“Türkiye Eğit-Donat bataklığına sürülemez”

“Türkiye Eğit-Donat bataklığına sürülemez”

24.03.2015

KIRŞEHİR’DE “Eğit-Donat” projesi protesto edildi. Kırşehir’de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Hirfanlı’da gerçekleştirilmesi düşünülen “Eğit-Donat” projesine karşı tepki eylemi yapıldı. 23 Mart Pazartesi günü ADD Kırşehir Şube Başkanı Halil İbrahim Cebeci, Genel Sekreter Ömer Tanık, CHP İl Başkanı Mithat Mutlu ve Merkez İlçe Başkanı Fevzi Akkuş, Kırşehir Öğrenim Gençliğine Yardım Derneği Kırşehir Şube Başkanı Levent […]

KIRŞEHİR’DE “Eğit-Donat” projesi protesto edildi.

Kırşehir’de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Hirfanlı’da gerçekleştirilmesi düşünülen “Eğit-Donat” projesine karşı tepki eylemi yapıldı.
23 Mart Pazartesi günü ADD Kırşehir Şube Başkanı Halil İbrahim Cebeci, Genel Sekreter Ömer Tanık, CHP İl Başkanı Mithat Mutlu ve Merkez İlçe Başkanı Fevzi Akkuş, Kırşehir Öğrenim Gençliğine Yardım Derneği Kırşehir Şube Başkanı Levent Akça, CHP Kırşehir Milletvekili Aday Adayı Rifat Ertem başta olmak üzere çok sayıda vatandaşın katıldığı eylemde Atatürkçü Düşünce Derneği adına Genel Sekreter Ömer Tanık, basın açıklaması yaptı.

add.mpg_snapshot_03.21_[2015.03.24_10.57.39] copy
Türkiye’nin bir savaşa sürüklendiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Yurtta sulh, cihanda sulh’ Cumhuriyetimizin vazgeçilmez dış politikasıdır. Büyük Atatürk tarafından konan bu ilke 12 yılı aşkın süredir işbaşında olan AKP iktidarı tarafından küçümsenerek terk edilmiştir. “Komşularla sıfır sorun” adı verilen maceracı ve ABD patentli dış politika ülkemizi dost ve kardeş komşularımızla düşman hale getirmiş, izleri yüz yıllarca silinmeyecek kin ve düşmanlık tohumları serpmiştir.
“Barış adımlarının Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ilk yıllarında atıldığı ve en uzun sınır komşumuz Suriye’ye karşı yıllardır süren düşmanca politikalar bir yana, vatan topraklarımızda bu kardeş ülkenin yasal iktidarını devirmek üzere silahlı terör örgütlerini eğitmek üzere kamplar oluşturulmuştur. İç savaş ortamı nedeniyle can güvenliği için ülkelerini terk eden 2 milyona yakın Suriyelinin barındığı mülteci kampları silahlı eğitim kamplarını kamufle etmenin aracı haline getirilmiştir.
“Zaman içinde Suriye’deki terör, önce sınır kentimiz Reyhanlı’da daha sonra da Niğde’de can almış ancak terör örgütlerine ülkemiz üzerinden silah ve mühimmat desteği sürmüş, silah yüklü TIR araçlarının yakalanması MİT ve asker arasında sorun olmuştur.
Dost ve kardeş Suriye’deki denetim dışı kalan alanlarda yer yer egemen olan IŞİD adlı örgüte karşı mücadele adı altında bu kez Türkiye PKK’nın Suriye kolu olan PYD adlı örgütle iş birliği yapar duruma gelmiş, Ayn-el Arap’ta (Kobani) süren çatışmalar sırasında Peşmergeler ‘Biji Obama’ sloganları arasında topraklarımızdan geçiş yapmıştır.
“Suriye’de gelinen bu noktadan sonra ABD önderliğindeki emperyalist ülkeler IŞİD’e karşı oluşturdukları ittifak sırasında AKP iktidarı Batılı “dostlarına” güven verememiş, IŞİD-ABD-ÖSO-PYD (PKK) arasında sıkışıp kalmıştır. Son olarak Türkiye ulusal sınırlar dışında kalan tek Türk toprağı Süleyman Şah Türbesini de kaybetmiştir.
“Türkiye kendi eli ile hazırladığı bu maceracı politika sonucu Lozan Anlaşması’ndan geri adım atmak zorunda kalmıştır. Çünkü Süleyman Şah Türbesi’ni terk edip tahrip etmeden hemen önce ABD ile Eğit Donat anlaşması imzalamıştır. Süleyman Şah Türbesi’nden çekilmenin ardında yatan da Eğit-Donat anlaşmasından sonra IŞİD ile karşı karşıya kalacak olmamızdır.
Aylardır görüşmeleri süren Eğit Donat anlaşmasına göre Türkiye topraklarında her yıl 2 bin kişi olmak üzere 3 yılda 6 bin ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) militanı eğitilip silah ve teçhizat ile donatıldıktan sonra kardeş Suriye topraklarına sokulacaktır.
Komşumuz kardeş Suriye ile ebedi düşmanlığa yol açacak ve Türk Ceza Yasası ile uluslararası ceza yasalarınca da suç oluşturacak bu eğitim faaliyetleri ABD’li terör eğitmenlerinin nezaretinde ülkemiz sınırları içinde Kırşehir (veya Kırıkkale) ilimizde gerçekleşeceği söylenmektedir.
“Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne dek hiçbir komşumuz için bu derece düşmanca faaliyet gösterilmediği gibi bu türden çabalara destek vermek şöyle dursun, hep kınanmıştır. ABD eğitilecek militanlar arasında PKK (PYD) militanı olmaması konusunda Türkiye’nin direnişine karşı çıkmakta ve IŞİD konusunda ülkemize güven duymadığını ilan etmektedir.
“Çözülmeyen bütün sorunlara rağmen silahlı terör örgütü mensuplarının eğitiminin 1 Mart gününden itibaren başlayacağı ilan edilmiştir. Bu anlaşma ile ülkemiz terör batağının tam olarak içine sürülmekte üstelik vatan topraklarımıza bir yandan terör örgütü girerken diğer yandan da ABD’li terör eğitmenleri girecektir.
“Türkiye’nin bir savaşa sürüklendiği uzmanlarca açıkça anlatılmaktadır. Türkiye böyle bir oldu bittiyi kabul etmeyecek, bu tezgaha karşı direnecektir. Ne Kırşehirliler, ne de bu vatanın herhangi bir köşesinde yaşayan yurttaşlarımız teröristleri istemektedirler.
Kırşehirliler Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesine sonsuza kadar bağlıdır. Bu ilkenin çiğnenmesinin ülkemizin bağımsızlığını da tehlikeye düşüreceğinin de bilincindedir. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak bu bataklığa direnen Kırşehirlilerin sonuna kadar yanında olacağız.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .