Suriye vatandaşı oldum!..

Suriye vatandaşı oldum!..

14.07.2016

Kırşehir’de olduğu gibi güzel ülkemizin her yerinde, caddelerde, sokaklarında, park ve bahçelerinde ortalık bizden çok Suriyelilerle doldu taştı. Şuan ülkeye giren Suriyeli sayısı neredeyse 3.5 milyonu buldu, bu sayının 5 milyon olması içten bile değil. Bu sayı Avrupa da birçok ülkenin neredeyse nüfusu kadar… Kırşehir’de yürümekte zorlanıyoruz bazen caddelerde. Kimi bacağınıza sarılıyor para dileniyor, kimi […]

Kırşehir’de olduğu gibi güzel ülkemizin her yerinde, caddelerde, sokaklarında, park ve bahçelerinde ortalık bizden çok Suriyelilerle doldu taştı.
Şuan ülkeye giren Suriyeli sayısı neredeyse 3.5 milyonu buldu, bu sayının 5 milyon olması içten bile değil. Bu sayı Avrupa da birçok ülkenin neredeyse nüfusu kadar…
Kırşehir’de yürümekte zorlanıyoruz bazen caddelerde. Kimi bacağınıza sarılıyor para dileniyor, kimi Kent Park ta, şurada burada el açıp yardım istiyor, aldığımız duyumlara göre birçok fuhuş olayları da yaşanmaya çoktan başlanmış bile.
İşsiz güçsüz olan bu insanlar park ve bahçelerde memleketin karısına, kızına, hatta gencine musallat olmaya başlamış bile. Aldığımız daha değişik duyumlarda var!. Birde kiraladıkları evlerde tıkış kakış 15-20 hatta daha fazla insan birlikte kalmakta apartman sakinlerini bezdirip çileden çıkarmaktalar. Bunlar sadece bizim gözlemlediklerimiz.
Bu konu günlerdir tartışılıyor acaba Suriyelilerin Türk vatandaşlığına alınsın mı, alınmasın mı?
Herkes kendince yorum yapıyor; kimileri alınmaması yönünde görüş bildirirken kimileri de insanız alalım ne olacak ki diyor. Siyasi partilerimizde ise durum farklı! Hükümet alınması yönünde çalışmalara başladı bile ve büyük ihtimal bunun kararı da önümüzdeki günlerde verilecek. Muhalefet ise alınmaması yönünde görüş bildiriyor. Birde olayın vatandaş boyutu var ki onlar daha da öfkeli “neden sadece Suriyelilere vatandaşlık veriliyor?
Neden Türkmenlere veya başka ülke vatandaşlarına aynı haklar verilmiyor? Kardeşlik ise diğerleri de bizim kardeşimiz, ülkenin vatandaşını doyura bildik mi ki yabancıları doyuralım iş, aş verelim, bizim asker polis şehit ailelerimize ev veremez iken Suriyelilere devlet ev yapmasın?
Bu Suriyelilere vatandaşlık verilmesinin ana sebebi siyasi hesaptır, siyasi hesap yoksa vatandaşlık verilmeden de bu ülkede yaşayıp istediği insani haktan faydalanabilirler gibi kendilerince haklı bir çok rahatsızlığı dile getirmekteler.
Olayı tersinden okuyalım…
Allah korusun ülkemiz karışsa, iç savaş çıksa biz de Suriye’ye kaçsak veya sığınmak mecburiyetinde kalsak durum ne olurdu acaba!!! Lafını etmek bile ölümden kötü… Acaba onların din kardeşi olur muyduk biz de, bizi misafir kabul ederler miydi, evlerini, yurtlarını, sofralarını bizlere açarlar mıydı?
Dünya’da bizi değil Suriye hiçbir ülke kabul etmezdi, bizi etse etse bir tek deniz kabul ederdi…!
Suriye de yaşamak dursun bizi ziyaretçi olarak bile kabul etmezlerdi. Nede olsa eskiden beri kalmış bir Türk-Arap anlaşmazlığı var. Olmasa bile biz vatanı terk edip gitmek şöyle dursun kanımızın son damlasına ve en son nefesimize kadar ülkemizi savunur gerekeni yapardık. Ölürüz ama vatanımızı asla terk etmeyiz. Yine de böyle bir şeyi Allah kimsenin başına vermesin…
Gelelim önce Türk vatandaşı olmak için aranan şartlar neler kanun ne diyor?
5901 sayılı Vatandaşlık kanununun 11. Maddesinde; Kendi milli kanununa, vatansız ise Türk kanunlarına göre ergin ve ayırt etme gücüne sahip olmak, Başvuru tarihinden geriye doğru Türkiye’de kesintisiz beş yıl ikamet etmek, Türkiye’de yerleşmeye karar verdiğini davranışları ile teyit etmek, Genel sağlık bakımından tehlike teşkil eden bir hastalığı bulunmamak, İyi ahlak sahibi olmak, yeteri kadar Türkçe konuşabilmek, Türkiye’de kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kimselerin geçimini sağlayacak gelire veya mesleğe sahip olmak, Milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmamak, şartları aranmakta bu şartlar uysa bile Türk vatandaşlığını kazanmak isteyen yabancılarda, yukarıda sayılan şartlarla birlikte, taşıdıkları devlet vatandaşlığından çıkma şartı da aranabilir. Bu takdirin kullanılmasına ilişkin esasların tespiti Bakanlar Kurulunun yetkisindedir. Yani sözün kısası Devlet isterse bu Suriyelileri vatandaşlığa alabilir. Bu tür kritik kararları daha öncekilerde olduğu gibi referanduma götürmek yani bu halk ile birlikte yaşaması düşünülen Suriyelilerin halkın kararı ile vatandaşlık verilip verilmemesine karar verilmesi daha hakkaniyetli olur diye düşünüyorum…
Şu anda diğer sığınmacıların olduğu gibi Suriyelilerde bizim misafirlerimizdirler, öylede kalabilirler.
Suriyelilere keyfi vatandaşlık verilip, yıllardır didinip uğraşıp ta devlet dairesinde iş bulamayan, büyük zorluklarla Üniversiteye girmeye çalışan, atanamayıp başka ülkenin kapısını bekleyen, bu ülkenin gerçek vatandaşlarına sağlanmayan haklar bu Suriyelilere sağlanmamalıdır.
Kendi öz evladına, asker, polis şehit ailesine, ihtiyaç sahibi ülkenin fakir, kimsesiz insanlarına ev yaptırmayıp elin Suriyelisine bırakın TOKİ’den ev yaptırmayı bunu dillendirmek bile vicdanımızda büyük yara açar. Bu hayata geçirildiği takdirde Ülkenin gerçek sahibi vatandaşların devletine ve kanun koyuculara güveni büyük ölçüde zedelenecektir.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .