Telefonla dolandırıcılar yine iş başında!

Telefonla dolandırıcılar yine iş başında!

28.01.2015

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü ve Türk Telekom İl Müdürlüğü’nden vatandaşlara uyarı

 

 

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri telefon dolandırıcılığına yönelik afişlerle vatandaşları uyarırken, telefon dolandırıcıları dün yine iş başındaydı. Dün Kırşehir’de çok sayıda evi arayarak “interneti kaçak kullanıyormuşsunuz. Ben başkomiser …” diyerek vatandaşları dolandırmaya çalışan kişilerin olduğu bildirildi.

Resim1 copy
Kırşehir’de Emniyet Müdürlüğü ekipleri vatandaşların görebileceği yerlere uyarı pankartları asarak vatandaşları uyarıyor. Konuyla ilgili Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada vatandaşlar bir kez daha uyarılarak “Günümüzde geleneksel suç türleri gelişen teknolojiyle birlikte değişim göstermektedir. Özellikle cep telefonlarının yaygın olarak kullanıldığı ülkemizde dolandırıcılar, vatandaşlarımızı cep telefonları ile arayarak, kendilerini POLİS –SAVCI – HAKİM olarak tanıtıp, vatandaşlarımıza terör örgütü tarafından cep telefonu hattının kullanıldığını, örgütün banka hesabına girdiğini veya farklı firmaların promosyon amaçlı yaptığı kampanyaları konu alan ödüller kazanıldığı şeklinde beyanlarda bulunularak, bu zor durumdan kurtaracaklarını söyleyerek, vatandaşlarımızdan para veya ziynet eşyası talebinde bulunmaktadırlar. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için aşağıda yer alan hususlara dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir. Adli mercilerimiz ve kolluk kuvvetlerimiz (Polis – Savcı – Hakim) hiçbir şekilde vatandaştan para talep etmezler. Vatandaşlarımızın herhangi bir konu ile ilgili bilgisine ihtiyaç duyulduğunda, telefonla ulaşılsa bile muhakkak suretle ya şahsın ikameti ile işyerine ya da polis karakolunda yüz yüze görüşme yapılır. Vatandaşlarımız dolandırıcıların sıklıkla kullanmış olduğu yöntemler olan “ hesabınızda bloke var, vergi borcunuz var, hesabınız terör örgütünün eline geçmiş” gibi kelimelere itibar etmemeli, hiç kimseye kimlik bilgileri, TC Kimlik numarası, hesap numaraları ve banka kartı şifrelerini vermemelidirler. Kaynağını bilmedikleri hiçbir havale ve EFT kabul etmemelidirler. Dolandırıcılık maksadıyla kendilerine Polis – Savcı – Hakim süsü vererek yapılan aramalarda polis telsizi sesi duysalar bile itibar etmemelidirler. Cep telefonunuzda eğer -155- ten arandığınız görünüyorsa dolandırıcılar tarafından aranıyorsunuz demektir. Çünkü teknik olarak 155 telefonu sistemi sadece aramalara açıktır. Dış aramalara kapalı bir sistem olması nedeniyle bir polis memurunun sizi 155 hattından araması imkânsızdır. Vatandaşlarımız bu tarzda bir yaklaşım içerisinde bulunan şahıslar hakkında en yakın kolluk kuvvetlerine giderek bizzat şikâyetçi olmalı veya 155’i arayarak bilgi vermelidirler. Kırşehir Emniyet Müdürlüğü olarak suç ve suçluyla mücadelemiz, Kırşehir halkının huzur ve güvenliğini sağlamak, Emniyet Teşkilatının hizmet kalitesini arttırmak amacıyla kesintisiz devam etmektedir.”
Bu arada Kırşehir Türk Telekom İl Müdürü Coşkun Oral, dün gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” bir açıklama yaparak “Şehrimizde son günlerde telefon ve internet abonelerimizin arandığı ve borcu bulunduğu ya da interneti kaçak kullandığı gibi kendisini komiser olarak tanıtan kişilerin olduğu bildirilmiştir. Türk Telekom olarak bizim hiçbir müşterimizi borcu olduğu, kaçak kullandığı şeklinde aramamız söz konu değildir. Zaten olamaz da biz bu konuda abonelerimizi gerek e-mail yoluyla, gerekse faturalarla bilgilendirme yaparız. Bizim kurumumuzun adını kullanarak vatandaşlarımızı dolandırmaya kalkanlara karşı vatandaşlarımızın dikkatli ve uyanık olmalarını istiyoruz. Onlar mağdur olmamaları için bu tür aramalara, bu tür kişilere itibar etmemelerini öneriyoruz” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .