Türkiye 15 Temmuz şehitlerini anıyor

Türkiye 15 Temmuz şehitlerini anıyor

14.07.2017

FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında 81 ilde programlar düzenlenecek…

Edirne’den Kars’a yurt genelinde 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece saat 00.13’te tüm camilerde selalar okunacak, Kırşehir’de Cacabey Meydanı’nda demokrasi nöbetleri tutulacak

Şehitleri anacak vatandaşlar, demokrasi nöbetleriyle milli iradeye nasıl sahip çıktığını bir kez daha tüm dünyaya gösterecek

Yurt genelinde, Anadolu Ajansının 15 Temmuz gecesi yaşananları kaydederek tarihe not düştüğü fotoğrafların yer aldığı “AA Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi” açıldı

 

Türkiye’nin milli birlik ve beraberliğini hedef alan Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki hain darbe girişimine karşı Türk halkının kahramanca verdiği mücadelenin birinci yılında 81 ilde programlar düzenlenecek.
Programlarda 15 Temmuz şehitleri anılacak, “Milli Birlik ve Kardeşlik Yürüyüşleri” yapılacak, demokrasi nöbetleri tutulacak. Geçen yıl ellerinde Türk bayraklarıyla cadde ve sokaklara çıkıp meydanları doldurarak darbecilere karşı koyan vatandaşlar, bu yıl da ülke genelindeki demokrasi nöbetleriyle milli iradeye nasıl sahip çıktığı bir kez daha tüm dünyaya gösterecek.
81 ilde Anadolu Ajansının (AA) 15 Temmuz gecesi yaşananları kaydederek tarihe not düştüğü fotoğrafların yer aldığı “AA Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi Sergisi” Kırşehir’de de Kırşehir Valiliği ve Belediyesinin katkılarıyla açıldı.
AA foto muhabirlerinin çektiği 80 fotoğraftan oluşan sergiyi değerlendiren Kırşehir Gençlik Hizmetleri İl Müdürü Emre Aslan, “Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Kırşehir’de de 16 Temmuz’a kadar sergilenecek. Bu sergiyi özellikle gençlerimize yönelik olarak açmaktan onurlu ve gururluyuz. 249 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Tedavi gören gazilerimize Allah’tan şifa, ailelerine de sabırlar diliyoruz. 15 Temmuz şehitlerimizi ve gazilerimizi unutmadık, unutmayacağız. Yaşananları gençlerimize hatırlatmak ve anlatmak amacıyla faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Türkiye’nin içindeki kanı bozuk bazı insanlar, vatanına, milletine, bayrağına hainlik yaptı. Allah’ın da yardımıyla milletimiz bu işgal girişimini önledi. 15 Temmuz aslında bize ve gençlerimize bir ders ve ibrettir. Dışarıdan çok içimizdeki düşmanları tespit etmemizde, önlem almamızda bize çok önemli bir derstir. Bu dersi iyi çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Fotoğrafların temininde bizlere büyük katkı yapan Anadolu Ajansına teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.
Kırşehir’de 15 Temmuz’da saat 12.00’de Ahmet Yesevi Camisi’nde mevlit okutulacak, 21.30’da Cacabey Meydanı’nda vatandaşlar toplanacak, 16 Temmuz saat 00.13’te demokrasi nöbeti başlayacak, sabah namazının ardından Cacabey Camisi’nde vatandaşlara çorba ikram edilecek. Mehteran gösterisi, tiyatro ve konser programları gerçekleştirilecek.
İstanbul’da etkinlikler, 15 Temmuz’da İstanbul’un Anadolu Yakası’nda saat 18.30’da “Milli Birlik Yürüyüşü”yle başlatılacak. Yürüyüşe katılanların 20.00’de törenin yapılacağı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne ulaşması planlanıyor.
Tören, 20.35’te mehter takımının gösterisinden sonra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21.15’te şehit yakınları ve gazilerle alana gelmesiyle devam edecek. Burada 21.30’da Kur’an-ı Kerim tilaveti ve toplu duanın ardından 22.05’te 15 Temmuz Belgeseli’nin gösterimi yapılacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saat 22.30’da tören alanında vatandaşlara hitap etmesi beklenirken, 23.15’te 250 şehidin ismi okunacak ve saygı ışıkları yakılacak. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde saat 23.30’da Şehitler Makamı’nın açılışı yapılacak. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesinin de bulunduğu Saraçhane’de görüntülerin binalara yansıtılması yöntemiyle “video mapping” gösterisi gerçekleştirilecek.
Türkiye’de selaların okunması ve akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla saat 00.13’te demokrasi nöbeti başlayacak.
Ankara’da 81 ilde okunan hatmi şeriflerin duası 14 Temmuz’da Millet Camisi’nde yapılacak.
Başkentte 15 Temmuz’da etkinlikler saat 13.00’te Meclis Özel Oturumu ile başlayacak.
Milli Birlik Yürüyüşü, saat 18.30’da Ulus’taki Birinci Meclis binası önünden başlayıp Sıhhiye ve 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı güzergahından devam edecek. Yürüyüş boyunca, vatandaşlar metrelerce uzunluktaki Türk bayrağını taşıyacak. Darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin yakınları ve gaziler de yürüyüşe katılacak. Yürüyüş saat 01.00’de TBMM’de sona erecek. Vatandaşlar, TBMM’de saat 02.00’de düzenlenecek programa katılacak. Burada Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duaların okunmasının ardından, Meclise ilk bombanın atıldığı saat 02.32’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yapacak.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de konuşma yapması beklenen törenin ardından, 81 ilden yürüyen gençlerin getirdiği bayrakların teslimi yapılacak. Gençler, bayrakları Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a verecek. Program kapsamında saat 03.15’te TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığında da 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin görüntülerin binalara yansıtılması yöntemiyle “video mapping” gösterisi yapılacak.
Millet Camisi’nde sabah namazının kılınmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışı gerçekleştirilecek.
(AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .