Tahsin Üçgül’den hemşehrilerine çağrı

Tahsin Üçgül’den hemşehrilerine çağrı

08.04.2015

Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir’in güllerini yeniden canlandırmak için çalışma başlatarak, büyük bir yol kat ederken, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, “Kırşehir’in ekonomik ve endüstriyel yönden kazanması için destek bekliyoruz” diyerek, hemşehrilerine çağrıda bulundu…

IMG_3774 copy

KIRŞEHİR Kent Konseyi, 2014 yılı Ocak ayından başlattığı Kırşehir Gülleri Projesi’nde son aşamaya geldi.

Kırşehir Kent Konseyi, Kırşehir’in güllerini yeniden canlandırmak için başlattığı ve bir yıl süren çalışmanın meyvesini yakın zamanda alacak.
Bir yıllık çalışma sonucunda bin adet gül toplayarak, çoğaltılması için Ziraat Fakültesi serasında yeşertilen güller, Kırşehir bahçelerinde yeniden yeşerecek.
Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’ne, türkülere ve Kırşehir kültürüne mal olan, yok olmaya yüz tutmuş Kırşehir’in reçellik gülleri yeşeriyor.
Hatırlanacağı üzere 2014 yılı Ocak ayında Kent Konseyi Başkanlığı tarafından Kırşehir’in reçellik güllerinin yeniden yaygınlaştırılması amacıyla Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Yardım Sevenler Derneği ile birlikte başlatılan çalışmalar doğrultusunda tespit edilen potansiyel 20 alanın taraması yapılarak, 2014 yılı Eylül ve Ekim aylarında alınan çelikler çoğaltılmış ve güller yeşertilmişti.

S1020421 copy
Kırşehir’de gül yetiştiriciliğini geliştirerek ekonomiye katkıda bulunmak bu noktada gül endüstrisini geliştirmek için adım atan Kırşehir Kent Konseyi, başarılı çalışmalarından birine daha imza attı.
Gülleriyle ünlü Isparta’da yetiştirilen güllerin köklerinin Kırşehir’den gittiği yönünde bilgilerin olduğunu hatırlatarak, Isparta’nın gülleriyle ekonomik ve endüstriyel açıdan sağladığı gelişimi Kırşehir olarak sağlayabileceklerini belirterek, bu noktada Kırşehir halkından destek beklediklerini belirten Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, “Bilindiği gibi Evliya Çelebi zamanında Kırşehir güllerinden bahsediliyor. Ama bu güllerimiz maalesef şu anda çok az kaldı ve hatta yok oldu. Ziraat Fakültesi ile birlikte Kırşehir’de reçellik gülleri yeniden çoğaltıyoruz ve tüm Kırşehir halkına dağıtacağız. Aynı zamanda Kırşehir’in süs bitkisi olarak güllerini tekrar canlandıracağız. Kırşehir’in Gülleri Projesi’ne destekleri bekliyoruz. Güllerimiz büyütüyoruz. Bugüne kadar bine yakın gül topladık. Fatih Bey ve Nurten Hanım kontrolünde büyüyor. Kırşehir’imiz gül şehriydi ve kültürün de vardı. Kırşehir’in güllerine sahip çıkacağız Kırşehir olarak. Önümüzdeki aylarda dikip çoğaltıp, vereceğiz. Kırşehir gülünü yeniden canlandıralım. Ekonomik ve endüstriyel açıdan Isparta’nın kazandığını biz de kazanalım istiyoruz. Bu açıdan tüm Kırşehir halkından destek bekliyorum” dedi.

BU ARADA Kırşehir Kent Konseyi Kırşehir’in güllerinin yanı sıra eskiden bilinen, ama şu anda unutulmuş meyvelerini de yeniden çoğaltmak için çalışma yapıyor.
Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, “Kırşehir’in eskiden beri bilinen meyve ağaçları vardı. Ama bugün onlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya, hatta çoğu yok oldular. Özellikle kışın yenen armutlarımız şu anda yok, güz armutlarımız vardı, çok kıymetliydi. Kırşehir’de herkesin bahçesinde varken bugün yok olma noktasında. Sarıeriğimiz vardı çok güzel reçeli olurdu, bunlar bitme noktasında. Buna benzer bir sürü meyve ağacımız var, tavşan başı elmalarımız vardı, misket elmalarımız vardı bunlar yok olmak üzere. Biz Ziraat Fakültemizle birlikte bunları tekrar hayata geçirip, çoğaltıp ve Kırşehir halkını yeniden bu meyvelerimizle tanıştırmak istiyoruz. Aynı zamanda Kırşehir’in diğer meyve ağaçlarını da yine bizim atladığımız, şu da Kırşehir için önemli diyen insanlarımız varsa bize hangi bölgede, ne olduğunu bildirirlerse sevineceğiz. Biz bunları çoğaltmak istiyoruz. Ziraat Fakültesi Dekanımızla ve aynı zamanda Belediyemizin imkanlarından, seralarından da yararlanmak istiyoruz. Kırşehir halkından özellikle bu konuda destek istiyoruz. Ellerinde bulunan ağaçlardan bize çerik verme noktasında yardımcı olmalarını özellikle istirham ediyor, rica ediyorum. Bunları çoğaltalım istiyorum. Kent Konseyi’nin 212 22 44 telefon numarası ile her zaman bize ulaşabilirler” şeklinde açıklamalarda bulundu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .