Trap atışları birincisi yine Kırşehir’den

Trap atışları birincisi yine Kırşehir’den

06.11.2018

Trap atışları birincisi yine Kırşehir’den Ege Keten, atıcılık sporunda gururumuz olmaya devam ediyor KIRŞEHİR’İN Kaman ilçesine bağlı Savcılı Büyükoba köyünde yaşayan Ege Keten (12), tramp atışlarında elde ettiği başarının ardından Mersin Erdemli’de gerçekleşen Cumhuriyet kupası atışlarında Türkiye birincisi oldu. Mersin’de düzenlenen yarışmalarda Türkiye birincisi olan Ege Keten’in Türkiye genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceleri bulunuyor. Mersin’de organize […]

Trap atışları birincisi yine Kırşehir’den

Ege Keten, atıcılık sporunda gururumuz olmaya devam ediyor

KIRŞEHİR’İN Kaman ilçesine bağlı Savcılı Büyükoba köyünde yaşayan Ege Keten (12), tramp atışlarında elde ettiği başarının ardından Mersin Erdemli’de gerçekleşen Cumhuriyet kupası atışlarında Türkiye birincisi oldu.
Mersin’de düzenlenen yarışmalarda Türkiye birincisi olan Ege Keten’in Türkiye genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceleri bulunuyor. Mersin’de organize edilen Cumhuriyet kupası atışlarında Türkiye birincisi olan Keten, Türkiye tramp yarışmasında dördüncülüğü Konya Zafer atışlarında ikinciliği Sivas, Mersin, Nevşehir’de gerçekleştirilen yarışmalarda ise birinci olmuştu.
TRAP ATICILIK SPORU NEDİR?
Trap Atıcılığı; uçan nesneleri hedefleyen atış türü olan Trap’ın kökeni güvercinleri vurmak için yapılan atıştan ortaya çıkmış ve günümüzde atış sporu dallarından biri haline gelmiştir. Makinelerden fırlatılan kil plaklar Trap atışının hedefi olarak kullanılan materyaldir. Geçmişte “ clay pegion” ismi ile anılan kil plaklar günümüzde “clay target” olarak kullanılmaktadır.
Olimpik bir spor dalı olarak faaliyet gösteren trap atıcılığı eskiden basit bir sistem kullanılarak tek yöne uçan plaklara atış yapmak üzerine kuruluydu ancak bugün gelişmiş makinalar kullanılarak farklı açılarda fırlatılan plaklara yapılan atış tipi haline gelmiştir. Atış plakları hemen hemen orta boy bir fincan tabağı büyüklüğünde ana maddesi zift olan bir malzemeden yapılmaktadır. Plakların en önemli özelliği düzgün uçabiliyor ve kırılabiliyor olmasıdır. Trap Atıcılığı, süperpoze veya yarı otomatik tüfekler kullanılarak yapılır. Trap tüfeklerinde olması gereken özellikler arasında, uzun menzilli atış yapıldığı için saçmanın hedefe huzme halinde gitmesini kolaylaştıran dar şoklu namlu olması gerekmektedir. Plaklar fırlatıldığında uzaklaşır ve uzaklaşırken yükselir, bu sebeple dik kundaklı tüfek tercih sebebidir. Tüfeklerin atış esnasındaki sarsıntısını minimize etmek için de ağır tüfekler tercih edilir. ISSE (Uluslararası Atıcılık Federasyonu) nin belirlediği kurallara göre Trap atışlarında24 gr. 7 ½ saçma numaralı fişek kullanılır. Boyut ve gram olarak daha aşağısı atışta kabul edilir ancak daha üst değerlerde fişek kullanımı yasaktır.
Trap atışında plaklar atıcının 15m önünde bulunan çukurlara koyulmuş makinelerden fırlatılır. Her atıcının önünde 3 adet makine bulunmaktadır ve bu makinelerden plaklar 3 farklı yönde çıkar. ( Sağ, sol ve orta) Plaklar makinenin 10 m. uzağında minimum 1,5 m. maksimum 3,5 m. mesafesinde uçuyor olmalıdır. Plaklar atıcının mikrofona verdiği komutla anında çıkar. Maksimum 76 m. ileriye düşer. Bir seri 25 atıştan oluşur ve atıcılar 10 sağa, 10 sola ve 5 ortaya fırlatılan plağa atış yapar. Plakların çıkış yönü ve sırası bilgisayarda tanımlanmış bir program aracılığıyla yapılır. Atıcı plağın yönünü önceden bilemez. Toplamda 5 atış istasyonu vardır, atıcılar bu istasyonları 5 tur dolaşır ve 25 atışlık 1 seriyi tamamlamış olurlar. Yarışma süresince erkek atıcılar 125 plağa (5 seri, 5×25),bayan atıcılar 75 plağa (3seri, 5×25) ateş eder. Trap atıcısının her bir plağa iki fişek atma hakkı bulunmaktadır ve vurulan her bir plak 1 puandır. Vurulan plak “ vuruş” , vurulamayan plak “manke” olarak adlandırılır. Kendinizin de satın alabileceği, uygun bir arazide rahatlıkla kullanabileceğiniz portatif trap makinaları bulunmaktadır.
Atıcılık tarihin en eski aktivitelerindendir ve bir spor olarak 10. yüzyılda isviçrede tarih sahnesine çıkmıştır. 13. ve 14. yüzyıllarda Almanlar sadece erkeklerin katıldığı atıcılık kulüpleri kurmuşlar ve bu kulüplerde kaval tüfeği ile atıcılık benzeri faaliyetlerde bulunmuşlardır. Kaval tüfeği, modern tüfeğin öncüsü olmuştur. Atıcılığın tam olarak spor haline gelmesi ise silah sektöründe gelişmelerin meydana geldiği 16. yüzyılda mümkün olabilmiştir.
Atıcılık yarışmaları eski zamanlarda genelde noelde yapılırdı. Bu yarışmalar bir festival havası içerisinde geçer ve kazanan sporcuya genellikle ödül olarak para veya altın verilirdi.
1710′da yeni tür tüfeklerin ortaya çıkmasıyla atıcılık Amerika’ya da sıçradı. 1890′larda atıcılık sporu için özel silahların geliştirilmesiyle birlikte atıcılığa olan ilgi daha da arttı. Amerikalılar bundan sonra Avrupa’dakine benzer hedefler kullanmaya başladılar.
1825 yılında artık bir atıcılık faaliyetine 1000′e yakın kişi izleyici olarak geliyordu. Daha sonraları Amerika’da ulusal atıcılık federasyonları kurulmaya başlandı. 1907 yılında Amerika’da sekiz ulusal atıcılık federasyonu vardı. Şu anda ise 148 üyeden oluşan Uluslararası Atıcılık Federasyonu Amerika’da faaliyet göstermektedir.
En sevilen Yaz Olimpiyatları spor dallarından biri olan Atıcılık Sporu 1896 yılında gerçekleşen ilk modern Olimpiyat Oyunlarından beri yaz oyunları tarihindeki yerini almıştır. Kadın sporcular ise atıcılık dalındaki ilk madalyalarını modern olimpiyatlar yapılalı neredeyse bir yüzyıl geçtikten sonra 1976′da almışlardır.
Erkek ve kadın sporcular değişik atıcılık silahları olan av tüfekleri, tabanca ve havalı silahları değişik atıcılık disiplinlerinde kullanmaktadırlar. Günümüz modern olimpiyat oyunlarında Tek ve Sabit atışlarda “iScore Atıcılık Sistemlerinin” de teknolojisine sahip olduğu Elektronik Hedef Sistemleri kullanılmaktadır. Hareketli hedef türleri olan Trap ve Skeet atışlarından, 10 ve 50 metre ye kadar değişebilen mesafelerde sabit atış türlerine kadar bir çok değişebilir hedef vardır. Tüm bu atıcılık disiplinlerinde atıcılar farklı pozisyonlarda duruşlar sergileyerek atışlarını tamamlarlar.
OLİMPİK ATICILIK TURNUVALARI
2008 Yaz Olimpiyatlarından dokuz erkek ve altı bayan olmak üzere onbeş adet olimpik Atıcılık etkinliği oldu. Modern Yaz Olimpiyatlarında değişik atıcılık disiplinlerinde müsabakalar yapılmaktadır;
10m Havalı Tabanca (60 atış) Erkek, 10m Havalı Tüfek (60 atış) Erkek, 25m Çabuk Atış Tabanca (60 atış) Erkek, 50m Tabanca (60 atış) Erkek, 50m Tüfek 3 Pozisyon (3×40 atış) Erkek, 50m Tüfek Yüzükoyun (60 atış) Erkek, Duble Trap (150 hedef) Erkekler, Sket (125 hedef) Erkekler, Trap (125 hedef) Erkekler, 10m Havalı Tabanca (40 atış) Kadın, 10m Havalı Tüfek (40 atış) Kadın
25m Tabanca (30 +30 atış) Kadın, 50m Tüfek 3 Pozisyon (3×20 atış) Kadın, Sket (75 hedef) Kadın
Trap (75 hedef) Kadın
OLİMPİK ATICILIK TAKIM & EKİPMANLARI
HAVALI TABANCA
Havalı tabanca; sıkıştırılmış hava ya da karbondioksit (CO2) ile kullandıkları çekirdeği fırlatan bir silahdır. Olimpiyat etkinlikleri için kullanılan havalı tabancalar diğer el tabancalarından daha farklı görünüme sahiptir. Bu tabancalar da 4.5mm (.177 inç) mermiler kullanılır.
HAVALI TÜFEK
Havalı silah gibi havalı tüfeklerde bir hedefi vurmak için sıkıştırılmış hava ya da karbondioksit(CO2) ile 4.5 mm ( .177 inç) mermiler kullanırlar. Havalı Tüfek ile Havalı Tabanca arasındaki farklılık ise tüfeklerin uzun namlulu olup omuzla desteklenebilmesi ve tabancalardan daha kolay bir şekilde doğruca hedef alınabilmesidir.
ÇABUK ATIŞ TABANCASI
Çabuk atış tabancaları yarı otomatik ve tek atış yapabilir şekilde tasarlanmıştır. 2008 yılından bu yana Olimpiyat Oyunlarında 22 kalibrelik çabuk atış tabancaları kullanılmaktadır.
Seri atışlar da kollar gergin ve bilekler kilitlenmiş durumda olmalıdır. Çünkü geri tepme sebebiyle nişan hattının bozulması ihtimali yüksektir. Buna engel olmak için silah yavaş atışta olduğundan daha sıkı ve kontrollü tutulmalıdır. Atış sırasında dikkat tamamen arpacığı hedef üzerinde tutmaya yoğunlaştırılmalıdır. Atış sırasında, arpacık gezin içinden hedef üzerinde görülür görülmez tetik düşürülerek atış yapılır.
Olimpik çabuk atışlarda 4,6 ve 8 saniyelik zaman periyotlarında 22 kalibrelik tabanca ile beş atış dizisi tamamlanır.
TABANCA
Olimpiyat oyunlarında kullanılan tabancalar seri atış yapan silahlardan farklı olarak tek atış yapar ve 22 kalibrelik mermiler ile yavaş atış tekniklerinde kullanılırlar.
3 POZİSYONLU TÜFEK ATIŞI
22 kalibrelik bu atış türü Olimpiyatlarda kullanılmaktadır. Kullanılan bu üç pozisyon ayakta, diz çökmüş ve uzanarak yapılan atış pozisyonlarıdır. Bu atıcılık disiplininde Erkek ve Kadınlar için biraz farklı silah türleri mevcut olsa da en nihayetinde kadınların ve erkeklerin kazanmaları için aynı şartlar geçerlidir.
YÜZÜSTÜ UZANARAK TÜFEK ATIŞI
Bu atış disiplininde de 22 kalibrelik tüfek gerekmektedir. Diğer atış türlerinden tek farkı ,bu atışın ilk andan son ana kadar hepsi yüzükoyun pozisyonda gerçekleşmektedir.
PUANLAMA
Tüfek ve tabanca etkinliklerinin tümünde, halka (yuvarlak) hedefler kullanılır. Hedefler, büyük bir halka ile içe doğru gittikçe küçülen, tek ortak merkezli 10 halkadan oluşur. Hedefin boyutu, atıcıdan hedefe olan uzaklığa göre değişir. Hedefteki en dış halka 1 puan içindeki halka 2 puan olmak üzere diğerleri aynı sistemle artar. Merkezdeki halka ise 10 puandır. Kazanan kişiyi belirlemek için her atışın skoru toplanır ve en yüksek puana sahip olan atıcı kazanır.
Tüfekle yapılan sket ve trap atışları için makineler hedefleri havaya atar. Atış yapan kişinin amacı atılan her hedefi vurmaktır. En çok hedefi vuran kişi kazanır. Çift trap ve sket atışlarında atıcıya her hedef için tek bir atış hakkı verilir. Sadece trap atışlarında her hedef için iki atış izni verilir.
ATICILIK EKİPMANLARI
Havalı tabanca, sıkıştırılmış hava ya da karbondioksit (CO2) gazı basıncıyla çekirdeği fırlatan silahlardır. Olimpiyat etkinlikleri için kullanılan havalı tabancalar diğer el tabancalarından daha farklı görünüme sahiptir. Bu tabancalar da 4.5 mm (.177 inç) mermiler kullanılır.
Havalı tabanca gibi havalı tüfeklerde bir hedefi vurmak için sıkıştırılmış hava ya da karbondioksit (CO2) gazı basıncı ile 4.5 mm ( .177 inç) mermi kullanırlar.
Havalı Tüfek ile Havalı silah arasındaki farklılık ise tüfeklerin uzun namlulu olup omuzla desteklenebilmeleri ve silahlardan daha kolay bir şekilde doğruca nişan alınabilmesidir.
Çabuk atış tabancaları yarı otomatik ve tek atış yapabilir şekilde tasarlanmıştır. 2008 yılından bu yana Olimiyat Oyunlarında 22 kalibrelik çabuk atış tabancaları kullanılmaktadır.
Bilindiği gibi Kırşehir ve ilçelerindeki trap yarışmalarında keşfedilen ve Türkiye genelindeki yarışmalara katılmaya başlayan Ege’nin, Türkiye Trap Şampiyonası’nda dördüncülük, Sivas, Mersin ve Nevşehir’de yapılan yarışlarda da birincilikleri bulunuyor. HABER: SALİH GÜNERYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .