Termal kaynağa reenjeksiyon tedbiri

Termal kaynağa reenjeksiyon tedbiri

02.10.2017

Kırşehir termal kaynağının basıncının ve jeotermal potansiyelinin korunmasını sağlayacak proje çalışmaları yürütülüyor…

PİLOT il seçilmesinin ardından Kırşehir jeotermali üzerine araştırmalara başlayan Ahi Evran Üniversitesi, termal kaynakta süreklilik arz edecek proje çalışmalarını sürdürüyor.
Jeotermal ile ilgili proje sunumunu Kalkınma Bakanlığı’na yapan Ahi Evran Üniversitesi’nde ekip çalışması ile tedbirli bir yaklaşım sergileniyor.
Kırşehir’in termal kaynağını reenjeksiyon ile koruma noktasında çalışmaları ile ilgili gazetemiz Kırşehir Çiğdem’e bilgiler veren Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, “Jeotermalle ilgili jeoloji mühendislerimizden oluşan ekibimizin, Kırşehir’in jeotermal yapısını, suyun yapısını birçok alanda inceledikleri çalışmalar var. Bunların değişik sonuçlarını paylaştılar. Bizim bu alanda bu projenin içerisinde en etkin olarak açacağımız bir kuyu var. Bu projelerin tümünün temellendiği Kalkınma Bakanlığına ilettiğimiz proje. Kırşehir’de suyu yerinden aldıktan sonra tekrar suyu yerine koymazsanız dağdaki kaynaklar sınırsız değil. Kaynağın devamını sağlayacak tedbirler almamız gerekiyor. Bu anlamda bizim oluşturacağımız bu kuyunun reenjeksiyonla faydasını gördükten sonra tekrar onu da kendi mecrasına aktaran reenjeksiyon dediğimiz böyle bir sistemle kuyu açıp daha sonra da tamamlayıcı tip kompleksi dediğimiz kısım da jeotermal küllerinin olduğu yerde suyun özelliklerinin incelendiği prosesler var. Projemiz hayata geçtiğinde bunların tümü yapılıyor ve Kırşehir’le paylaşılıyor olacak. Şu anda projenin ana hatları hazır ve hayata geçtiğinde kısım kısım araştırılıp Kırşehir’in bilgisine sunulacak” şeklinde konuştu.
BU ARADA Jeotermal sahanın işletilmesinde elde edilen suyun rezervuara geri gönderilmesi olarak açıklanan reenjeksiyon, rezervuarın su basıncının korunmasında, atık suyun ortadan kaldırılmasında, jeotermal potansiyelin kararlı seyretmesi açısından gerekiyor.
(HABER: GÜLNAZ CEYLAN)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .