“TÜRKİYE İYİ OLACAK” İYİ PARTİ KURULDU

“TÜRKİYE İYİ OLACAK” İYİ PARTİ KURULDU

25.10.2017

“Milletimiz yeni bir iktidarla güçlü bir Türkiye yoluna devam etme niyetini açıkça beyan etmektedir”

Meral Akşener liderliğinde kurulan partinin kuruluş müracaatı İçişleri Bakanlığı’na yapıldı.
Meral Akşener’in partisinin adı İyi Parti oldu. 200 kişinin yer aldığı kurucu listede sol akımdan, merkez sağ akıma, muhafazakar kanattan, milliyetçi kanada kadar dört eğilimin de temsil edildiği görüldü.
Gelişmenin ilerlemenin yolundan yürüyecek Türkiye oluşturma gayesi ve “Türkiye İyi Olacak” sloganıyla “güneşten yayılan ok” logosuyla, 21 aydır süren mücadelenin sonunda 25 Ekim 2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na Meral Akşener tarafından kuruluş dilekçesinin verilmesiyle resmi olarak kuruluşu gerçekleştirilen İyi Parti’nin Kurucular Kurulu’nda siyasetin dışında birçok kesimden önemli isimler yer alıyor.
200 kişiden oluşan Kurucular Kurulu’nda Kırşehir’den Fuat Yıldırım, Kadriye Ünler, Mustafa Hakan Ünser, Ramazan Kılıç ile Şeref Tamtürk’ün yer aldığı “güneş” sembollü İyi Parti, dün itibarıyla kuruldu.
Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kuruluş toplantısında Kurucular Kurulu’nun tanıtılmasının ardından yaptığı konuşmada, milli iradeyi esas alan Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı Meclis ile yönetmesine dikkat çekerek, Türk siyasetinde demokratik işleyişin 12 Eylül’de son bulduğunu ve 28 Şubat’ta tasfiye edildiğini belirten Meral Akşener, “Demokrasi tehdit altındadır. Evet, büyük sorunlarımız var. Ama Türkiye’nin büyük sorunlarını aşacak gücü var. Şimdi yeni şeyler söyleme zamanıdır” vurgusu yaptı.
Meral Akşener, yeni ve iyi bir siyaset hareketiyle Türkiye kucaklaşmasını başlattıklarını ifade etti.


Akşener, Kurucu Genel Başkanı olduğu İyi Parti’nin kuruluş toplantısında konuştu:
“Demokrasi tehdit altındadır. İktidarın hukuku her şeyin üzerindedir. Postmodern milli şef dönemi başlamıştır, ama sürdürülebilir değildir. Bugün 25 Ekim 2017. Türkiye üzerinde yapılan araştırmalar, bütün gözlemler şu sonucu gösteriyor; millet yorgundur, devlet yıpranmıştır, kamu düzeni çözülmektedir. Siyasal iklimin değişmesi dışında sağlıklı yol kalmamıştır. O çıkar yol biziz, o çıkar yol sizsiniz. O çıkar yol 80 milyon Türk milletidir. Büyük sorunlarımız var ama bu sorunları aşacak gücümüz de var. Milletimizin siyasi bunalımları aşma gücü var. Milletimiz demokratik siyasetten sapmadan Türkiye’nin önünü açmaya karar vermiştir. Milletimiz ileri bakmaya azimlidir. Milletimiz yeni bir iktidarla güçlü bir Türkiye yoluna devam etme niyetini açıkça beyan etmektedir. Millet adın üstlendiğimiz bu görevi ilan etmek için toplandık. Umutlarımız var, hayallerimiz var. Zengin bir Türkiye istiyoruz, gücümüz var. Adil bir Türkiye istiyoruz, gücümüz var. Özgür bir toplum istiyoruz, gücümüz var. Mutlu bir Türkiye istiyoruz, hakkımız var. Yeni bir siyasal hareketle, iyi bir siyasal hareketle Türkiye kucaklaşmasını başlatıyoruz. Güzel bir Türkiye istiyoruz, hakkımız var. Allah vatana millete insanlığa hayırlı etsin. Hedefimiz Türkiye’nin 7 yıl olan temel eğitimini 11 yıla yükseltmek. İyi bir iktidar gelecek, eğitimi aileler üzerinden yük olmaktan çıkaracak. Bir ülkede kamu düzeni millet, devlet ve hukuk demektir. Kamu düzeninin olmazsa olmazı hukuktur. Hukuk, adalet olmazsa devlet çözülür. Devlerin temel vasfı adil olmasıdır. Adalet korkakların düşmanıdır. Halktan uzak yönetimler korkak yönetimlerdir. Milletten topladıklarıyla devlet ihtişamının arkasına saklanan yöneticiler korkaktır. Korkak iktidarlar insanlığa acıdan başka miras bırakmamıştır. Adalet ise cesaret ister. Adalet medenidir. Siyasi merkezli yargı kararları düşman kurşunundan daha tehlikelidir. Siyasetin yargıyı kuşatmasına izin vermeyeceğiz. Yargıya zabıta amirliği gibi davranmasına müsaade etmeyeceğiz. Bizim derdimiz karpuz gibi ikiye bölünmüş Türkiye’yi yeniden bir araya getirmektir. Devletin dini adalettir sözünü çok kıymetli buluyoruz. Türkiye kendine uygun çıkış yakalamalıdır. Rekabetçi sistemi çalıştırmalıyız. Medya baskılanmamalıdır. Tek taraflı konuşmak kör propagandadır. Milleti de bazı muhteremleri de körleştirir. Yanlış politikaların temel sebebi budur. Siyaset rekabetçi olmaktan çıkarsa devlet toplumun gerisine düşer. Politikalar masa başında tepeden yazılır. 2023 hedefleri gibi… Kağıtlara yazarsınız, yazdığın tarihin bile gerisine düşersiniz.”
PARTİ PROGRAMI
Türk siyasetinin 87’nci partisinin “kurucular kurulu” ve “parti programı” belli oldu.
Yeni partinin programının giriş bölümünde, şu ifadelere yer veriliyor:
“İyi insanları insanlık tarihine armağan etmiş bir milletiz. Hoca Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş-i Veli, Yunus Emre bu milletin iyi insanları arasından yetişti. Onlar insanlara iyiliği, iyi insan olmayı öğütlediler. İyiliğin peşinden koştular. İyi insanlar bu toprakları onurlandırdıktan sonra bu topraklarda o büyük Osmanlı Devleti doğdu. Bu devlet büyüdü, üç kıtaya hâkim oldu. Gittiği yerlere sevgi kültürünü götürdü. ‘Yaratılanı severim, yaratandan ötürü’ diyerek… Bizler bu inançla yola çıkıyoruz. İyi insanlar, iyi bir Türkiye için bir araya gelecek ve ‘Türkiye iyi olacak.’ Çocuklarımıza neşe, mutluluk ve sağlık, milletimize birlik ve beraberlik getirmek için yola çıkıyoruz. Zor dönemde yola çıktığımızın farkındayız. Seksen milyonuz, büyük bir milletiz. Büyük bir ekonomiyiz, çalışıyoruz ve üretiyoruz. Paylaşamıyoruz. Hakça paylaşacağız, birlikte başaracağız. Adil olacağız, adaleti sağlayacağız. Mazlumun, haklının yanında, zalimin karşısında olacağız. Farklılıklarımızı değil, ortak yanlarımızı öne çıkaracağız.”
HEDEF EKONOMİDE İLK 10
Programda partinin hedefleri de şöyle sıralandı:
“Ana hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmek. Milli gelirimizi ilk beş yılsonunda 14 bin 500 dolar yapmak. Küresel Refah Endeksi’nde ilk beş yılsonunda 40 ülke arasında yer almak. Yılda ortalama bin dolar harcayan 50 milyon turist ağırlanacak. İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönülecek. İlk bir yıl içinde demokratik bir Siyasi Partiler Yasası yapılacak. Yılda 150 bin hektar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapılacak. PISA sıralamasında ilk 23 ülke arasında yer almak. İlk beş yılsonunda işsizlik oranı yüzde 8’in altına düşecek. Teknolojide endüstri 4.0 devrimini gerçekleştirmek. Basın özgürlüğünde AB standartlarını hemen uygulamak. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu hak ettiği itibara kavuşturmak.”
KURUCU LİSTEDE DİKKAT ÇEKEN İSİMLER
Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ: Akşener’le birlikte MHP içinde muhalif hareketi başlatan isimlerden biri. Şubat 2016’da MHP genel başkan yardımcılığı görevini yürütürken kongre yapılmasını talep ederek, bu görevinden istifa etti. Nisan 2016’da genel başkanlığa adaylığını koydu ancak uzun süre yargı süreci sonucunda kongrenin iptal edilmesinin ardından Kasım 2016’da partisinden ihraç edildi.
Isparta Milletvekili Nuri Okutan: Uzun yıllar çeşitli ilçelerde kaymakamlık görevinde bulunduktan sonra Siirt, Sakarya, Trabzon ve Şanlıurfa valiliği yaptı. 2015 Haziran ve Kasım seçimlerinde MHP’den meclise girdi. Daha sonra Akşener’in partisine katılmak üzere MHP’den istifa etti.
Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın: Siyasi faaliyetlerini uzun yıllar boyunca MHP çatısı altında yürütmüş, partide genel sekreterlik görevinde bulunmuş bir isim. 2012’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli karşısında parti liderliğine adaylığını koydu ancak seçimi kaybetti.
Eski Devlet Bakanı Ayfer Yılmaz: 1996 yılında DYP İçel milletvekili seçildi ve iki dönem görev yaptı. 1996’da Mesut Yılmaz başbakanlığında kurulan ANAYOL ile yine aynı yıl içinde bu kez Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında kurulan REFAHYOL hükümetlerinde devlet bakanlığı görevi yaptı. Siyasetten bir süredir uzak duran Yılmaz, bazı düşünce kuruluşları ve üniversitelerde çeşitli görevlerde bulundu.
Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Ahat Andican: Tıp doktoru. 1995 genel seçimlerinde ANAP’tan İstanbul milletvekili oldu. 1997-1999 yılları arasında Türk topluluklarından sorumlu devlet bakanlığı ve hükümet sözcülüğü yaptı. Türk topluluklarına dair yayınlanmış eserleri bulunuyor.
Emekli SAT Komandosu Ali Türkşen: Emekli deniz kurmay albay. Ocak 1996’da Kardak Adası’na çıkan SAT Timi’nin komutanı olarak tanınıyor. Balyoz davasında yargılandı ve Hasdal Askeri Cezaevi’nde 3,5 yıl hapis yattı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından katıldığı tartışma programlarında dikkatleri üzerine çekti. Hapisteyken “Adaletin Şeytan Üçgeni Beşiktaş-Silivri-Hasdal” ve “Kardak’ta Kahraman Hasdal’da Esir” kitaplarını kaleme aldı.
Elif Gökdemir: Akşener’in bir kısmını Eylül sonunda açıkladığı Kurucular Kurulu’nun en genç üyesi. 1992 doğumlu. Japonya’daki Tokyo Wadesa Üniversitesi ve Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nde eğitim aldı. İngilizce ve Japonca Biliyor. Partiye katılma nedenini “sonunda biri çıkmış aynı şeyleri yaparak, beyhude farklı sonuçlar beklemek yerine bambaşka, yepyeni… bir yol denemeye karar veriyor” sözleriyle açıkladı.
Selin Söğütlügil: Mustafa Kemal Atatürk’ün amcasının torunu Hayreddin Oytun Söğütlügil’in kızı. İngiliz The Times gazetesine, Akşener’in partisine katılabileceği ve 2019’da milletvekilliğine aday olabileceğinin sinyallerini verdi. Akşener’in bildirisini “akıllıca” olarak tanımlıyor.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .