Tezgahlar el yakıyor… Kırşehirliler bu sene balık yiyemeyecek…

Tezgahlar el yakıyor… Kırşehirliler bu sene balık yiyemeyecek…

12.10.2017

30 TL’lik Karadeniz hamsisi yerine 7 TL’ye Marmara hamsisi satılıyor… Kırşehir’de balıkçılar fiyatların yüksekliğinden satış yapamazken, önümüzdeki günlerde tezgahlardaki balık çeşitlerinin artması bekleniyor…

BALIK sezonu açıldı, vatandaşlar gibi balıkçılar da fiyatların yüksekliğinden yakınıyor.
Balıkçılar, fiyat yüksekliğinin hava şartları ve bilinçsiz avcılıktan kaynaklandığını belirtirken, özellikle geçen sene bolluğundan dolayı fiyatı 3-4 TL’ye kadar düşen ve sık sık sofraları süsleyen palamut balığı bu sene bekleneni veremedi.
Balık fiyatlarının yüksekliği Kırşehir’de tezgahlardaki balık çeşitlerinde de azalmaya neden olurken, balıkçılarından ağından çıktığında çeşitlerine göre, istavrit 7-15 TL, hamsi 10 TL, kefal 10 TL, palamut tane 15-30 TL, barbun 20-30 TL, sardalye ise 7 TL, çupra 25-40 TL, levrek 30 TL, uskumru 40 TL olarak satışı yapılan balıkların fiyatı Kırşehir’de daha da artıyor.
Şehrimiz Terme Caddesi’nde bulunan Okyanus Balıkçılıkta yavaş yavaş açılan sezonda balık çeşitlerinin artması beklenirken, geçen seneye göre sezonun sıkıntılı başladığı belirtiliyor.
Kırşehir halkının fiyatlarına bakmakla yetindiği şu günlerde balık tezgahlarında sardalye, hamsi, istavrit, kefal, somon, çupra ve levrek balık çeşitleri bulunuyor.
Kırşehir Okyanus Balıkçılık İşletmecisi Fatih Yılmaz, balıkta bu sene sıkıntı olduğunu belirterek, “Yavaş yavaş açıyoruz. Balıkta bu sene biraz sıkıntı var, hamsi yok şu anda. Ufak tefek çeşitleri satıyoruz halkın isteğine, parasına göre. Şu anda sardalyemiz, istavritimiz, kefallerimiz çıkıyor, somon, çupra, levrek var. Daha ileri ki zamanda çeşitlerimiz de gelecek. Halkımıza sunacağız. Hamsi yok, Marmara hamsisi satıyoruz. Şu anda sıkıntılı, geçen sene bu zamanlar satıyorduk. Şu anda balık fiyatları yüksek, ama umuyoruz ki inşallah düşer. Vatandaşın da alım gücü yok. Hamsi olmamasının sebebi düzgün avlanmamak. Normalde hamsi 8-10 santim arası olması lazım. Ama 7-6 santim balıkları tutuyorlar. Halka hamsi diye satıyorlar. Ucuz olduğu için de halk alıyor. Ama şu anda yok, yani 10 santimin aşağısı tutulmuyor. Televizyonlar da var diyorlar, ama hiçbir şey yok. Şu anda denizlerde fırtına var. Bu durum tabii ki fiyatlara yansıyor. Karadeniz hamsisinin şu anda kolisi 320 lira ve ben getirdiğim zaman kilosunu 30-35 liraya satmam lazım ki para kazanayım. 30 liraya getirip de burada kimseye satamayız hamsiyi. Bunun içinde şu anda Marmara hamsisi satıyoruz. Marmara hamsisinin fiyatları da uygun, 5 ile 7 lira arasında oluyor” açıklamasında bulundu.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .