TARIM FUARI YOĞUN KATILIMLA AÇILDI

TARIM FUARI YOĞUN KATILIMLA AÇILDI

19.09.2018

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen 5. Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, dün yoğun bir katılımla açıldı. 19-20-21 Eylül tarihleri arasında Belediye’ye ait Sebze Pazar Yeri’nde açık bulunacak Kırşehir Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü, Kırşehir Ticaret Borsası, KOSGEB, Kırşehir Ziraat Odası, Kırşehir Damızlık Sığır Üreticileri Birliği, Kırşehir […]

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde düzenlenen 5. Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, dün yoğun bir katılımla açıldı.

19-20-21 Eylül tarihleri arasında Belediye’ye ait Sebze Pazar Yeri’nde açık bulunacak Kırşehir Tarım ve Hayvancılık Fuarı Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kırşehir Tarım İl Müdürlüğü, Kırşehir Ticaret Borsası, KOSGEB, Kırşehir Ziraat Odası, Kırşehir Damızlık Sığır Üreticileri Birliği, Kırşehir Damızlık Koyun Keçi Üreticileri Birliği, Kaman Köyleri Ceviz Üreticileri Derneği’nin desteği ile açıldı.

Dün saat 11.00’de Sebze Pazar Yeri’nde kurulan fuarın açılış törenine Vali İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Emniyet müdürü İsmail Hakkı Akyüz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu başta olmak üzere kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selahattin Ekicioğlu, aylardır Tarım ve Hayvancılık Fuarı için hazırlık yaptıklarını 19-21 Eylül tarihleri arasında pazaryerinde gerçekleştirilecek 5. Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’na tüm Kırşehir halkını davet etti.

Kırşehir Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın Kırşehir’i Tarım ve Hayvancılığın üssü haline getireceğine inandığını da belirten Ekicioğlu, 19-23 Eylül tarihleri arasında ayrıca yöresel ürün üreticilerinin de stant açtığını ifade etti.

Başkan Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Ekonomik gelirlerinden dolayı biri Konya’nın yakınında diğeri de ekonomik gelirinden dolayı bizim yerimizde şuanda İç Anadolu’nun 2. Fuar konusunda ikinci sırada yer almamız demek ki doğru adım attığımızın bir göstergesi bu adımı atarken Belediye Başkanımız bu Pazar yerini yaparken bir konuşma yapmıştı. Biz çok amaçlı bir pazaryerini yapıyoruz demişti.  Çok amaçlı dediğinde biz ne dediğini sonradan gördük. Demek ki bizim gibi insanlarında altyapısını oluşturuyormuş. Fuar organizasyonlarda da bir alt yapı olduğunu gördük ve kendilerine müracaat ettiğimizde ‘tabiki biz bunu çok amaçlı yaptık siz de kullanabilirsiniz, diğer kurumlarda kullanabilir. Herkesin şehrin altyapısı bu’ dediğinde gerçekten biz de üzerine düşen ticari faaliyete katkı sunmak için bildiğiniz gibi fuarlar ücretiyle tüketiciyi birleştiren üreticinin gelişmesine üretiminin gelişmesine katkı sunan bir organizasyon bundan dolayı da bu şehrin altyapısının bize de katkı sunduğu için kendi şahsım ve üyelerim adına belediye başkanıma çok teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte de biz yola çıkaraktan arka tarafta gördüğünüz pano da bir bizden önceki dönemin bir arsası vardı Kayseri yolu üzerinde Petlas’a yakın buraya bir çalışma yapalım. Kırşehir Belediyesi nasıl bize bunu Fuar Merkezi olarak sunduysa biz de oraya fuar ve inovizyon merkezi adı altında ve alt kısmını da Kırşehir Belediyesi Pazar yeri olaraktan kullansın diye bir projeye başladık. Tabi ekonomik koşullar destekler şudur budur prosedürü biliyorsunuz devlet prosedürünü 3-4 günde bunun çalışmasını yapıyoruz. Şimdi biz Ticaret ve Sanayi Odası olaraktan Kırşehir’de değil Türkiye’de en çok proje yapan odalardan birisiyiz. Baktığımızda şu anda yürüyen projelerimizde hayvancılığı dünyaya açıyoruz. Projemiz var devam ediyor. Dikensiz Yollar Projemiz, Kadınlar Kilim Dokuyor Projemiz, Teknik Destek Projemiz Her Kadın Bir Dünya Projemiz, doğrudan faaliyet desteğiyle doğal taş sektöründeki Kırşehir’in doğal taşlarını araştırma ve Çalışma ve Sosyal Güvenliğin desteklediği ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adım adım yürüttüğümüz Ahiler Kalkınma Ajansının istihdama teşvik ediyor projemiz, adım adım ihracat projemiz, dikensiz yollar projemiz, ekonomi bakanlığının uluslararası rekabeti geliştirmek projemiz, biyoenerji projemiz, ciddi bir proje değerlendirmesi devam ediyor 8 milyonluk bir proje bu, çünkü biz ekonomiyi ve tarımı planlamadığımız sürede üretimden düşüyoruz. Üretmeyen bir ülke gerçekten sıkıntılar çekiyor. İhracatta sıkıntılar çekiyor. İş talepte sıkıntılar çekiyor. Biz de bu konuda tüketen değil üreten Türkiye olmak hedefindeyiz. “

            Ardından Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci bir konuşma yaptı.  Konuşmasında istişareye önem verdiklerini, Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapmak istediği fuarla ilgili her türlü desteği verdiklerini belirten Bahçeci, ardından 10 yıllık görev süresi içinde yaptıkları bazı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. 

Belediye otobüslerinin bu ay devreye gireceğini belirten Başkan Bahçeci, şunları söyledi:

“Şehrimizde altyapıyı bitirdik, doğru bir şekilde ulaşımını sağlamamız lazım. Kırşehir’de dün de bugün de trafik sorunu var, yazın 300 bini bulan bir şehir. Yollarını yaptık, doğru bir şekilde ulaşımını sağlamamız lazım. 2 yıl önce altyapı sorununu başlarken, trafik sorunu yok muydu? Yollar daraldı diye bir algı yaratılıyor. Biz yollarımızı uluslararası standarda getirdik. Valimizle, Emniyet Müdürümüzle bir toplantı yapacağız. Önümüzdeki hafta yollarımızda çizgiler çekilecek, nerelere park edilecek, nelere park edilmeyecek bunlar belirlenecek. Herkes istediği yere araç park edecek? Öyle şöyle olamaz.  Yakın mesafede herkes arabayla işyerine gelsin, öyle bir şey yok. Artık insanlar bisiklete binsin, toplu taşıma araçlarına binsin. Biz bu altyapı yaparken, bireysel araç kullanımını azaltmayı dikkate aldık. Hem sağlık için, hem ekonomimiz için, hem çevreyi kirletmemek için. Kırşehir Türkiye’nin havası temiz beş şehirden bir tanesi. Nasım koruyacağız. Karbon monoksit sorununu azaltarak koruyacağız. Her araba çevreyi zehirleyen bir unsurdur. Bunun için biz bu konuda da, şehrimizin gelişimi noktasında da işbirliğini en üst seviyede tutmamız lazım. Siyasi kaygıların hepsini bir kenara  bırakmamız lazım. Biz 10 yıldır bu şehre hizmet ediyoruz. Tabi ki bir siyasi kimliğimiz var. Ama hiçbir zaman şehirle ilgili konularda siyasi bir ayrımcılık yapmadık. Kimse bunu söyleyemez. Her zaman şunu söylüyoruz, Kırşehir’in menfaati her türlü siyasetin üstündedir. Onun için hepimizin de bu bilinçle hareket etmesi önemli. Biz bir adım atıyoruz, ısrar ediyoruz, ısrarcı oluyoruz, örnek olmaya gayret ediyoruz ve bu konuda sorumluluğu olan herkesi de buna destek olmaya çağırıyoruz. Esnafımız işyerine bisikletle gelse fena mı olur? Hoca da tuttuk, bisiklet kullanma kursları da başlıyor. İlk önce belediyede bisiklete binmeyenlere kurs vereceğiz, sonra da vatandaşlara açacağız. Ücretsiz kurs vereceğiz. Fuarımızın hayırlı olmasını bekliyoruz. Allah işlerimizi bereketli kılsın, ekonomik mücadele ve savaş veriyoruz. Kurlarla, dövizle bizi ekonomik baskı altına almaya çalışıyorlar. Canımız yanıyor, daralıyoruz. Bu süreçten etkilenmiyorum diyen yalan söyler. Eğer bu ülkenin bir parça iseniz bu dönemlerden mutlaka etkilenirsiniz.  Biz de belediye olarak etkileniyoruz, hepimiz  etkileniyoruz.  Eğer bugün pes edersek, kısa vadede rahatlarız, ama uzun vadede boynumuza tasmayı takarlar. İnşallah milletimizin sabrıyla ferasetiyle, bunların hepsini hep birlikte aşacağız. Daha çok üreten bir şehir olacağız. Daha çok üreten bir ülke olacağız. Bunun için de özel sektörümüze güveniyoruz. Yatırımcılarımıza güveniyoruz. Devlet olarak ta her zaman yatırımcımızın emrindeyiz, hizmetkarıyız.”

Milletvekili Mustafa Kendirli ise, Ticaret ve Sanayi OdaSı Başkanı Selahattin Ekicioğlu’nu kutlayarak “Yıllarca hiç kimsenin cesaret edemediği bu işe kalkıştı ekibiyle birlikte ve gerçekten çok başarılı oldu. Biraz evvel bahsetti nüfus oranına bakıldığında bizim Anadolu’da fuar noktasında cirolarına bakıldığında 6’ıncı, 7’inci sıralarda olmamız lazım iken Konya’dan sonra ikinci ciroyu yapan fuar haline geldik. Tabi bu da şehrimizin tarım gelirlerinin tarım faaliyetlerinin ne kadar üstte ve bir önergesi. Tabi biz Ak Parti iktidarı olarak 16 yıldır tarım ve hayvancılıkta çok ciddi desteklemeler yaptık. Biz 2018 yılında mazot gübre desteği, hayvancılık desteği, kırsal kalma desteğimiz, genç girişimci desteğimiz, çatak desteği adı altında toplam 100 milyon liralık destek ödemesi yaptık ve inşallah 2019 yılında da bu desteklerimiz artarak değerli hemşerilerim devam edecek. Bugün ülkemiz ekonomik anlamda ciddi bir mücadelenin içinde. Bu sıkıntının nereden geldiğini bütün Türk Milleti biliyor. Biz kararlılıkla birliğimizle, beraberliğimizle inşallah bu sıkıntılı süreci de hep beraber atlatacağız. Tabi ticareti uzun yıllardır yapan abilerimiz, esnaf kardeşlerimiz 2002 öncesi Türkiye’yi çok iyi hatırlarlar. Bu ülke bunların çok daha ağırlarını maalesef yaşadı. Daha zor şartlarda daha sıkıntılı krizleri hap beraber aştık, atlattık. İnşallah milletin ferasetiyle birliğimizle beraberliğimizle bu sıkıntıları da en kısa sürede aşacağız. Ben tekrar emeği geçen bu fuarda hazırlanmasında, oluşumunda emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ticaret yapan kardeşlerimize bereketli ticaretler bol satışlar niyaz ediyorum temenni ediyorum” diye konuştu.

Vali İbrahim Akın ise fuarın açılışına destek olanlara ve katılımcılara teşekkür ederek şunları söyledi:

“Bu fuarın bu yıl 5’incisini düzenliyoruz. Asırlar boyunca Anadolu bereketli toprakları ve uygun iklim koşulları sebebiyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin en fazla yapıldığı yerlerden birisi olmuştur. Günümüzde de ülkemiz bu jeopolitik avantajını kullanarak dünya ekonomindeki konumunu korumaktadır. Ülkemiz ihracatının büyük bir kısmını tarım ve hayvancılık ürünleri oluşturmakta. Ancak son zamanlarda küresel ısınma, toprağın yanlış kullanımı, don ve dolu afeti gibi doğal afetleri yüzünden üretimde yeterli verim alınamamakta, çiftçilerimiz zaman zaman zarara uğramaktadır. Devletimiz üreticilerimizin maddi kayba uğramaması için desteklemelerini sürdürmektedir. Bu kapsamda ilimizde 2017 yılında verilen destek miktarı 119 milyon lirayı bulmuştur. Ayrıca bu yıl genç çiftçi projesi kapsamında 4 milyon lira hibe desteği verilmiş olup Konya Ovası Projesi kapsamında da proje desteklerimiz devam etmektedir. Her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında da üretimi arttırabilmek, toprağı, suyu, doğru ve bilinçli kullanabilmek için ileri teknolojiyi kullanmak bir zarurettir. İnanıyorum ki 4 mevsim bir ara da yaşandığı ürün çeşitliliğinin bol olduğu ülkemizde modern tarım tekniklerinin yaygınlaşmasıyla üretim daha da artacaktır. Düzenlenen bu fuar tarım makinelerinde yapılan son gelişmeleri görmemiz açısından önemli olduğu kadar da makine üreticileriyle çiftçiyi buluşturması açısından da son derece kıymetlidir. Amacımız ülkemizi tarım ve hayvancılık alanında kendine yetebilen yetiştirdiği kaliteli ürünlerle dünya ile rekabet edebilen bir ülke haline getirmektir. Bu düşüncelerle fuarın hazırlanmasında emeği geçen kurumlarımıza fuarımıza iştirak eden firmalarımıza ve çiftçilerimize teşekkür ediyor. Fuarımızın ülkemiz ve ilimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Ardından Vali İbrahim Akın, Milletvekilleri Mustafa Kendirli ve Metin İlhan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Bakanı Selahattin Ekicioğlu ve beraberindekiler fuarın açılışını yaparak, fuar alanını gezdi, bilgiler aldı. Vali Akın, bir traktöre de bindi.

19-20-21 Eylül  tarihleri arasında Kapalı Sebze Pazarı Yeri’nde 5.’si düzenlenen Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’nda bu yıl ilk kez fuar çerçevesinde Kırşehir Damızlık Sığır Üreticileri Birliği tarafından Buzağı Yarışması, Kırşehir Damızlık Koyun ve Keçi Üreticileri Birliği tarafından da Koç Yarışması  düzenlenecek. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .