Türkiye karanlığa gömüldü! Kırşehir’de hayat durdu

Türkiye karanlığa gömüldü! Kırşehir’de hayat durdu

01.04.2015

Türkiye tarihinde en yaygın haliyle ilk kez tam gün boyunca elektrik kesintisi yaşandı. Salı günü Kırşehir’de 10,36’da kesilen elektrikler akşam 20.15’te gelirken bir çok sektör kesintiden dolayı mağdur oldu. Elektrik kesintisi nedeniyle Kırşehir’de yayınlanan gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”le birlikte biri dışında hiçbiri yayınlanamadı. Kırşehir Televizyonu ile Ahi Televizyonu da yayın yapamadı. Kesintiye ilişkin birçok spekülasyon ortaya […]

ELEKTRİK KESİNTİSİ  copy

Türkiye tarihinde en yaygın haliyle ilk kez tam gün boyunca elektrik kesintisi yaşandı. Salı günü Kırşehir’de 10,36’da kesilen elektrikler akşam 20.15’te gelirken bir çok sektör kesintiden dolayı mağdur oldu. Elektrik kesintisi nedeniyle Kırşehir’de yayınlanan gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”le birlikte biri dışında hiçbiri yayınlanamadı. Kırşehir Televizyonu ile Ahi Televizyonu da yayın yapamadı.

Kesintiye ilişkin birçok spekülasyon ortaya atılırken, hükümetten yapılan açıklamalar bu spekülasyonları çözmeye yetmedi.
Tüm Türkiye’yi karanlıkta kalan elektrik kesintisi sabah 10.36’da başladı ve doğudan batıya, kuzeyden güneye her bölgeyi etkiledi. Elektrik kesintisi; trafikten sağlığa, iletişimden bankacılığa kadar hayatın tüm alanlarını sarstı. Saatler ilerledikçe elektrik kesintisi ülke geneline yayıldıkça yayıldı.
Elektrik kesintisi mağdurları, bir çok konuda sıkıntı yaşadı. Kırşehir’de su sıkıntısı yaşandı, Belediye ülke geneline yaşanan elektrik kesintisi sebebiyle depolarda su seviyesi düştüğü, su tüketiminin asgariye indirilmesi ricasında bulundu ve elektrik enerjisinin verilmesinden sonra içme suyunun şebekeye verilme süresinin 12-14 saat gerektirdiği konusunda uyardı. Ancak akşam saatlerinde bir çok mahalle sular kesilince vatandaşlar çeşmelerde uzun kuyruklar oluşturdu. Bir çok vatandaş da jeneratörle çalışan marketlerde hazır su alarak su ihtiyaçlarını karşıladılar. Elektriklerin verilmesinin ardından sular yeniden geldi.
Kırşehir’de elektrik kesintisiyle birlikte fırınlar ekmek üretemeyince, vatandaşlar bir çok fırında ekmek almak için kuyrukta beklemek zorunda kaldı.
Elektrik kesintisi nedeniyle bir çok kesim iş yapamadı, zararın büyük boyutlarda olduğu bildirildi. Vatandaşlar alacağını tahsil edemedi, borcunu ödeyemedi. Ay sonu nedeniyle sigorta ve vergiler yatırılamadı. Maliye Bakanlığı ödemede iki gün süre verdi.
Elektrik kesintisine Kırşehir’de herkesten tepki geldi. Yaklaşık 10 saat tüm Türkiye’de elektriklerin kesilmesi ve kesintinin sebebin bir türlü belirlenememesini hükümetin beceriksizliğine bağlayan Kırşehirliler bu konuda sorumlu olanların ülkeye verdiği zararın büyük olduğunu söylediler.
MUM SATIŞI PATLADI
Elektrik kesintileri nedeniyle Kırşehir’de vatandaşlar mum almak için bakkal ve marketlere gitti. Buralarda uzun kuyruklar oluşurken, esnaflar mumdan başka ciddi bir satış yapamadıklarını söylediler.
ESNAF İŞ YAPAMADI
Kırşehir’de bütün esnaflar elektrik kesintisi nedeniyle iş yapamadı. Bu esnaflardan oto kuaförleri de etkiledi. Şehrimizdeki oto kuaförlerinden Çetin Oto Yıkama Sahibi İlyas Çetin, günde ortalama en az 50 otomobili yıkarken elektrik kesintisi nedeniyle siftah edemediklerini söyledi.
Enerji Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintisi nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte yaptığı yurtdışı seyahatini yarıda keserken, Başbakan Ahmet Davutoğlu günün sonunda “İletim ve dağıtım hatlarıyla ilgili sistemik bir sorun yaşanıyor. Gereği yapılacak, soruşturma tamamlanacak ve kamuoyuna net bilgiler verilecek” açıklaması yaptı. Davutoğlu, gece yarısından hemen önce yaptığı açıklamada, “Elektrik kesintileri tamamen durmuştur. Elektrik arzımızda hiçbir sıkıntı yok. Tamamen teknik bir sorun yaşadık” diye konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .