TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI!

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI!

21.11.2018

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin’den TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI! Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren; ticari araçlarda kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacağını belirterek tüm ticari araç sürücülerini uyardı. Ülkemizde tescil edilmiş olsun […]

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin’den

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE KIŞ LASTİĞİ UYARISI!

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan ve 8 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren; ticari araçlarda kış lastiği uygulaması 1 Aralık 2018 tarihinde başlayacağını belirterek tüm ticari araç sürücülerini uyardı.
Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olamasın şehir içi veya şehirler arası karayollarında seyreden, kamyon, çekici, tanker otobüs, minibüs, kamyonet ve “A” TÜRÜ yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde (ticari taksi) her yıl 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiğinin kullanılmasının zorunlu olduğunu hatırlatan Başkan Mehmet Tekin, zorunluluğun sadece ticari araçlar için olduğunu ancak; tüm araçların Kış Lastiği uygulamasına hassasiyet göstermesi gerektiğine dikkati çekti.
Başkan Tekin, şunları söyledi:
“Yönetmelik ve buna bağlı genelgeler kış aylarındaki emniyetli sürüş ve trafik kazalarının azalması adına çok önemli bir adımdır. Ancak trafikte kayıtlı yaklaşık toplam 23 milyon araç bulunmakta olup, bunların yaklaşık 13 milyon adedi de binek otomobillerdir. Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği kullanımının, binek otolara uygulanmaması tam bir yol güvenliğinin sağlanmaması anlamına gelmektedir. Bu bağlamda zorunluluk kapsamının genişletilmesi ve trafikte dolaşan tüm araçların bu dönemde kış lastiği takması desteklenmelidir. Böylece trafikteki tüm araçların en uygun lastikle seyrinin sağlanması gerçek anlamda yol güvenliği açısından riskleri minimize edecektir. Ayrıca; Denetimlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında da bilgililer vererek, kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti veya sadece kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır. Ayrıca yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı üzerinde bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olma zorunluluğu kaldırılmış olup, lastik diş derinliğinin 4 mm olma zorunluluğu getirilmiştir. Yol kenarı denetimlerinde yukarıda belirtilen araçlardan kış lastiği takmayanlara 715 lira ceza uygulanacak olup, araçlara kış lastiği takana kadar trafikten men edilecektir.”
Mehmet Tekin, “Tüm araç sürücülerinin ve özellikle ticari araç sürücülerinin araçlarının kışlık bakımlarını yaptırmalarını araçlarında çekme halatı, zincir gibi ekipmanlar bulundurmalıdırlar. Özellikle sabah saatlerinde oluşabilecek gizli buzlanmalara karşı tedbirli olunmalı, ani soğuklar nedeniyle camlarda oluşacak buğulanma ve buzlanma için de antifrizli cam suyu kabının dolu olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca klimanın çalıştığı kontrol edilmelidir. Taşıdığınız öğrenciler veya yolcuların can ve mal güvenliğinden sizler sorumlusunuz. Tüm araç sürücülerine kazasız, cezasız bol kazançlı günler dilerim” dedi. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .