Tıp Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

Tıp Fakültesi Yeni Öğrencilerini Bekliyor

07.07.2017

Şu an birçok tıp fakültesinden iyi durumda olan Kırşehir’in Tıp Fakültesi’ni tanımak için davetlisiniz…

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler de üniversite tercihi yapma telaşı başladı.
Kırşehir’de 10 yıllık bir süreçten sonra 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 61 öğrenci alımı ile adı kağıt üstünde olmaktan kurtularak, eğitim faaliyetlerine başlanan Tıp Fakültesi, yeni eğitim-öğretim yılında gelecek öğrencilerini bekliyor.
Tercih dönemi öncesinde Tıp Fakültesi ile ilgili bilgiler vererek, öğrencilere tavsiyelerde bulunan Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Tıp Fakültesi’nin tarihsel süreci ve durumu hakkında şu bilgileri verdi:
“Fakültemiz 2007 yılında kuruldu, ama bir ilerleme kaydedememiş. 2011 yılında Sağlık Bakanlığı ile bir protokol yapılmış. Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı ve Ahi Evran Üniversitesi şu an kullandığımız hastaneyi ortak kullanmaya başlamış. Bu tarihten itibaren zamanla öğretim üyeleri alınmış. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya göreve başladıktan sonra fakültemizin açılmasını hızlandırmak için çalışmalara başlamış. Ben de geçtiğimiz yıl göreve başladım ve çalışmalara destek verdim. Geçtiğimiz dönem fakültemize ilk öğrencilerimizi almaya başladık. Yaklaşık on yıllık bir süreç var ama aslında son iki yılda çok ciddi bir ilerleme kaydederek Tıp Fakültemiz eğitim-öğretim hayatına başlamış oldu.
“Öğrencilerimiz şu an Fen-Edebiyat Fakültesi dersliklerinde ve laboratuvarlarında eğitimlerine devam ediyorlar. Bize bu noktada Fen Edebiyat Fakültesi destek verdi. Ayrıca Üniversitemiz Merkez Laboratuvarlarından da bir laboratuvar kullanıyoruz. Sağlık Bakanlığı ile birlikte kullandığımız Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde öğrencilerimiz eğitim görüyorlar. Biraz dağınık görünse de öğrenci alabilmek için bu altyapıyı hazırlamamız gerekiyordu. Bir tıp fakültesinde olması gereken tüm laboratuvarlarımızı açmış bulunmaktayız. Altyapımız hazır olduğu için geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kurumu (YÖK) bize 62 öğrenci alabilmemiz için onay vermiş oldu. Fiziki imkanlarımızı daha ileriye taşımak için temel bilimler binası yani morfoloji binamız için çalışmalarımız başladı.
“Morfoloji binası çalışmalarında iki senelik bir süre görünüyor, ama Rektör Hocamız bu işi hızlandırmaya çalışıyor. Biz yine de iki yıl olarak söyleyelim süreyi ama inşallah Rektör Hocamızın gayretiyle de çok daha kısa sürede eğitime başlayacağız.”
Tıp Fakültesi’nde akredite olmuş bir tıp eğitim programını hayata geçirdiklerini hatırlatan Dekan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Bir yıl önce Rektör Hocamızla projeler üzerine konuşarak bu işe başladık. Altı yıl sonra akreditasyon almış bir tıp fakültesi olarak ilk mezunlarımızı vereceğiz. Daha önce görev yaptığım Van 100. Yıl Üniversitesinde kullandığımız ve ülkemizde birçok üniversitenin kullandığı eğitim yazılım sistemini biz geçen yıl alarak uygulamaya başladık. Sistemi kurduktan sonra hiçbir sınavımızı kâğıt üzerinde yapmadık, bilgisayar ortamında gerçekleştirdik. Bizim ana projemiz buydu. ‘Akredite edilmiş bir tıp eğitim programını Kırşehir’de kurarak tercih dönemlerinde kılavuzlarda Ahi Evran Üniversitesinin adının akredite olmuş bir üniversite olarak geçecek olması. Bunun yanında sağlık hizmetleri konusunda da hedeflerimiz var. Buraya güzel bir eğitim hizmeti getirmek ve klinik kadrosu oluşturmak istiyoruz. Çünkü sağlık hizmetini iyi sunduğumuz zaman bu eğitime de yansıyacak. Tercih edilen bir Tıp Fakültesi, sağlık hizmetlerini iyi sunan bir fakülte olmak istiyoruz. Bu anlamda elimizden geldiğince de klinik kadromuzu güçlendirmek istiyoruz. Eğitim ile birlikte sağlık hizmetini iyileştirmeyi, yükseltmeyi ve ona da bir kalite standardı getirmeyi amaçlıyoruz. Bunları gerçekleştirebilirsek Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesinin kendisi ile çağdaş olan Tıp Fakülteleri içinde daha ön plana çıkacağını umuyoruz. Bu eğitim sistemini çok fakülte uyguluyor ama ilk öğrencileri ile uygulayan tek üniversite biziz. Diğer üniversiteler altı yıldan itibaren başladıkları için çok zorlandılar ama bunun bizim için bir avantaj olduğunu düşünüyoruz” dedi.
“ÇOK HEYECANLI VE İSTEKLİYİZ”
Şu an 61 öğrencisi bulunan, önümüzdeki tercih döneminde de 62 öğrenci alarak yeni dönemde yaklaşık 123 öğrenci ile eğitime başlayacaklarını dile getirerek, 60 öğretim üyesi ile de her öğrenciye bir akademisyen düşecek şekilde olmasıyla eğitimin kalitesine dikkat çeken Dekan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Akademik kadromuz temel bilimler ağırlıktaydı. Biz geldikten sonra önemli sayıda öğretim üyesi aldık fakültemize. Şu an 80 civarında öğretim üyesi tıp alanında hizmet verecek. 80 tane öğretim üyesinin yanına destekler yaparak sayıyı 100 öğretim üyesine çıkarmayı planlıyoruz. Temel bilimler anlamında öğretim üyesi eksiğimiz yok, ama klinik anlamda alım yapmamız gerekiyor. Şu an birçok tıp fakültesinden iyi durumdayız. Tıp Fakültemizin açıldığı haberi Kırşehir kamuoyunda çok fazla yer etmedi. Herhalde yeni olmamızın tedirginliği vardı halkımızda. Bu sene itibari ile güzel bir hizmet ortaya koyduğumuzu belirtmek istiyorum. Tıp Fakültesini düşünen Kırşehirli vatandaşlarımızı bizi tanımaya davet ediyoruz. Biz buradayız dekanlık olarak onlara tüm bilgilendirmeyi yapacağız” şeklinde konuştu.
Çok heyecanlı ve istekli bir akademik ve idari kadrolarının olduğunu belirterek, ellerinden geldiğince öğrencileriyle birebir ilgilenmeyi ve öğrenci odaklı eğitim hizmeti sunmayı amaçladıklarını ifade eden Dekan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Yeni bir eğitim yazılım sistemini fakültemizde hayata soktuk. Ölçme değerlendirmenin objektif yapıldığı, müfredatın net olduğu, neyin nasıl öğretileceğinin belli olduğu bir tıp eğitim müfredatını biz altı yıl içinde oturtacağız. Akredite olmuş bir tıp fakültesinde okumak istiyorlarsa bizi tercih etmelerini tavsiye ederiz. Öğretim üyesi profilimiz gittikçe artıyor. Öğrencilerle birebir ilgilenen akademik danışmanlık hizmeti veren öğretim üyelerimiz mevcut. Şu anda bir öğrenciye bir öğretim üyesinin düştüğü tıp fakültesiyiz. Bu durum öğrencilerde çok büyük karşılık buldu. Çünkü daha büyük tıp fakültelerinde öğrenciler öğretim üyelerine ulaşamazken, soru soramazken biz de ise sosyal sorumluluk projeleri yaptıkları, araştırma grubu oluşturdukları ve akademik danışmalık anlamında rehberlik hizmeti aldıkları ortamlar oluştu. Bunu her yerde bulmaları mümkün değildir. İkinci sınıfa geçen ve 91 puan alan bir öğrencimizin annesinin söylediği bir söz vardı: “Biz, öğretim üyelerinin kızımızla birebir ilgilenmesinden gayet memnunuz ve eğitimini burada devam etmesini istiyoruz.” Bu bizim için çok değerli bir şey, öğrenci odaklı eğitim sistemimizi devam ettirmek istiyoruz. Bu öğrencimizin aldığı puan itibari ile başka fakülteye geçme hakkı varken ailesi ve öğrencimiz burada kalmayı istediler. Çünkü öğretim üyelerimiz ile öğrencilerimizin birebir görüşme imkanları var. Biz, sadece ulusal anlamda değil uluslararası anlamda da tıp eğitimi standartlarını karşılayacak kriterleri hedefimize koyduk. Bu yüzden bizi tercih etmelerini tüm adaylara tavsiye ediyoruz” dedi.
Dekan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Tıp Fakültesi’nin sosyal olanaklarını da şöyle anlattı:
“Sosyal olanaklar şu an için hem şehir anlamında, hem de üniversite anlamında biraz kısıtlı. Bu durum yerel yöneticiler ve Rektör Hocamızın da gündeminde olan bir konu. Sosyal olanakları arttırmak için bizim kendi çabamızla yapabildiğimiz şey, öğrenci kulüpleri oluşturarak sosyal programlar düzenlemeye çalışmak. Ulusal 1. Tıp Öğrenci Sempozyumumuzu yaptık geçen yıl birinci sınıf öğrencilerimizle. Öğrenci grupları oluşturarak sosyal projelere imza attık. Araştırma grupları oluşturduk. İl dışında Kayseri Gevher Nesibe Sağlık Müzesini gezdik. Ama tabi ki yeterli görmüyoruz bu etkinlikleri ve gelecek dönemde daha aktif öğrenci kulüpleri oluşturmayı planlıyoruz. Önümüzdeki sene sosyal alanda bu seneden daha iyi olacak diye düşünüyoruz.”
TATMİNİ YÜKSEK, EN PRESTİJLİ MESLEK
Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Tıp Fakültesi hocası olarak bölüm öğrencileri ve Tıp Fakültesi adaylarına, “Tıp Fakültesi öğrenciliği çok farklı bir öğrencilik. Tıp fakültesi öğrencisinin dersi bırakmak diye bir durumu yok, sürekli olarak ara vermeden devam eden bir eğitim hayatıdır tıp fakültesi öğrencisinin hayatı. Bu da en önemli meslek olan hekimlik mesleğinden gelir çünkü canımızı, sağlığımızı onlara emanet ediyoruz. Tıp çok çabuk gelişen ve değişen bir bölümdür ve tıp öğrencisi hekim olduktan sonra da eğitime devam etmektedir. Hekimin görevine başladıktan sonra her hastaya kendi ailesi gibi bakmasını tavsiye ediyoruz. Eğer öyle bakarlarsa okumadan durmayacaklar ve kendilerini sürekli geliştireceklerdir. Tıp fakültesi öğrenciliği zahmetli olabilir ama maddi ve manevi anlamda tatmini yüksek, toplumda en prestijli olan mesleklerden biridir. Bunun hakkını vermeleri için öğrencilerin gayretle çalışmaları gerekir” şeklinde tavsiyelerde bulundu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .