Toplum Destek Ekibi minikleri boğulmalara karşı uyardı

Toplum Destek Ekibi minikleri boğulmalara karşı uyardı

11.09.2017

KIRŞEHİR’DE Toplum Destek Polisleri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarette Toplum Destekli Polisleri Yarı Olimpik Yüzme Havuzumuzda antrenmanlarına devam eden minik Yüzme sporculara ‘Boğulmalara Karşı Alınacak Tedbirlerin’ anlattı. Aynı zamanda el broşürü kitapçığını dağıtımı ve Boğulma vakalarının nasıl önüne geçileceği hakkında kısa bilgiler vererek […]

KIRŞEHİR’DE Toplum Destek Polisleri Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Yarı Olimpik Yüzme Havuzunu ziyaret etti.
Gerçekleşen ziyarette Toplum Destekli Polisleri Yarı Olimpik Yüzme Havuzumuzda antrenmanlarına devam eden minik Yüzme sporculara ‘Boğulmalara Karşı Alınacak Tedbirlerin’ anlattı. Aynı zamanda el broşürü kitapçığını dağıtımı ve Boğulma vakalarının nasıl önüne geçileceği hakkında kısa bilgiler vererek genç sporcuları bilgilendirdiler.
Kırşehir’de her yaz mevsiminde yaşanan boğulma olaylarının yaşanmaması için gençleri uyaran Toplum Destekli Şube Müdürlüğü polisleri, bu konuda alınacak önlemleri de dağıttıkları broşürlerle anlatıyor.
BOĞULMALARA KARŞI ALINACAK TEDBİRLER
Su ile vücut arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmaya ve paniğe kapılarak boğulmaya sebep olabileceği için suya hemen girilmemelidir.
Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenilmemeli, kişi güvenli olmadığı sürece kendisini denizin sularına bırakmamalıdır. Çünkü farkında olmadan rüzgâr ve akıntı plastik yatağı veya botu açığa sürükleyebilir.
Kişi bilmediği yerlerde denize tek başınıza girmemelidir
Derinliği bilinmeyen, dibi görünmeyen suya balıklama atlanmamalıdır
Suda tehlikeli hareketler yapmaktan ve uzaklara açılmaktan kaçınılmalıdır.
Kişi tek başına yüzerken sürat motorlarına dikkat etmelidir.
Teknede cankurtaran yeleği giyilmelidir.
Şaka amaçlı da olsa yüzme bilen kişiler dahi suya itilmemelidir.
Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemelidir.
Kişi boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünde bu konuda tecrübesi yoksa kurtarmak için gitmemelidir. Çünkü boğulmak üzere olan kazazede, can havliyle kurtarmaya çalışan kişiye tutunmaya çalışabilir ve boğulmasına sebep olabilir.
İLK YARDIMLA HAYAT KURTARABİLİRSİNİZ
***İlk yardım kurallarının iyi bilinmesi suda boğulma tehlikesi geçiren kişilerin yaşama tekrar dönmesini sağlayabilmektedir.
***Boğulma tehlikesi yaşayan kişiye can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim atılmalıdır. Bu materyaller olmadığı takdirde uzun bir sopa, ip gibi araçlarla da yardım edilebilir.
***Suda boğulma tehlikesi geçiren kişi karaya çıkartılıp, sırt üstü yatırılmalıdı.
***Kişi giyinik ise yakası ve kemerini gevşetilmeli, takma dişi varsa çıkarılmalıdır. Islak giysiler çıkarılıp kişi battaniyeye sarılmalıdır.
***Ağzının içine denizden giren yabancı cisim varsa temizlenmelidir.
***Ağızdan ağza yapay solunum yapılmalıdır, soluk verdiği zaman kişinin başı yana çevrilmelidir ve bu hareket 5-6 kez tekrarlanmalıdır.
***Kişi yutulan suyu çıkartmak için iki eliyle hastanın karnının altından tutarak yukarı kaldırılmasını sağlamalıdır. Bu şekilde hava yolundaki suların boşalmasına yardım edilmiş olur.
***Müdahalenin profesyonel kişilerce devam etmesi için 112 hattı aranarak sağlık ekiplerinin olay yerine gelmesi sağlanmalıdır. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .