Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımında top Rektörlük’te

Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımında top Rektörlük’te

09.02.2015

Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’nün öğretim üyesi ile laboratuvar kriterini yerine getirmesi halinde Tıp Fakültesi’ne öğrenci alınabilecek… Vali Necati Şentürk, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın onayını sağlarken, ekipman sağlama noktasında da Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan da destek sözü aldı… KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımının sağlanması noktasında yaptığı girişimler sonuç verirken, bu […]

Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’nün öğretim üyesi ile laboratuvar kriterini yerine getirmesi halinde Tıp Fakültesi’ne öğrenci alınabilecek…

Vali Necati Şentürk, YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın onayını sağlarken, ekipman sağlama noktasında da Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’dan da destek sözü aldı…
KIRŞEHİR Valisi Necati Şentürk, Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımının sağlanması noktasında yaptığı girişimler sonuç verirken, bu noktada Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü’nün kriterleri sağlaması gerekecek.
2007 yılında kurulan, ancak bugüne kadar kağıt üstünde kalan ve öğrenci alınamayan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımını sağlamak için Vali Necati Şentürk girişimlerde bulundu.
Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç ile görüşerek, Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımını sağlayan Vali Necati Şentürk, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile de görüşerek, yardım talebinde bulundu.
Kırşehir Valisi Necati Şentürk’ün YÖK ve Kalkınma Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler olumlu sonuç verirken, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam’ın istenilen kriterleri Mart ayı sonuna kadar yerine getirmesi halinde Tıp Fakültesi’nin önümüzdeki yıl programına alınacağını açıklayan Vali Necati Şentürk, laboratuvar için gerekli olan ekipman ihtiyacı noktasında Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın Rektör Saylam’ın talepte bulunması halinde destek olacaklarının sözünü verdiğini söyledi.

B (3) copy
5 Şubat Cuma günü Kırşehir’in önemli konuları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımı noktasındaki çalışmalara ilişkin bilgiler veren Vali Necati Şentürk, bundan sonra ki sürecin Rektör Saylam’a ait olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Tıp Fakültesi’nin kurulması 2007 yılında kararlaştırılmış. 2011 yılında da mevcut Devlet Hastanesi, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmet vermek üzere Sağlık Bakanlığı ile üniversitemiz arasında bir protokol yapılmıştı. Ama ne hikmetse iki tane rektör gelip geçmesine rağmen Tıp Fakültesi öğrenci almamış. Öğrencisi olmayan bir Tıp Fakültesi’ni kağıt üzerinde ne kadar varsa da var kabul etmek bence mümkün değil. Öğrencisiz bir Tıp Fakültesi düşünülemez. Bütün fakülteler gereklidir, ama şehrin kalkınmasında, esnafın iktisadi ve sosyalleşmesine çok büyük katkıda bulunan fakülte Tıp Fakültesi’dir.
“Bilindiği Rektör Beyi çağırdım ve basın huzurunda bazı sözler aldık. İki eksiklikten bahsetti. Biri iki dalda öğretim üyesi eksiğiydi. Eğer bu iki daldaki öğretim üyesi eksiği giderilirse öğrenci alınabileceğini söyledi, ama vaktin çok geç olduğuna değindi. Yani YÖK’ün müsaade etmeyeceğini söyledi. Ama benim YÖK Başkanı ile şahsi bir dostluğum da vardır. Ocak ayı başında YÖK Başkanı ile bir görüşmemiz oldu. Öğretim üyesi almadaki eksikliğin mani olup olamayacağını sordum ve çok farklı bir yaklaşımla belki Kırşehir’e karşı bir sempatisinden olsa gerek ihtiyaç duyulan iki dalda öğretim üyesi alınması için Rektörlüğe müsaade verdi. Rektörlük bu talepte bulundu. Bir eksiklik daha vardı üniversitenin, o da hastanede değil, ama üniversite içerisinde öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek olan bir laboratuvarların olması gerektiğini YÖK Başkanı söyledi.
“Onun için de belki parasal bir ihtiyaç olur düşüncesiyle Bakanımız Cevdet Yılmaz’ı aradım ve yardım edilmesini rica ettim. Bana da Rektör Bey talepte bulunsun, ne kadar talebi olursa karşılayacağız sözünü verdi. Belediye Başkanımız da bu duruma şahit oldu. Dün akşam YÖK Başkanı Yekta Saraç ile tekrar görüştüm ve Yekta Bey ‘Vali Bey eğer Mart ayının sonuna kadar yetki verdiğimiz konularda öğretim üyesi eksikliğini tamamlarsa ve laboratuvar eksikliğini tamamlarsa ben size söz veriyorum Mart ayının sonundan itibaren programlarımızı alacağız ve siz Tıp Fakültesi’ne öğrenci alabileceksiniz’ dedi. Hatta bu ihtiyaç duyulan malzeme eksiklikleri için ihale teminini de şart koşmadı. Yani bunlar ihalesiz gerçekleşmişse onu bile kabul ederiz denildi.
“Eğer Rektörlük kendisine verilen izin çerçevesinde öğretim üyesi eksikliğini tamamlarsa ve bu laboratuvarlardaki araç-gereç, ekipman ihtiyaçlarını Mart ayının sonuna kadar tamamlarsa, yahut ihalesini tamamlarsa YÖK Başkanı bu sene için programına yer vererek Tıp Fakültemize öğrenci alınabilmesine imkan sağlayacağını söyledi.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .