“Tüm birimleri ile kalite yönetim sistemi belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesiyiz”

“Tüm birimleri ile kalite yönetim sistemi belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesiyiz”

24.07.2019

Rektör Karakaya Eğitim Editörü Programında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ni anlattı: “Tüm birimleri ile kalite yönetim sistemi belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesiyiz” Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin gelişimi ve uluslararasılaşmasında büyük emek sarf eden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, TRT Haber kanalında yayınlanan Eğitim Editörü Programına katılarak üniversite adaylarının tercih döneminde neden Kırşehir Ahi Evran […]

Rektör Karakaya Eğitim Editörü Programında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’ni anlattı:
“Tüm birimleri ile kalite yönetim sistemi belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesiyiz”

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin gelişimi ve uluslararasılaşmasında büyük emek sarf eden Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, TRT Haber kanalında yayınlanan Eğitim Editörü Programına katılarak üniversite adaylarının tercih döneminde neden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesini tercih etmeleri gerektiğini anlattı.
23 Temmuz 2019 tarihinde TRT Haber ekranlarında tercih dönemi boyunca her gün yayınlanan Eğitim Editörü programına katılan Rektör Karakaya, üniversitemizin gelişim süreci hakkında bilgiler vererek üniversitemizin köklü bir geçmişi olduğunu ve 2006 yılında Gazi Üniversitesinden ayrılarak yeni kimliğine kavuştuğunu söyledi.
KÖKLÜ AKADEMİK YAPIMIZ VE KALİTELİ EĞİTİM İLE ÖĞRENCİLERİMİZİ BULUŞTURUYORUZ
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin son 4 yıl içerisinde 4 kat büyüdüğünü belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizde gerçekleşen fiziki büyümenin yanı sıra öğrenci odaklı bir üniversite olduklarını ve 10392 lisans, 7574 ön lisans, 1170 lisans üstü, 677 yabancı uyruklu ve 168 formasyon alan öğrenci sayımız ile toplamda 20 bine yakın öğrencimiz olduğunu dile getirdi.
Köklü geçmişi ve kaliteli akademik yapısı ile öğrencilerimize hayatlarında yeni bir yön vermeye çalıştıklarını vurgulayan Rektör Karakaya, üniversite kadrosunda 65 Profesör, 90 doçent, 325 Dr. Öğr. Üyesi, 238 Öğretim Görevlisi, 180 Araştırma Görevlisi ile toplamda yaklaşık 900 akademik personelimiz olduğunu kaydetti.
ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI İLE ÖĞRENCİLERİMİZE ULUSLARARASI ALANDA EĞİTİM İMKANI SUNUYORUZ
Öğrencilerin kaliteli bir eğitim görmelerini istediklerini ve bu anlamda çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Rektör Karakaya, üniversitemizin anlaşmalı olduğu değişim programlarından da bahsederek Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile 57, Mevlana Değişim Programı ile 17 ve yabancı uyruklu 677 öğrencimiz ile öğrencilerimizin farklı ülke ve okullarda deneyim ve tecrübe edinmelerini önemsediklerini kaydetti.
Kütüphane imkanlarımızdan öğrencilerimizin her şekilde faydalanmaları için çaba gösterdiklerini anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, kütüphanemizde 51 bin 691 basılı kitap, 11 bin 544 elektronik kitap, 37 bin 684 elektronik dergi, 54 farklı veri tabanı ve 6 milyonun üzerinde elektronik kaynak bulunduğunu vurguladı.
İLİMİZDE VE ÜNİVERSİTEMİZDE BARINMA, BESLENME VE ULAŞIM İMKANI OLDUKÇA FAZLA
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin Türkiye’nin göbeğinde çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, zengin bir tarihi geçmişe sahip bir şehir olan Kırşehir’in üniversitesi olduğunu anlatan Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, ilimizde üniversitemize ulaşımın oldukça rahat ve yerleşkemizden merkeze sürekli otobüs ve dolmuş seferlerinin bulunduğunu vurguladı.
Ulaşımın yanı sıra barınma ve beslenme konusuna da değinen Rektör Karakaya, merkez yerleşkemiz içerisinde şuan iki adet KYK Yurdunun bulunduğunu ve toplamda 3100 öğrenci kapasiteli yurtlar olduğunu belirtti.
İnşaatı tamamlanması beklenen 2 adet daha yurt bulunduğunu dile getiren Prof. Dr. Vatan Karakaya, şehir merkezindeki olanaklar ile yerleşkemizdeki yurt imkanlarının kapasitesinin yaklaşık 9 bin 500 kişinin üzerinde olduğunu kaydetti. Merkez yerleşkemizde 2 bin 500 ve diğer yerleşkelerde ise 700 kişilik tek seferde oturma kapasitesine sahip yemekhanelerimizin bulunduğunu söyleyen Rektör Karakaya, ikinci öğretim öğrencilerimiz için akşam yemeği ile kaliteli ve hijyenik ortamlarda hizmet sunduklarını anlattı.
SPORTİF VE KÜLTÜREL İMKANLAR
Öğrencilerimizin sadece eğitim alanında değil sportif ve kültürel faaliyetlerinde de desteklediklerini kaydeden Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizde kapalı halı saha, açık ve kapalı tenis ve basketbol sahaları, olimpik stadyum ve kapalı spor salonu bulunduğunu belirtti.
PROJELERİMİZ İLE ÖĞRENCİLERİMİZE UYGULAMA ALANLARI OLUŞTURUYORUZ
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması projesi kapsamında pilot üniversite seçildiğini ve bu kapsamda Termal Kaynağın Temini, Termal Seralarda Kümelenme, Kaba Yem Üretimi, Ceviz Odaklı Kalkınma ve Gelişim, Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi (JEOKAREM), Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi (SAUTER) ve Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) olmak üzere 7 proje ürettiklerini belirten Rektör Karakaya, geliştirdikleri projeler ile hem ilin kalkınmasına fayda sağlanacağını hem de öğrencilerimiz için uygulama alanları oluşturulacağını belirtti.
TÜM BİRİMLERİ İLE KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ BELGESİ ALAN İLK VE TEK DEVLET ÜNİVERSİTESİYİZ
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin pilot üniversite projelerinin yanı sıra ülkemizde devlet üniversiteleri arasında bir ilki de gerçekleştirerek tüm birimleriyle Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan bir üniversite olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, kaliteli hizmet anlayışını kurum kültürü haline getirmek istediklerini ve üniversitemizde kaliteli eğitime önem verdiklerini anlattı.
Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin eğitimde üretken ve öncü, ulusal kimliğinin yanı sıra yabancı uyruklu öğrenciler ve değişim programları sayesinde uluslararası kimliğini de elde etmiş bir üniversite olduğunu söyleyen Rektör Karakaya, tercih döneminde öğrencilerimizin gönül rahatlığı ile üniversitemizi tercih etmeleri gerektiğini belirtti. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .