TÜRK OCAĞI TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR

TÜRK OCAĞI TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ’NÜ KUTLUYOR

02.05.2015

Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, tüm Türk dünyasının ve bu davaya baş koymuş Türk milliyetçilerinin Türkçülük Günü’nü kutladı…

KIRŞEHİR Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, 3 Mayıs 1944 tarihinin anıldığı gün olan Türkçülük Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı.

Süleyman Doğan copy

Açıklamasında tanınmış Türk milliyetçilerinden Nihal Atsız’ın ifadesiyle, 3 Mayıs 1944 tarihinin dönüm günü olduğunu vurgulayan Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, Türkçülük Günü’nü kutladı.
Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan, Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
“Tanınmış Türk milliyetçilerinden H. Nihal Atsız, çıkardığı Orhun dergisinin 1944 yılı Mart ve Nisan sayılarında -devrin başbakanı Şükrü Saraçoğlu’na hitaben- iki ‘açık mektup’ yayınlayarak yurdumuzdaki devlet düşmanları ve vatan hainlerinin faaliyetleri dikkat çeker. Gençler arasında propaganda yapan Sabahattin Ali ve yoldaşlarının Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel tarafından himaye edildiğini iddia ederek, bu kollama faaliyetine bir son verilmesini ister. Bu açık mektupların yayınından sonra Atsız, Sabahattin Ali tarafından mahkemeye verilir. Sabahattin Ali’nin bu davayı Hasan Ali Yücel ve Falih Rıfkı Atay’ın teşviki ile açtığı kaydedilmiştir. Dava açıldıktan sonra Orhun dergisi kapatılır ve H. Nihal Atsız memuriyet görevinden açığa alınır. 26 Nisan 1944 günü yapılan ilk duruşmada Sabahattin Ali’nin Türk milliyetçiliği ve Atsız aleyhine serdettiği görüşler Türkçü gençler arasında infiale yol açar. İkinci duruşmanın yapılacağı 3 Mayıs 1944 Çarşamba günü Anafartalar Caddesi’ndeki Adliye Sarayı’nda başlayıp Ulus Meydanı’na kadar süren ve meraklıların da eklenmesi ile sayısı birkaç bine ulaşan katılımcılar bir protesto gösterisi düzenlerler.
“Zamanın Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel başta olmak üzere, yetkililer bu demokratik gösteriden telaşa kapılarak bu küçük gösteriyi “hükümeti devirmeye yönelik bir isyan provası” olarak lanse ederek, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’yü de etkilerler. İnönü’nün Çankaya’dan verdiği işaret ile Ankara valisi Nevzat Tandoğan’ın direktifi ile atlı ve motorize polisler, protestocu gençler üzerine sürülür. Bununla da kalınmaz, tanınmış Türk milliyetçilerine yönelik bir tutuklama furyası başlatılır. Ankara ve İstanbul’da yapılan tutuklamalar ile aralarında Prof. Dr. A. Zeki Velidi Togan, H. Nihal Atsız, Nejdet Sançar, Dr. Hasan Ferit Cansever, Hüseyin Namık Orkun ve henüz üsteğmen rütbesindeki Alparslan Türkeş gibi önemli isimlerin de bulunduğu yirmi üç Türk milliyetçisi isim gözaltına alınır ve ağır işkencelere uğratılarak ‘Türkçülük ve Turancılık Davası’ olarak bilinen bir dava açılıp yargılanmağa başlarlar. Yargı süreci, iki yıldan uzun sürer ve sonuçta Atsız başta olmak üzere tüm sanıkların beraatı ile sonlanır.
“1944 yılından itibaren 3 Mayıs, artık ‘Türkçüler Günü’ olarak anılacaktır. Atsız’ın ifadeleri ile ‘3 Mayıs bir dava günüdür. 3 Mayıs bir bayram değildir. Milli şuurun ayaklanmasıdır. Başarıyla bitmemiş, fakat milletin gözünü açarak o zamanki hükümetin içine sızan ihanet unsurlarını sindirmiştir. 3 Mayıs bir uyarmadır. Yürüyüşü yapan birkaç bin Türkçü gencin uyarması, 3 Mayıs aynı zamanda bir uyanıştır. O gençlerin haykırışıyla milletin uyanması, 3 Mayıs 1944 bir dönüm günüdür.’
“Bu duygu ve düşüncelerle, Türklük bayrağını her türlü fırtınaya karşı dalgalandırmayı kendilerine hayat felsefesi edinmiş ülkü devlerini ve Türk milliyetçilerini rahmet ve minnetle anıyoruz. 3 Mayıs 1944 Türkçülük Bayramı’nın Türk milletinin mutlu ve huzurlu günlerde muhataplık bulması dileklerimizi sunuyoruz.
“Tüm Türk dünyasının ve bu davaya baş koymuş Türk milliyetçilerinin Türkçülük Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım. Ne mutlu Türk’üm diyene.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .