurnaz seni!” demiş. “Çok yaşamak istiyorsun! demek ki. Çünkü bu borçları ödemek için sana iki yüz yıllık ömür bile yetmez!” demiş.
Eh ülkemiz insanlarının içinde düştüğü durum da bundan farksız değildir.
Allah ülkemizi ve insanlarını korusun.
Atatürk’ün Türkiyesine hepimiz sım sıkı sarılıp, vatanımızı her türlü bölücülerden, yıkıcılardan, hainlerden, satılmışlardan korusun.
Zira gideceğimiz başka Türkiye yok!..YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .