Terör+uyuşturucu+silah ticareti

Terör+uyuşturucu+silah ticareti

24.02.2016

KIRŞEHİR’İN burnunun dibinde, Başkent Ankara’nın göbeğinde yine saldırı ve otuza yakın ölü altmışa varan yaralı. Saldırıyı gerçekleştiren katil Suriye’den sözüm ona ilticacıların arasında gelmiş Türkiye’ye. On altı saat geçmeden kimliği belirlenmiş ve bunu bir başarı olarak haber yapan bazı öttürük basınlar kimi alkışlıyor, alkışlananlar bellide alkışlayan her devirde istikamet ve taraf değiştiren kaygan taraftarlar. Yetkililerden […]

KIRŞEHİR’İN burnunun dibinde, Başkent Ankara’nın göbeğinde yine saldırı ve otuza yakın ölü altmışa varan yaralı. Saldırıyı gerçekleştiren katil Suriye’den sözüm ona ilticacıların arasında gelmiş Türkiye’ye.
On altı saat geçmeden kimliği belirlenmiş ve bunu bir başarı olarak haber yapan bazı öttürük basınlar kimi alkışlıyor, alkışlananlar bellide alkışlayan her devirde istikamet ve taraf değiştiren kaygan taraftarlar. Yetkililerden hemencecik kameraların karşısına geçip ağlamaklı cehreyle (yani acıyorlarmış üzülmüşler) elbette üzüldükleri doğrudur, üzülmemek elden değil, fakat tedbir neden alınmadı veya neden alınamadı bunu sorgulayan yok.
Yetkili kameralara bakarak çok şiddetli kınıyormuş. Eh ben de kınamıyorum, ne fark eder herkes kınıyor. Bunun bir karşılığı ve bedeli olmalı, toplum bunu bekliyor. İstifa eden bir yetkili ve sorumlu hiç olmadı!
Neden olsun ki onlar sadece emirler yağdırır, fakat icraat nasıl olur ne haber. Eğer en çok ve dikkatli korunan (öyle diyorlar) payitaht bu tip olaylara şahit oluyorsa diğer kentleri siz düşünün artık. Aynen Arap’ın harabeye döndürmeye giden o zaman ki açılımcılar, Türkiye sınırları içerisindeki şehirlerde merasimle geçerken, Barzani ve Abdullah Öcalan için marşlar söylüyorlardı ve de geçtikleri yerlerde yedikleri zıkkımın parasını vermemişlerdi.
Şimdi eğitip yetiştirdikleri aklı yarımlanmış militanlarının eline bilmem kaç ton patlayıcıyı verip hedef gösterdikleri yere kadar gönderiyorlar ve bunda emniyetin ve istihbaratın haberi yok, pes yani. Olan oldu ve bu tip saldırının sonu olacağını da beklemek saftiriklik olur.
Yıllardır süre gelen ihmallerin eğitimsizliğin ve işsizliğin neticesi olan terörü nasıl yenmek lazım, bunu fazlada düşünen yok. On üç senedir iktidarda olan bir hükümet bunu becerememişse bundan sonra bu iktidarın imkânlarını yakalayacak başka bir siyasi oluşum ufukta görünürlüğü yok, hele şu anda hiç görülmüyor.
İttifakımız olan ülkelerin ve bilhassa Avrupa ülkelerinin bütün yardımlarını sınırsız olarak arkasına alan Türkiye aleyhine çalışan örgütlerin sadece Türkiye içerisinde mücadeleyle öleceğini düşünmek yanlış. Bu örgütlere her türlü mali ve silah yardımını yapan ülkeler, NATO ve birleşmiş ülkelerde güya ortak ve ittifakta olduğumuz ülkeler. Bunların ne kadar samimi oldukları şimdiye kadar görülmesi gerekirdi. Görüldü mü? Görülmüş olsaydı bu duruma gelinmezdi.
Elli senesini Avrupa ülkelerinde geçiren birisi olarak hep şunu gördüm. Türkiye devamlı aldatıldı. Bunu anlayacak dış politikada tecrübeli kadro yok. Bulunduğum şehirlerde, dış irtibatımızı sağlayan konsolosluk elamanlarının birçoğunu tanırım, zaten konsolosluklar sadece parayla pasaport verir, süresini uzatır ve Avrupa’ya gelen kendisini yetkili sanan bürokratlara rehberlik yaparlar. Birçoğu da bulunduğu ülkenin dilini bilmez.
Avrupa’nın büyük şehirlerinde belediyelerin bu örgüt elamanlarına istihdam sağladığını eğer konsolosluklar bilmiyorsa kim bilecek? Eğer biliniyorsa önlemi alınamıyorsa o zaman sorunu baştan kabullenmek demektir.
Şehit teranesi artık gına getirdi, her gün memleketin ayrı bir köşesinde ağıtlar yükseliyor. Kırşehir’de bu süreçte pek çok vatan evladını şehit verdi. Bazen de bir kaç gün aralıklarla aynı köyde veya beldede taziye çadırı kuruluyor. Bazı köy ve kasabalarda bir sonraki cenaze gelecek beklentisiyle çadırlar hiç kaldırılmıyor.
Evet, doğrudur bulunduğumuz coğrafya problemli ve ayakta durmanın zor olduğu bir yer. Her ne olursa olsun biz bu topraklarda yaşayacağız ve beraber yaşamak isteyenlerle her zaman beraberiz. Dost görünen düşmanlarımızı tanıyarak ve birlik beraberlik duyguları bu mozaiği bozamaz.
Kuvvetli olmak mecburiyetindeyiz, buna en alt tabakadan en üst tabakaya kadar yapmaz ve yapamazsak başkalarına yem olmaktan kurtulamayız.
Dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun, terörle boğuşan ülkelerin konumuna bakarsak yüzde 80 büyük devletlerin çıkarı söz konusu. Terör örgütlerinin arkasında uyuşturucu bağlantılı silah ticareti var. Bunu bilmek için uzman veya müneccim olmaya gerek yok. Bu ticareti kendi aleyhine çevirmek isteyen güçlerin hep ayrı örgütleri var. Mücadele ya aynı yöntemlerle yapılır veya bu örgütleri destekleyen güçlerin çıkarına çomak sokmayarak onların esareti altında yaşamayı kabul etmek yatar.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .