Tarım Bakanı Mehdi Eker: “7 Haziran kader seçimi”

Tarım Bakanı Mehdi Eker: “7 Haziran kader seçimi”

29.05.2015

AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı’nın düzenlediği toplantıya katılan Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Türkiye, şu anda istikrarsızlık tehdidi altında. Bütün muhalefet partileri ve onların bütün yedek kuvvetleri bunun için çalışıyor. ‘Acaba, Türkiye’yi tekrar koalisyon dönemlerine getirebilir miyiz?’ diye uğraşıyorlar” dedi…

-- (13) copy

KIRŞEHİR (AA) – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Türkiye, şu anda istikrarsızlık tehdidi altında. Bütün muhalefet partileri ve onların bütün yedek kuvvetleri bunun için çalışıyor. ‘Acaba, Türkiye’yi tekrar koalisyon dönemlerine getirebilir miyiz?’ diye uğraşıyorlar” dedi.

Eker, AK Parti Kırşehir İl Başkanlığı’nın bir düğün salonunda düzenlediği toplantıda, 7 Haziran’da “kader seçimi” yapılacağını söyledi.
AK Parti’nin 3 dönemdir ülkeye hizmet ettiğini dile getiren Eker, darbe sonrası yapılan anayasayı değiştirmek için gayret gösterdiklerini ancak diğer partilerden gerekli desteği göremediklerini belirtti.
Anayasayı değiştirmeden Türkiye’nin demokratikleşmesi, sivilleşmesi, çözüm sürecinin kalıcı barışa dönüşmesinin mümkün olmadığını savunan Eker, “Biz, bu anayasayı değiştirelim dedik fakat kimse bize yardım etmedi. Meclisteki üç tane parti. Bunların ikisi CHP, MHP. Eğer Türkiye’de bir Kürt meselesi varsa Türkiye’de inanç ve özgürlük alanında baskı olmuşsa bunun müsebbibi bunların zihniyetidir. Bu iki partinin zihniyetidir” diye konuştu.
Demokrasiden en çok istifade edecek olan HDP’nin diğer partilerin değirmenine su taşıdığını belirten Eker, “Kırşehir’de bir pankart gördüm. ‘Biz AK Parti ile koalisyon yapmayacağız.’ HDP diyor bunu. Öbürleri ‘biz koalisyon yapacağız’ diyor. Bir rüya görüyorlar. Türkiye tekrar koalisyonlara girecek. Allah göstermesin. Bunlar şimdi tekrar o koalisyon günlerinin rüyalarını görüyorlar. Türkiye’yi tekrar koalisyonlara mahkum etmek istiyorlar. HDP’de diyor ki ‘biz AK Parti ile koalisyon yapmayacağız’. MHP ile CHP ile… Kiminle yapacaksınız? Sen kimin değirmenine su taşıyorsun. Bu tezgahı, tuzağı görmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Kendilerinin anayasayı değiştirmek istediğini, CHP, MHP ve HDP’nin de karşı çaba içerisinde olduğunu dile getiren Eker, şunları kaydetti:
“Bu tezgahı bozmamız lazım. Biz milletimizin basiretine, dirayetine inanıyoruz. Desteğine, sevgisine ve duasına muhtacız. Milletten başka hesap verecek bir güç tanımıyoruz. Allah’tan başka kimseden de korkumuz yok. Türkiye, şu anda istikrarsızlık tehdidi altında. Bütün muhalefet partileri ve onların bütün yedek kuvvetleri bunun için çalışıyor. ‘Acaba, Türkiye’yi tekrar koalisyon dönemlerine getirebilir miyiz?’ diye uğraşıyorlar. Bütün dertleri, ‘AK Parti anayasayı değiştirmesin.’ Çünkü değişirse o zaman reform, barış, çözüm kalıcı olur. Bu şuur ve anlayışla bu seçimleri değerlendirmek durumundayız. Bunu düşünün. Türkiye reform sürecini tamamlamak zorunda. İnsanların bir daha kendi kimliğini gizlediği, kültürünü gizlediği, çocuğuna istediği ismi koyamadığı günlere bir daha geri gitmemeli. Buna bir daha fırsat vermemeliyiz.”
– Besicilerle toplantı
Bakan Eker, daha sonra bir otelde düzenlenen Kırşehir Besicileri Dayanışma Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimleri sonrasında siyasi istikrarın devam etmesinin, ekonomik istikrar ve büyümenin de devamı anlamına geleceğini vurguladı.
Türkiye’de toplam tarım destekleri içerisindeki hayvancılığın oranının yüzde 4’den yüzde 30’a çıkardıklarına dikkati çeken Bakan Eker, şöyle devam etti:
“Biz Türkiye’de hayvancılığa verilen desteği 36 kat artırdık. Koalisyon döneminde 83 milyondu, 3 milyar lira oldu. Sadece hayvancılığa verdiğimiz destek, bunun çok büyük kısmı benim görev dönemimdedir. Ocak 2006’dan itibaren 15 milyar lira destek ödedik. Buzağı desteğine AK Parti 2003 yılında başladı. Anaç sığır desteğini 2008 yılında ben başlattım. Besilik erkek sığır desteğini 2011 yılında ben başlattım. Bugüne kadar 864 milyon lira ödedik, devam ediyor. Besilik dana üretimini destekliyoruz. İktidara geldiğimizde bütün Türkiye’de içinde 50’den fazla büyükbaş hayvan bulunduran çiftlik sayısı sadece 4 bin 300’dü şimdi, 31 bin 450 oldu. Benim hükümetim zamanında içinde 50’den fazla büyükbaş hayvan bulunan 27 bin 150 tane yeni çiftlik kuruldu.”
Toplantılara, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, AK Parti Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan, Muzaffer Aslan, milletvekili adayları Salih Çetinkaya, Hacı Turan, İl Başkanı Mustafa Kendirli ve çok sayıda vatandaş katıldı.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .