Toplumsal başarı için demokrasi mi, koltuk mu?

Toplumsal başarı için demokrasi mi, koltuk mu?

12.11.2015

Beni tanıyanlar bilirler ki, 13 yaşından 33 yaşıma dek ömrümü, halk, aydınlık, toplumsallaşma ve siyasallaşma ile geçirdim. Şehrim Kırşehir’e, ülkem Türkiye’ye ve önderim Mustafa Kemal’e olan sevdamın çeliğini, geçirdiğim yoksulluktan, yokluktan, emekten, mücadeleden, dürüstlükten, haktan, hukuktan ve kesintisiz dayanışmadan almaktayım. Bu kazanımlarımı pratiğe geçirmek, yol ve ışık olmak, örgütlülükte tırmanışa geçirmek için, tek mücadele adresinin […]

Beni tanıyanlar bilirler ki, 13 yaşından 33 yaşıma dek ömrümü, halk, aydınlık, toplumsallaşma ve siyasallaşma ile geçirdim.
Şehrim Kırşehir’e, ülkem Türkiye’ye ve önderim Mustafa Kemal’e olan sevdamın çeliğini, geçirdiğim yoksulluktan, yokluktan, emekten, mücadeleden, dürüstlükten, haktan, hukuktan ve kesintisiz dayanışmadan almaktayım. Bu kazanımlarımı pratiğe geçirmek, yol ve ışık olmak, örgütlülükte tırmanışa geçirmek için, tek mücadele adresinin CHP olduğunu belirtirsem yerinde olacaktır. Zira kurtuluş mücadelesi ve cumhuriyet kazanımlarından özünü alan tek siyasal kurum olan CHP’de, Ne Hatun ile mücadeleyi, Halide Edip Adıvar ile kadın direnişini, İstanbul işçi tersanelerinde emeğin kazanımına diş bileyen ekmek kavgasını veren işçi gerçeğini anlamak, anlatmak ve hayata ideolojik olarak geçirmek mümkün. Üstelik, gelmiş geçmiş iktidar ve bileşkelerinin ardına yaslandığında sermayeleri varsa, bizlerin de ardımıza yaslandığımız da, cumhuriyet kazanımları ve Mustafa Kemal’i vardır.
Canımı çok bileyen bir durum. Üyesi olduğum Kırşehir CHP örgütünün giderek kan kaybetmesi. Örgütün içerisinde; umudunu, heyecanını ve iktidar özlemlerini kucaklarında taşıyan yüzlerce yoldaşın, ahlaktan, siyasallaşmaktan ve kişisel iktidarları uğruna önderliklerini bataklığa çeviren dalaletlerin elinde bir bir ölmesi ve her seçim sonunda hayal kırıklıklarının enkazı altında kalması dayanılır gibi değil. Bende böylesine umudun yıkımları altında kalan bir parti neferi olarak, örgütümün, partimin soluk bulması için elbette olumsuzlukları dile getireceğim.
Son birkaç gün içinde Kırşehir’de bazı gazetelerde şöyle bir haber geçmekte; “Kırşehir İl Başkanlığı ve yönetim kurulu tarafından Kırşehir Merkez İlçe Başkanlığı ve yönetim kurulu görevden alınmıştır. Nedeni; 1 Kasım seçimlerinde Merkez İlçenin oy kaybına uğraması’’ şeklindedir.
Kırşehir siyasetinin sentezleyen biri olarak böylesine tezat ve çelişkiye düşmüş bir gerekçenin doğru bir tavır olmadığını belirtmek istiyorum. Zira Kırşehir İl Başkanlığı ve yönetim Kurulu Üyeleri ilk parti üyeliklerinin başvurusunu Merkez İlçe Başkanlığına yapar ve Merkez İlçe Başkanlığının tüzük onayı ile üyeliğin kabulünü sağlar ve üyeliği başlamış kişi partide çeşitli görevler üstlenerek siyasal yaşamını sürdürür.
“1 Kasım seçimlerinde Merkez Oylarının Düşmesi’’ gerekçesiyle bir alt örgütün görevden alınması girişimi akıllara, “önümüzdeki kurultaylarda delegasyonu ele geçirmek ve demokratik bir düzenden uzak bir dikta örgüt modelini inşa mı ediliyorlar?’’ sorusunu getiriyor.
Öte yandan üyelik gücünü Merkez İlçe Başkanlığından alan bir İl Başkanlığı’nın 1 Kasım başarısızlığına ortak olduğu açıkça görülmektedir ki, başarısızlığı görevden almaya zorlayan İl Başkanlığı önce kendi ve yönetim kurulunun istifasıyla etik ve demokratik gerçeğini ortaya koyması gerekir. Bu durum parti üyelerinden kamu oyuna kadar ciddi bir demokrasi yıkımını ortaya koymakta olup, cumhuriyet, halk ve siyaset omurgaları kuvvetle korunmalıdır. Kurultay süreçlerine yakın bir zamanda, Çorum ilinde de olduğu gibi görevden almaların dehşeti durdurulmalıdır. Böylesine tutarsız bir kararı, biz gazetecilere göre CHP Genel Başkanlığı’nın kesinlikle iade edeceği yada etmesi gerektiği düşüncesiyim. Görevden alma gibi ağır bir hatanın durdurulmaması halinde, bu yanlışlık Kırşehir’de sol kültürü ve CHP gerçeğine bir kez daha neşter vuracaktır.
Halkına, demokrasisine ve siyasal mücadelesine yüzünü dönmüş bir CHP diyoruz. Aksine böylesine bir başarısızlıktan sonra sağlıklı bir örgütün tesis edilememesi halinde Kırşehir cumhuriyetin tek savunma kalesini göz göre göre yitirecektir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .