Terme’nin şifalı suyu turistleri çekiyor

Terme’nin şifalı suyu turistleri çekiyor

11.08.2018

Jeotermal kaynaklar açısından zengin olan şehrimizde Grand Terme Hotel’de kaplıca suyunun şifası yerli ve yabancı turistlerin tercihi oluyor… KIRŞEHİR’DE Terme Kaplıcası, yerli ve yabancı turistlere şifa dağıtıyor. Özellikle bu yaz günlerinde gurbetçilerimizin de yıllık izinlerini geçirmek üzere Kırşehir’e gelmesiyle Grand Hotel Terme’yi tercih etmeleri dikkat çekiyor. Sağlık turizminin gün geçtikçe öneminin arttığı günümüzde Grand Terme […]


Jeotermal kaynaklar açısından zengin olan şehrimizde Grand Terme Hotel’de kaplıca suyunun şifası yerli ve yabancı turistlerin tercihi oluyor…

KIRŞEHİR’DE Terme Kaplıcası, yerli ve yabancı turistlere şifa dağıtıyor. Özellikle bu yaz günlerinde gurbetçilerimizin de yıllık izinlerini geçirmek üzere Kırşehir’e gelmesiyle Grand Hotel Terme’yi tercih etmeleri dikkat çekiyor.
Sağlık turizminin gün geçtikçe öneminin arttığı günümüzde Grand Terme Hotel’i tercih eden sağlık turizmcileri, Terme Kaplıcası’nın şifalı suyuyla sağlık buluyor.
Turizmin gelişmesi açısından önemli bir yere sahip olan termal turizm hizmetlerinin sunulduğu oteller Kırşehir’in tanıtımını da sağlarken, termal turizmin gelişmesi noktasında öngörülen yenilikçi projelerin de önünün açılmasında faydalı oluyor.
Şehrimizde 4 yıldızlı otel olma özelliğine sahip Grand Terme Hotel’in kaplıca suyunun sağladığı yararlar istenilen ivme kazanılmamış da olsa sağlık turizminde büyük öneme sahip. Kaplıca ve otellerini her geçen gün modern bir konuma getiren ve müşterilerinin büyük beğenisini kazanan Grand Hotel Terme sahibi Selami Fener, Kırşehir halkının daha çok kaplıca imkanlarından faydalanması dileğinde bulundu.
Termal turizmde söz sahibi olan iller arasında yer alan Kırşehir’in termal suyunun özelliklerini anlatarak, hem Kırşehir’de, hem de Kırşehir dışında yaşayan insanların gelip Kırşehir’deki termal suyu görmesi, kullanması ve içmesi gerektiğini dile getiren Selami Fener, 7 yaşından 70 yaşına kadar herkesin termal suyun şifasından yararlanabileceğini söyledi.
Grand Terme Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Selami Fener, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Termal suyumuz 350 ile 500 metre toprağın altında herhangi bir dış etken olmadan kendiliğinden çıkan sıcak, şifalı suyumuzdur. Diğer termallerden ayrılan başlıca özelliği topraktan çıktığı gibi gelen misafirlerimizin kullanmasıdır. Yani herhangi bir depo, soğuk su karışımı görmemektedir. Termal suyumuz hem kullanılarak, hem de içilerek şifa vermektedir. Banyo tedavisi olarak faydalı olduğu rahatsızlıklarımız, başta romatizmal hastalıklar, eklem rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıkları, böbrek rahatsızlıkları, felç ve kısmi felç sonrası rehabilite, kronik bel ağrısı ve bu gibi tüm rahatsızlıklara banyo tedavisi iyi gelmektedir. İçilerek ise şifa olan rahatsızlıklar böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları, hazımsızlık, yorgunluk, kemik gelişimi, diyabet, gut hastalığı, ülser rahatsızlıklarıdır.
“Genelde misafirlerimiz doktor kontrolünde, doktor tavsiyesiyle geliyor. Günlük kür dediğimiz banyo veya kullanım sayısı en fazla 3 olmalı. Bunlar da 15 ile 30 dakika arasında olmalıdır.
“Ayrıca ciltteki deformasyonları önleyici etkisi de var. Suyun içerisindeki mineraller ve gazlar özellikle cilt rahatsızlığı için gelen hastalara oldukça şifa vermektedir.
İdeal bir termal suyun özelliği öncelikle sıcaklığıdır. Hem kullanmak, hem içmek için ortalamada olması gerekiyor. Bizim suyumuz 40 ve 42 derecedir. Bu topraktan çıkma derecesidir. Bunun önemi nedir, termal su havayla teneffüs ettiği andan itibaren gazları, mineralleri uçmaya başlar. Su kullanılan alana düşer düşmez kullanıldığında tüm şifası, mineralleri, gazları kullanan kişiye geçer. Bunun da sıcaklığı 40 ile 43 derece ortalamadadır. Soğuk su katmıyoruz, herhangi bir depo işlemi görmüyor. Kullanılan su oldukça yüzde 100 doğal ve tabidir.
“Termal su kullanımında yaş sınırlaması değil de, sağlık var diyebiliriz. Eğer sıcak sudan duyacakları rahatsızlık varsa misafirlerimizin onunla ilgili uyarılarımız oluyor. 7 yaşından 70 yaşına kadar herkes kullanabilir, kullanıyor. İçilebilir olma özelliği de içildikten sonra içindeki mineral ve gazların insana zarar vermeyecek oranda olması gerekiyor. Bazı mineraller böbreklere zarar verir fazlası, bazı gazlar vardır sindirim ve solunum yoluna zarar verir. Ama Kırşehir’imizin termal suyu bu konuda o kadar idealdir ki kullanan insanlara çeşitli şifalar vermekle beraber hiçbir yan etkisi yoktur. İdeal kullanım kürü 3’tür. Günde 3 defa, normal süresi bir haftadır ve toplam da 21 kür olursa daha idealdir. Bunun süresi de insanın sağlık durumuyla değişir. 15 dakikada olabilir, 45 dakikada, ama ortalaması, ideali her kürün süresinin 30 dakika olmasıdır.
“Muhakkak hem Kırşehir’de, hem Kırşehir dışında yaşayan insanların gelip Kırşehir’deki termal suyu görmesi, kullanması, içmesi gerekir diyoruz. Cilt rahatsızlıklarından kalp rahatsızlıklarına, böbrek rahatsızlığından gut hastalığına kadar pek çok hastalığa iyi gelmektedir. İnsanlarımızın bunu kullanması ve bunun farkına varmasını tavsiye ediyoruz” dedi.
Grand Terme Hotel’de her türlü, konferans, sempozyum, toplantı veya seminerler, düğün, nişan ve sünnet törenleri için dizayn edilmiş salonları da bulunuyor.(HABER: MUALLA CEYLAN)



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .