Trafik kazaları en çok yaz aylarında oluyor!

Trafik kazaları en çok yaz aylarında oluyor!

02.08.2017

Bir yandan yol yapım çalışmaları, diğer yandan karayollarında artan araç sayısı kaza sayısını artırıyor

Kırşehir-Kırıkkale, Kırşehir-Kayseri arasında yol yapım çalışmaları trafik kazalarındaki sayıyı artırırken, son yıllarda yapılan tüm araştırma ve hazırlanan raporlara göre en fazla trafik kazalarının yaz aylarında yaşandığını ortaya koydu.
Yaz tatile gidenlerin yanı sıra gurbetçilerin de memleketlerine dönmesi ile birlikte yollarda yaşanılan yoğunluk kazaların en önemli aktörünü oluşturuyor.
Ramazan Bayramı’nın bu yıl Haziran ayının sonunda olması nedeniyle Almanya, Hollanda ve Fransa gibi Avrupa ülkelerinde yaşayan gurbetçilerin yıllık izinlerini geçirmek üzere Kırşehir’e gelmesiyle birlikte şehir içinde yoğun bir araç trafiği yaşanıyor.
Kırşehir Belediyesi’nin şehirde başlattığı altyapı çalışmalarının ardından kavşaklara yerleştirdiği sinyalizasyonlarda beklemesi süresinin 75 saniyeye çıkarılması özellikle çarşı içinde trafiğin tıkanmasına ve araçların yığılmasına neden oluyor. Bu durum araç sahiplerini adeta çileden çıkarırken, bu konuda Belediye yetkililerinin her hangi bir düzenleme yapmaması da tepkilere neden oluyor.
Diğer yandan Temmuz ayından itibaren karayollarında başlayan trafikte zaman zaman istenmeyen kazalara davetiye çıkartıyor. Kırşehir-Kırıkkale, Kırşehir-Kayseri arasında yol yapım çalışmalarının yıllardır bir türlü bitirilememesi sonucu bazı güzergahlarda trafik tek şeritten veriliyor. Bu da dikkatsiz ve hız yapan araç sahiplerinin trafik kazaları yapmalarına neden oluyor.
Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Bölge Trafik Şube Müdürlüğe ekipleri trafiğin yoğun yaşandığı şehirlerarası karayolunda denetimlerini yoğunlaştırıyor.
Ölümlü trafik kazalarının en fazla yaşandığı dönemin tatil mevsimi olduğunu ortaya çıkaran araştırmalarda her gün binlerce aracın geçtiği D-260 Karayolunda temmuz ve ağustos sonuna kadar sürekli bir gidiş dönüş yoğunluğu yaşandığı ifade edildi. Yollardaki yoğunluğa gurbetçilerin özel otomobilleriyle tatil için gelmeleri ve yabancı turistlerin araçlarının da eklenmesiyle karmaşanın daha da arttığı vurgulandı.
Hız sınırı aşılıyor
Kırşehir-Ankara, Kırşehir-Kayseri Karayolunda yol yapım çalışmalarının neden olduğu kazaların yanı sıra kazaların bir başka nedeninin ise, sürücülerin sıcak havalarda hız limitlerini zorlamaları ve tatilden gün kazanmak için her 4.5 saate dinlenilmesi gerekirken, sürekli olarak araç kullanmaları olduğu bildirildi. Özel otomobilleriyle tatile gidecek olanların gece yarısı yada sabah erken saatlerde uykusuz olarak yollara çıkmaları ve yoruldukları halde mola vermeyip reflekslerini kaybetmeleri de ölümlü trafik kazalarını tetiklediği ifade edildi.
Kemeri takan yok
Emniyet kemeri takılmadığı için ölüm oranlarının arttığı belirtilen araştırmalarda, ayrıca yol yapım çalışmaları süren bölgelerde sürücülerin gece ve gündüz uyarıları tam göremediği, yapımı devam eden yolların sürekli bir tehdit olduğu belirtildi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .