Tarihçi Talha Uğurluel FETÖ’den tutuklandı

Tarihçi Talha Uğurluel FETÖ’den tutuklandı

17.12.2018

Kırşehir’e defalarca konferanslara konuşmacı olarak davet edilen, Kitap Fuarı’na katılan Araştırmacı Tarihçi Talha Uğurluel Erzincan’daki Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı. Kırşehir’de bazı kurum ve kuruluşların düzenlediği etkinliklere davet edilerek konferanslar düzenleyen Talha Uğurluel’in Kırşehir’in eski valilerinden Mithat Saylam’ın adını taşıyan okulun adının değişmesinde de […]

Kırşehir’e defalarca konferanslara konuşmacı olarak davet edilen, Kitap Fuarı’na katılan Araştırmacı Tarihçi Talha Uğurluel Erzincan’daki Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı.
Kırşehir’de bazı kurum ve kuruluşların düzenlediği etkinliklere davet edilerek konferanslar düzenleyen Talha Uğurluel’in Kırşehir’in eski valilerinden Mithat Saylam’ın adını taşıyan okulun adının değişmesinde de önemli rol oynadığı iddia ediliyor.
Talha Uğurluel’in 17 Eylül 2017 tarihinde Kırşehir’e gelerek Vali Mithat Saylam Ortaokulu’nun adının değiştirilerek Yunus Emre Ortaokulu yapıldığı okulu ziyaret edeceğini sosyal medya hesabından şöyle duyurmuştu:
“Kırşehir’deyim. Bu okulun adı yakın zamana kadar Mithat Saylam idi. 1934-39 arası Kırşehir Valiliği yapan bu zat bir tarih katliamı yapmıştı. Şehrin muhteşem bedestenleri ve tarihi namazgahı yerle bir edildi. Üstüne üslük adı şehirde bir okula isim olarak da verilmişti Ama değişti. Bugün 82 sene önce bu katliamın yapıldığı yerden #facebook da canlı yayın yapacağım. Kırşehir Namazgahı’nın yerinde bugün acaba ne var?”
Kırşehir’in Medrese Mahallesi’nde yıllarca Vali Mithat Saylam İlkokulu ve Ortaokulu olarak hizmet veren, 2017 yılı Şubat ayında apar topar dönemin Valisi Necati Şentürk tarafından adı Yunus Emre Ortaokulu olarak değiştirilse de hala okulun adı Vali Mithat Saylam Ortaokulu olarak adlandırılıyor.
Vali İbrahim Akın’ın Kırşehirlilerin görüş ve düşüncesini değerlendirerek, okulun adını yeniden Vali Mithat Saylam Ortaokulu olarak düzeltilmesi isteniyor.
İşte Vali Mithat Saylam Ortaokulu’nun değiştirilmesinde önemli rol oynadığı iddia edilen, Kırşehir’e gelerek defalarca konferans ve panellere katılan ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde, gözaltına alınan Araştırmacı Tarihçi Talha Uğurluel Erzincan’daki Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) medya yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklandı. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .