Tarım TARBİL ile gelişecek

Tarım TARBİL ile gelişecek

01.04.2015

Proje ile uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan veriler, ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürülecek…

1 copy

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Ulusal Tarım Yönetim Sistemleri” programı dahilinde, İTÜ işbirliği ile yürütülmekte olan “Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL), Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu Ağı” projesi dahilinde 1 Nisan 2015 tarihinde Kırşehir İl Müdürlüğü bünyesinde bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıya İl Müdür Yardımcısı Cengiz Karabulak, İTÜ yetkilileri, tablet dağıtılan çiftçiler ve TAR-GEL personelleri katıldı.
Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL), Zirai Gözlem Meteoroloji Yer İstasyonu Ağı” projesi dahilinde ülkemizde kurulan ve aktif olarak çalışan 300 tane istasyon yer alıyor ve bu proje kapsamında 1200 istasyon kurulması planlanıyor.
İlimizde ise Merkez köylerden Güzler, Sıdıklıbüyükoba ve Kartalkaya, Mucur’da Budak ve Küçükkavak, Çiçekdağı’nda Köseli Kasabası, Boztepe’de Malya Tarım İşletmesi, Kaman’da Aydınlar, Ömerkahya ve Savcılı Büyükoba köylerinde ve Akpınar’da Merkez ve Küçük Abdiuşağı köylerinde olmak üzere 12 adet istasyon kuruldu.

4 copy
Bu proje ile uydu görüntüleri ve yersel ölçüm ağlarından alınan verilerin, yüksek hızlı bilgisayarlarda değerlendirilerek, ürün ve yer bazında güncel zirai bilgiye dönüştürülmesinin hedeflendiğini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, kamera görüntülerinden de bitki fenolojik özelliklerinin gözlendiğini söyledi.
Elde edilen bilgilerin ülkemizde tarımsal faaliyet yönetimi konusundaki paydaşlara anlık olarak iletildiğini açıklayan Kenan Şahin, Ulusal Tarım Yönetim Sistemleri’ne ilişkin, “Sistemin dört ana bileşeni bulunmaktadır. Bunlar uydu görüntü indirme ve işleme merkezi, tarım alanlarından toprak ve ürün görüntü özellikleri ile zirai meteorolojik verileri toplayan yersel gözlem ağı, veri toplama ve işleme merkezi ve seçilen, ürün ve yere ilişkin canlı raporlama, zirai uyarı ve karar destek sistemidir” şeklinde bilgiler verdi.
TARBİL için kurulan istasyonlar ile hasat öncesi ve hasat zamanı rekolte tahmini kolayca yapılacak. Parsel düzeyinde zirai ve coğrafi bilgi desteği sayesinde toprak türüne ve ekilecek tohumun türüne göre ideal ekim tarihleri belirlenecek. Çiftçiye zirai uyanlar, sulama yöntemi, hava basıncı, ısı, nem, rüzgarın yönü ve hızı, saatlik ve aylık yağış miktarı, don uyarıları, ürün ve yer bazında mobil bilgi sistemi ile anında iletilecek. Ayrıca tarım sigortalarında risk belirleme, gübre ve kimyasal için e-reçete sistemi hayata geçmiş olacak ve zirai erken uyarı sistemi sayesinde, ulusal ve bölgesel arz-talep denge yönetimi yapılacak.
Ayrıca, iklim değişiklikleri ve kuraklık gibi tarımı direkt olarak etkileyen doğal etmenler izlenerek gün gün, ay ay ve yıl yıl kayıt altında tutulacağı için tarım sektörü risklerden mümkün olduğunca arındırılacak.
TARBİL’in topyekun çiftçilerin ihtiyaç duyduğu bütün bilgi ve yardımı sunan bir proje olduğunu dile getiren Kenan Şahin, bu proje kapsamında tarım arazilerine Tarım Gözlem İstasyonu kurulan uzman çiftçilere tablet ve tablet bilgisayarı kullanıcı el kitabı dağıtımı yapıldığını belirtti.
Toplantıda, tablet kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .