TBMM NE İÇİN VAR?

TBMM NE İÇİN VAR?

06.02.2016

Kırşehir’de bugünlerde havalar iyi gidiyor. Geçen hafta Kırşehir adeta bahardan kalma birkaç gün yaşadı. Her ne kadar havalar iyi gitse de, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan terör olayları, her gün verdiğimiz şehit haberleri ile sarsılıyoruz. Bu dönemde Kırşehir olarak biz de şehit verdik. Bütün bunlar yaşanırken, Ocak 2016 akşam haberlerini izliyorum. Bazı HDP […]

Kırşehir’de bugünlerde havalar iyi gidiyor. Geçen hafta Kırşehir adeta bahardan kalma birkaç gün yaşadı.
Her ne kadar havalar iyi gitse de, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan terör olayları, her gün verdiğimiz şehit haberleri ile sarsılıyoruz.
Bu dönemde Kırşehir olarak biz de şehit verdik.
Bütün bunlar yaşanırken, Ocak 2016 akşam haberlerini izliyorum.
Bazı HDP milletvekilleri Cizre için TBMM’de Sayın Başbakanla konuşmak istiyorlar.
Korumalar araya giriyor. Başbakan sessizce uzaklaşıyor.
HDP’li milletvekillerinden biri bağırıyor: “Meclis ne için var..!” (CNN ana haber. 26.01.2016)
Uzun süredir üzerinde çalıştığım uzunca bir yazıma geçmeden önce bu sözlere takıldım.
“Meclis ne için var?”
Yanıt vermek isterim:
Meclis Güneydoğu’da bazı il ve ilçe merkezlerinde barikatlar kurup, sokakları perdeleyip, o sokakları ve oradaki evleri el yapımı bombalarla tuzaklamak için var.
Tüm Türkiye barış sürecinin sihirine kapılmış, umutla daha güzel ve aydınlık daha demokratik bir hedefe inanmış ve kitlenmişken, içten içe, gizliden gizliye, bu merkezlere silah depolamak için var.
Sahip olunan yerel yönetim araçlarıyla buralara cephane taşımak ve bu araçlarla sokaklara hendek kazmak için var.
Vatandaşına, orada yaşayanlara 24 saat 365 gün temiz ve içilebilecek su sağlamak, alt yapı hizmetlerini geliştirmek, yeni yeşil alanlar yaratmak ,toplu konutlar inşa ederek vatandaşın yaşam standardını daha da yükseltmek yerine, yeni iş olanakları yaratmak yerine,daha sonraki yazılarımda detaylandıracağım “öz yönetim” saçmalıklarını ortaya atıp “devrimci savaş” başlatmak için var. TDK bildirisi yayınlamak için var.
Nihai amaçlarının artık besbelli ki Türkiye’yi bölmek olanların, Kürt gençlerini HPG diye örgütleyip sonu belirsiz bir maceraya sürüklemek için var.
O genç yaştaki çocukları ölüme terk etmek için var.
Bu soğuk kış günlerinde, yerinden yurdundan olan, aç ve açıkta kalan, mahallesinde kendisine “öz yönetim güçleri” denen güruhun baskısıyla soğuktan titreyen gariban Kürt vatandaşlarımız için var.
Eğitimsiz kalan, okulları yakılan yıkılan, öğrenciler için var.
Tüm bunların olmasına çanak tutuluyor ve de evdeki hesaplar ters döndüğünde Meclis akla geliyor.
Ve de bağırılıyor, “Meclis ne için var?” diye.
Aklınıza meclis yeni mi geldi?
Keşke bu sözleri size inanıp 80 milletvekili verildiğinde dile getirseydiniz.
Barış sürecini, çözüm sürecini, kardeşliği bozmadan önce yiğitçe haykırsaydınız.
Bu sözleri, eşinin önünde yiğit subayımızı katletmeden önce söyleseydiniz, söyleyebilme cesareti ve inancını gösterseydiniz. Evinde uyuyan polislerimizi enselerinden kalleşçe vurup şehit etmeden önce söyleseydiniz.
Aklınıza hiç gelmedi mi de, şimdi hesaplarınız ters dönünce Meclis aklınıza gelebildi.
Aslında sizin dilinizin altındaki baklayı biliyoruz. Süreci çok yakından takip ettiğiniz için bir türlü söyleyemediğiniz, cümleleri de biliyoruz. Ve de “demokrasi”den ne anladığınızı da çok iyi biliyoruz.
Söylemlerinizdeki “Güney Kürdistan” sözünün de ne anlama geldiğini bilmeyecek kadar zeka seviyesi kıt değil herkes.
Her ne kadar “biz bu ülkenin bölünmesini istemiyoruz” deseniz de eylemlerinizle söylemleriniz ters ve esas olan eylemleriniz sizin asıl düşünceniz.
Yazılacak pek çok şey var. Yazacağız, aydınlatacağız. Bu bir vatan görevi.
Türkiye bu tuzakları boşa çıkaracak güçtedir ve bu süreçte iktidarın ve muhalefetin yek vücut olması gerekmektedir. Bu koşullarda bu şartlarda Türkiye’nin bu birlikteliğe şiddetle ihtiyacı vardır.
Biz sıcak evlerimizde oturup televizyonlarımızın başında haberleri izlerken bize bu imkânları sağlayan kahraman askerlerimize ve polislerimize şükran ve minnet borcumuzu bir kere daha belirtmek isterim.
Tüm bu kahramanlarımızın alınlarından öpmek isterim. Şehitlerimize Allahtan rahmet ailelerine sonsuz sabırlar dilerim.
Çok uzak değil yakın tarihte pek çok badireyi pek çok imkânsızlıklarla aşan bu büyük millet bu meselenin de üstesinden gelecektir ve buna inancım sonsuzdur.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .