Tıp Fakültesi gelişiyor

Tıp Fakültesi gelişiyor

17.03.2015

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılında öğrenci alması planlanan Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi, her geçen gün gelişirken, uzmanlık eğitimi verebilir hale geldi…

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam, Tıp Fakültesi’nin her geçen gün geliştiğini belirtti.

Yükseköğretim Kurulu’na öğrenci alımı için başvuru yapılırken, Tıp Fakültesi’nde lisansüstü eğitim, yani doktora eğitimi verilebiliniyor.
Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla bir kokteyl verildi.
16 Mart Pazartesi günü Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi’nde verilen kokteylde konuşan Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam, YÖK’ün Tıp Fakültesi’ne öğrenci alımının sağlanması için belirlediği şartları yerine getirme noktasında çalışmaları devam ettirdiklerini belirterek, “Tıp Fakültemiz artık belli bir düzeye geldi, gelişti ve uzmanlık eğitimi verebilir hale geldi. Bu bizim için çok önemli” dedi.
Rektör Saylam’ın eşi Sema Saylam ile Kırşehir Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut ve eşi, Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yöneticileri, hekimleri ve sağlık çalışanları ile çok sayıda davetlinin katıldığı kokteylde konuşan Rektör Kudret Saylam, Tıp Fakültesi’ne yönelik yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

AEÜ KOKTEYL.avi_snapshot_01.35_[2015.03.17_11.05.53] copy
Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, aynı dönemde kurulan diğer fakültelere göre büyük bir gelişme gösterdiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Kudret Saylam, şöyle konuştu:
“Hekimlerimiz çok önemli görevler ifa ediyorlar. İnsan sağlığı ile ilgili çalışıyorlar. Görevlerinin zorluğunu biliyoruz. Zor şartlar altında görev yaptıklarını da biliyoruz. Allah kolaylık versin diyoruz hepsine. Sağlığımız hekimlerimize emanet ve bu anlamdaki katkıları, yardımları inkar edilemez düzeyde. İnsanların daha rahat, daha sağlıklı, daha konforlu yaşaması noktasında hekimlerimiz ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Hekimlerimize bu açıdan teşekkür ediyorum.
“Son yıllarda özellikle sağlık konusunda ülkemizde çok önemli gelişmeler oldu. Birinci, ikinci, üçüncü kademe sağlık kuruluşlarını göz önüne aldığımızda tamamında çok büyük bir ilerleme kaydedildiğini görüyoruz.
“Biz de üniversite olarak 2006 yılında kurulduk. Ama 2007 yılında kurulan bir Tıp Fakültemiz var. 2011 yılında göreve geldikten itibaren Tıp Fakültemizle ilgili çalışmaları başlattık. Öncelikli olarak hocalarımızı almaya başladık. Öğrenci alımı için de Hacettepe Üniversitesi ile bir protokol imzalamıştık, ama o yıl YÖK kararını değiştirdi. Bütün üniversitelerin tıp fakültelerinin kendi şartlarını oluşturmaları ve daha sonra öğrenci almaları yönünde bir karar almıştı. Biz de ona istinaden 2012 yılından itibaren hızlı bir şekilde öğretim üyelerimizi Tıp Fakültemize almaya başladık. Şu an itibariyle 40’ın üzerinde, 15-20 gün içerisinde göreve başlayacakları da eklediğimiz zaman yaklaşık 46, 47 tane Tıp Fakültesi’nde öğretim üyemiz var. 12 tane araştırma görevlimiz var. Şu an itibariyle 3 tane uzmanlık eğitimi alan, fiziksel tıp tedavi anabilim dalında uzmanlık eğitimi alan araştırma görevlilerimiz var. İnşallah önümüzdeki dönemden itibaren de yine bir tane fizik tedavi, bir tane de üroloji olmak üzere yine uzmanlarımız gelecek, göreve başlayacak. Toplam da 5 tane uzman eğitimini hocalarımız vermekte. Öğrenci alımı için de YÖK’e başvurumuzu yaptık. YÖK’ün istediği birtakım şartlar var, o şartları da yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Nihai kararı Yükseköğretim Kurulu verecek. Biz talebimizi yaptık, sonucunu bekliyoruz. Fakat Tıp Fakültesi’nde lisans eğitimi yapılmadan biz lisansüstü düzeyde, yani doktora düzeyinde uzmanlık eğitimini veriyoruz. Özellikle bunun bilinmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü üniversitemiz, Tıp Fakültemiz artık belli bir düzeye geldi, gelişti ve uzmanlık eğitimi verebilir hale geldi. Bu bizim için çok önemli.
“Yine Tıp Fakültemizle ilgili diğer çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. İhtiyaçlarını Sağlık Bakanlığı ile ortak kullanıyoruz biliyorsunuz hastaneyi. Hocalarımızın ihtiyaçlarını, Bilimsel Araştırma Projesi kaynaklarından, kısaca BAP kaynaklarımızdan karşılamaya çalışıyoruz. Talep ettikleri araştırmaları için gerekli olan laboratuvarlar ve benzeri talepleri ya da hastanede hasta hizmetine yönelik olarak istedikleri birtakım aletleri yine BAP kanalıyla temin etmeye çalışıyoruz. Çok iyi bir mesafe kaydettiğimiz inancındayım. Bizimle birlikte kurulan tıp fakültelerine baktığımız zaman bunu çok daha iyi anlamamız mümkün. İlerde inşallah çok daha iyi gelişmeler olacak. Aldığımız öğretim görevlilerimiz genç, dinamik, çalışkan, gayretli ve ileride çok daha iyi şeyler yapacaklarını görüyoruz. Şu an itibariyle Kırşehir halkımıza sağlık alanında hizmet sunulmakta. Profesör ve doçent hocalarımız Kırşehir halkımızın sağlığına yönelik hizmetlerini devam ettiriyorlar. İnşallah öğrencimiz de olduğu zaman eğitim ve öğretimle ilgili faaliyetlerini de devam ettirecekler.
“Ben katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Hekimlerimizin Tıp Bayramı’nı kutluyorum.”
Tıp Bayramı dolayısıyla Ahi Evran Üniversitesi tarafından verilen kokteylde, Rektör Saylam ve eşi, misafirlerle tek tek ilgilenirken, hekimler başta olmak üzere davete katılan konuklar, müzik dinletisi eşliğinde güzel vakit geçirdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .