Trafik Haftası Kutlandı

Trafik Haftası Kutlandı

11.05.2016

Vali Necati Şentürk: “Vatandaşlarımız, trafikte son derece dikkatli davranmalı, trafik kurallarına uymalıdır”

trafik

KIRŞEHİR’DE toplumda trafik bilincinin oluşturulması, kazaların en aza indirilmesi ve insanların güvenli bir trafik ortamında yaşamlarını sürdürmelerinin amaçlandığı Trafik Haftası kutlanıyor.
Trafik güvenliğinin sağlanması ve devam ettirilebilmesi amacıyla tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü “Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Günü”, bu günü takip eden haftada “Karayolu Trafik Güvenliği Haftası” olarak kutlanıyor.
Bu yıl 7-15 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlanacak olan “Karayolu Trafik Güveliği Haftası” açılış töreni şehrimizde 10 Mayıs Salı günü yapıldı.
“Karayolu Trafik Güvenliği Haftası”nın açılış töreni ile “Ahiler Diyarı Emniyet Kemeri Kuşanıyor” kampanyasının kapanışı saat 14.00’te Gala Palas Düğün Salonu’nda gerçekleşti.
Karayolu Trafik Güvenliği Haftası’nın açılışı dolayısıyla düzenlenen törende, “Ahiler Diyarı Emniyet Kemeri Kuşanıyor” isimli kampanyasının da ödülleri sahiplerine verildi.
Gala Palas Salonu’nda gerçekleştirilen ödül ve kapanış törenine Vali Necati Şentürk, Garnizon Komutanı Vekili Jandarma Yarbay Muzaffer Canbal, Vali Yardımcıları, İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül, Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, POMEM Müdürü Kasım Varol, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, vatandaşlar ve emniyet teşkilatı mensupları katıldı.
Törende konuşan Vali Necati Şentürk, trafik kazalarında meydana gelen ölümlerin büyük kısmının ihmalden kaynaklandığını söyledi.
Emniyet kemeri takan şoförlerin kazalar sonucunda hayatta kalma şansının takmayanlara göre yüzde 50 seviyesinde olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Vatandaşlarımız, trafikte son derece dikkatli davranmalı, trafik kurallarına uymalıdır. Aksi takdirde, meydana gelen trafik kazalarında ölümden kaçış olmuyor ya da insanlar yaralanıyor. Son bir yılda ülkemizde toplam 8 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybetti. Basit bir tedbir olan emniyet kemeri takılması, kazalarda insanların hayatta kalmasını sağlayabiliyor. Çocuklarımızın da trafik konusunda bilinçlendirilmesinde ebeveynlere çok iş düşmektedir. Anne-babalar, trafikte çocukların yanında trafik kurallarına uyarsa çocuklar da onlar gibi duyarlı davranır. Trafik kazası kaderdir, fakat biz de tedbirimizi almalıyız. Bu vesileyle Trafik Haftası’nı kutluyorum” dedi.
Hafta hakkında bilgiler veren İl Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül de, Trafik Haftası’nın asıl amacının her yıl çok büyük kayıplara neden olan trafik sorununa dikkat çekmek olduğunu ifade etti.
Emniyet Müdürü Akgül, “Ahiler Diyarı Emniyet Kemeri Kuşanıyor” isimli ödüllü emniyet kemeri kampanyası ile kazalarda ölüm ve yaralanma riskini en aza indiren emniyet kemerinin kullanım oranının arttırılmasını hedeflediklerini belirtti.
Trafik Haftası nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon, slogan ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ve Yılın Trafik Polisi ile Trafik Jandarma görevlilerine Vali Şentürk ve diğer protokol tarafından ödüllerinin verildiği program, “Trafik” konulu serginin gezilmesiyle devam etti.

KVF_6907 copy
Her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü itibariyle bir hafta kutlanan ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Karayolu Güvenliği Trafik Haftası, emniyet kemeri simülasyonu ve trafik kazası canlandırılması ile sona erdi.
İl Emniyet Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı Trafik Timleri, Karayolları, AFAD, 112 Acil Çağrı Merkezi, İtfaiye ve UMKE ekiplerinin düzenlediği trafik kazası tatbikatı, izleyenler tarafından beğeni topladı.
Tatbikattan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Necati Şentürk, trafik kazalarında bilinçsizce hareket edildiği zaman olumsuz sonuçlar elde edilebildiğini söyledi.
Gerçekleştirilen bir tatbikatın gerçeğe çok yakın olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Bugünkü tatbikatta iki aracın çarpışması sonucu araçların içinde sıkışıp kalan insanların ekipler tarafından nasıl kurtarıldığını izledik. Kaza sonrasında trafik polisleri tarafından hemen yolun güvenliği sağlandı ve ambulansa haber verildi. 112 Acil Servisinin aranması ile birlikte itfaiye ve AFAD’a da haber gitmiş oldu. Bugünkü tatbikatta çeşitli kuruluşlarımız uyum içerisinde çalıştılar ve vatandaşlarımızı araçların içinden çıkardılar. Bu tatbikat, kaza anında nelerin yapılabileceğini bizlere gösterdi. Başarılı bir tatbikat oldu. Bu konularda verilen eğitimi de çok önemsiyoruz” şeklinde konuştu.
Vali Necati Şentürk, 112 Acil Çağrı Merkezi’nin boş ve asılsız çağrılarla gereksiz yere meşgul edilmemesi konusunda da vatandaşlarımızdan duyarlı davranmalarını istedi.
Gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizin de en önemli sorunlarının başında trafiğin geldiğine, trafik sorununun, toplumun her bireyini doğrudan ilgilendirmesinin çözümü noktasında da herkese önemli sorumluluklar yüklediğine dikkat çekilecek olan Karayolları Trafik Haftası’nda 15 Mayıs Cuma gününe kadar bir dizi etkinlik düzenlenecek.
Karayolu Trafik Haftası kapsamında öğrenciler ve sürücülere yönelik birçok etkinliğin yanı sıra trafik eğitimleri de düzenlenecek. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından ilimiz Kırşehir’de sürücülerin emniyet kemeri takmalarını sağlamak ve emniyet kemeri takma oranını yükselterek trafik kazalarındaki kayıpları en aza indirmek amacıyla düzenlenen “Ahiler Diyarı Emniyet Kemeri Kuşanıyor” kampanyası kapsamında gerçekleştirilecek kutlamalar çerçevesinde Cacabey Meydanı’nda Kırşehir Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü, Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Jandarma Trafik Tim Komutanlığı ile Karayolları 61. Şube Şefliği’nin stantları yer alacak.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .